I když má něco ve světě Star Treku dlouholetou tradici, někdy nedává až tak úplně smysl v tradici pokračovat. Hvězdné datum je něco, čemu se chtěli tvůrci našeho seriálu co nejvíce vyhnout. Proč se nakonec tak rozhodli a hvězdné datum v seriálu nikdy neuslyšíme?
Možná jste si všimli, že nikdo v seriálu Star Trek: Picard nepoužívá hvězdné datum. To bylo poprvé představeno již v prvním původním seriálu. Mělo totiž evokovat, že se seriál odehrává ve vzdálené budoucnosti, aniž by se přesně vědělo v jaké. Jenže to samozřejmě přineslo spoustu problémů, které nyní potvrzuje i tvůrce seriálu Michael Chabon.
Ten otevřeně prozradil, že samotné hvězdné datum je nicneříkající a pro seriál prakticky nerelevantní. Jedná se vlastně o způsob, jak slovy uvést datum a zároveň neprozradit nic. Pokud chcete hvězdné datum rozluštit, není to až tak jednoduché. Hvězdné datum je matematická formule závislá na pozici v galaxii, rychlosti lodi a dalších faktorech, může se tedy různě měnit epizodu od epizody.
(Kapitána Cristóbala Riose hvězdné datum říkat neuslyšíte. Foto: CBS All Access)
A Michael Chabon a ostatní tvůrci již nechtěli v seriálu říkat něco, co prakticky nemá žádný význam, i když hvězdné datum má zajisté dlouholetou tradici ve světě Star Treku. Chabon celou situaci přirovnává k příkladu, kdy se zeptáte kamaráda, kolik je venku stupňů, abyste věděli, jak se obléci. A kamarád by vám řekl údaj ne ve stupních Celsia, ne v Kelvinech a ani v jiných známých měřítkách teplot. Informace by tedy nic neznamenala.
A říkat v seriálu informace, které nic neznamenají, opravdu nemá význam. Tvůrci se tedy rozhodli, že pro celý seriál Star Trek: Picard nebudou využívat hvězdné datum. Vědí, že to dost možná naštve fanoušky, kteří si na to zvykli, na druhou stranu jde opravdu o maličkost, která by v seriálu byla jen kvůli tomu, aby tam byla. Jiný význam by to nemělo.
Souhlasíte s tvůrci, že hvězdné datum nedává divákům žádnou relevantní informaci a je tedy zbytečné ho vůbec zmiňovat?
Zdroj: ComicBook.com
Tak doufám, že v USA si z něj vezmou příklad a zruší ty jejich fahrenheity, stopy, yardy a unce a barely, které se taky velmi špatně přepočítavají. ;) V Picardovi stejně jde nějaká věda stranou, takže je to jedno. Na začátku stačilo říct, že je to 20 let po Nemesis a 12 let po zničení Romulu.
#5 matt44: přesně tak, mělo to smysl v hlášeních a ještě v době, kdy si tvůrci neuvědomovali, že to tam může počítač doplnit strojově a dokonce hlasem kapitána. To už by dokázali dnešní technologie. Takže odříkávat to na začátku každého hlášení byl vlastně nesmysl. Ale tak to je, technologie stárnou i ve Sci-Fi.
mne to nijak nechyba a skor mi to davalo zmysel ked bol picard kapitan. tu musel podavat nejake hlasenia a tie boli oznacovane datumom. teraz je to v podstate rogue mission a velku potrebu tu nevidim.
#6 LiboriasTych par sekund materialu navyse by sa hadam skrylo, fanusikovia spokojni a dej samotny by to neovplyvnilo. Ale je to ich rozhodnutie.
Stardate je důležité, ale zřejmě se to tvůrcům nechtělo přepočítávat, co kdyby se sekli a dostali od trekkies na budku, že jo, tak od toho upustili a řekli jen, že PIC se odehrává po Nemesis a po výbuchu romulanské hvězdy, tehdy a tehdy. Kdysi na to byl takový jednoduchý přepočet… Možná se dočkáme ve druhé řadě.
Chybí mi, protože i ty malé detaily dělají celek. ST Picard mi zatím přijde jako kdyby byl z alternativního vesmíru, protože se nepodobá ničemu, co bylo předtím. Trochu mně děsí, aby to neumřelo dřív, než se celý seriál rozjede.
Byla to tradice, vždy když jsem to uslyšel, tak jsem měl příjemný nostalgický pocit. Jinak ale naprosto souhlasím, že to žádný podstatný význam nemělo, jenom to pěkně vypadalo. V jiné rovině mne ale bourání tradic úplně klidným nenechává. I když ST Picard sleduji a těším se na další díly, tak nutno podotknout, že je opět postižen, naštěstí ne tak hysterickou, snahou o genderovou vyrovnanost. Ale aspoň z toho zase není "ST: Pride!