Recenze druhé řady seriálu Star Trek Discovery: Za hodně peněz málo muziky?

Recenze druhé řady seriálu Star Trek Discovery: Za hodně peněz málo muziky?

8.5.2019 17:48


Máme za sebou druhou řadu seriálu Star Trek: Discovery a všichni si jistě už udělali čas, aby dohonili resty a zhlédli závěrečné díly. Nyní s odstupem času se na celou druhou řadu opět podíváme a rozebereme si ji. Opravdu se jednalo o tak kvalitní zábavu, jak nám tvůrci tvrdí?


Seriál Star Trek: Discovery to nikdy neměl lehké. Poradit si s jednou z nejvěrnějších fanouškovských základen je vždy těžkým oříškem pro každého tvůrce, protože je jasné, že se vrhá na tenký led. Připočítejte k tomu změny v lore, ženskou hlavní postavu s klučičím jménem a hlasitými projevy, že seriál bude co nejvíce diverzifikovaný. První řada se ale nakonec přeci jenom povedla a získala si své diváky.

Rozjezd byl bohužel trochu slabší a určitá šablonovitost a jednotvárnost prvních epizod odradila fanoušky, kteří nad první řadou zlomili hned v úvodu rychle hůl. Druhá část první řady se nicméně rozjela ve velkém. Dokázala, že tvůrci mají děj promyšlený do puntíku, a posledních pár epizod byl opravdu velký seriálový orchestr. Proto také očekávání od druhé řady bylo opravdu velké.

A druhá řada měla vlastně všechny předpoklady, aby byla zatím nejlepší řadou seriálu. Do show se přesunuly známé postavy jako Christopher Pike a Spock, casting obou charakterů se navíc povedl. Zápletka s Rudým andělem a náhodnými signály ve vesmíru byla zajímavá už v ukázkách, takže co by se mohlo stát, aby druhá sezóna vyhořela?

(Vedlejší postavy seriálu Discovery, dokážete alespoň jednu pojmenovat? Foto: CBS All Access)

Vlastně poměrně jednoduchá věc, a to ta, že ve finále není ničím zajímavá. Zatímco první polovina druhé řady skvěle nastíní zápletku s Rudým andělem a tajemnost okolo Spocka, ta druhá už neví, jakým směrem se vydat, a prakticky jsme nepochopili, co nám chtěl autor říci. Seriál se vytasí s nebezpečnou Centrálou, nehmatatelným nebezpečím, pod kterým moc nevíme, co si představit. Hlavní hrdinové chrání data ze Sféry, o kterých se prakticky také nic nedozvíme. A vždy, když se chrání něco, o čem vlastně nic nevíte, těžko se dokážete vcítit do jednotlivých epizod a vlastně i do motivace hlavních postav.

Smrt v seriálu také nic neznamená. A dokonce se vrací mrtvé postavy z uplynulé řady. Je to samozřejmě sci-fi seriál, kde je vše možné, ale jaký byl pravý důvod návratu Hugha Culbera do hry, když to pro výsledný děj druhé řady prakticky nic neznamenalo? Dále jsme se srdceryvně loučili se Saruem, ale věřil někdo tomu, že tato postava skutečně umře?

Připočtěte k tomu stále otravnější Sylvii Tilly, ze které se opravdu stala jedna z nejprotivnějších postav seriálu. Dokonce ji lze lehce přirovnat k Felicity Smoak ze seriálu Arrow. Postava byla zpočátku pro svou střelenost velice oblíbenou, až to pak každého začalo štvát a všichni ji začali nenávidět. Navíc příběh Sylvie v druhé polovině řady značně hapruje.

Sice jsme se dočkali několika smrtí, ale když nám zemře Airiam, která za dvě řady řekla dohromady tak dvě věty, je jasně cítit, že se tvůrci bojí zabíjet své hlavní postavy a esa. A nutno podotknout, že těch zbytečných bylo ve druhé řadě hned několik. To, že se divák přestává bát o postavy, je samozřejmě vždy špatně, protože vaše pozornost se pomalu upírá jiným směrem a na seriálu se lehce hledají další a další chyby.

(Pike je důstojnou náhradou za Lorcu. Foto: CBS All Access)

Když se přesuneme k novým postavám, Pike byl ztvárněn skvěle. Dokonce ani ke Spockovi nelze mít výrazné výhrady, ale je nutné podotknout, že byl zajímavější, když na plátně nebyl. Ve druhé polovině řady, když se vysvětlila jeho spojitost s Rudým andělem, tak se prakticky jednalo o postavu, která sem tam něco řekla, ale neměla nějaký výrazný dopad na děj (kromě poslední epizody).

Samotný děj kolem Rudého anděla dokázal skvěle navnadit a epizoda New Eden, jedna z vůbec nejlepších z celého seriálu, byla tak výtečná, že jste se zkrátka museli těšit na další díly. O to větší zklamání to bylo, když se ve finále chrání neznámá data před neznámou hrozbou z budoucnosti a když víte, že nikdo vlastně neumře. Nemluvě o zpracování závěrečné vesmírné bitvy, kde se prakticky střílelo na neznámé objekty bez nějaké taktiky. Hrozná nuda, takto se vesmírné bitvy nedělají.

Celý seriál je skvěle natočený, má výborné kostýmy, kameru, střih, digitální triky a parádně se na něj dívá. O to je větší škoda, že výsledný obsah ve finále za moc nestojí. Tato show má jednu z nejdražších produkcí současnosti, ale do seriálové historie bohužel nepřináší příliš velké obohacení. Alex Kurtzman druhou řadu zkrátka nedokázal ukočírovat.

Jaká to tedy vlastně byla řada? Podle nás velice nevýrazná, kdy první polovina dokázala pořádně navnadit a ta druhá šíleně unudit. Pike a Spock seriálu pomohli, o tom není sporu, ale stále to nestačilo. Na první řadu a krásné zvraty u postav Gabriela Lorcy a Ashe Tylera budeme nadále vzpomínat. Ale na co si vzpomeneme u druhé sezóny? Zřejmě na nic, tato řada byla opravdu velkým zklamáním. Za normálních okolností by si seriál zasloužil více procent, ale když k tomu připočítáte ty utopené peníze, jste zkrátka naštvaní, že se utratí tolik za tak fádní scénář.

Hodnocení: 40%


Jít na Star Trek: Discovery | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!