Dave Filoni vzkazuje fanouškům, že ne každý příběh je vyprávěn lineárně

Dave Filoni vzkazuje fanouškům, že ne každý příběh je vyprávěn lineárně

5.12.2020 8:55


Dave Filoni se zase po delší době rozpovídal obecně o Star Wars, tak si pojďme hezky sesumarizovat, co hlavní tvůrce Rebels řekl. Teď už zřejmě nikdo nepochybuje, že se jednou pokračování Rebels skutečně dočkáme. Jsme tak blízko od toho, abychom zjistili, kde Ezra a Thrawn jsou.


Fanoušci jsou občas zmatení, v jakém čase se daný seriál odehrává, co předcházelo určité scéně apod. A skvěle to lze sledovat v internetových diskuzích, kde si většina přispěvatelů stále myslí, že děj všech seriálů jde tak nějak chronologicky, spousta z diváků má guláš v tom, v jaké době se odehrává seriál The Mandalorian a jak do všeho pasuje závěrečná scéna ze čtvrté řady Rebels.

Právě kvůli těmto nedorozuměním se do diskuze vložil i Dave Filoni, který do všeho vnesl trošku světla. Filoni jasně řekl, že chronologický příběh je zkrátka to, co fanouškům většinou vyhovuje, aby se v daném seriálu a ději neztratili. Jenže linearita ve Star Wars nikdy tak úplně neplatila. Vždyť i George Lucas nám nejdříve naservírovali Epizody IV, V a VI a následně jsme se až po několika letech dočkali Epizod I, II a III.

A podle Filoniho takto musíme neustále přemýšlet i u nových Star Wars. Není totiž nic lepšího než ukázat náznak, co se mohlo stát, a až za několik let prozkoumat, jak se to stalo. Právě toto se Filoni naučil od svého učitele George Lucase. Ten se ostatně netají tím, že začátky příběhů nikdy moc nemusel a nejradši vždy skočí přímo doprostřed děje a doprostřed akce. Zdá se, že Filoni jde opravdu v jeho stopách.

(Filoni není jen hlavním tvůrcem seriálu, ale hraje v něm i republikového pilota Trappera Wolfa. Foto: Disney+)

Filoni dále celou situaci přiblížil u epizody The Jedi ze seriálu The Mandalorian a epilogu Rebels. Fanoušci berou za zřejmé, že nejdříve se odehrál epilog a až následně epizoda The Jedi. Filoni nemínil nic prozrazovat, pouze chtěl, aby se nad tím všichni zamysleli. Víme, že se The Mandalorian odehrává pět let po Epizodě VI. Epilog se sice odehrává také po Epizodě VI, ale nevíme přesně, zda od daného dílu uběhly hodiny, týdny či roky.

Je tak klidně možné (a teď je to velice pravděpodobné), že nejdříve se odehrála epizoda The Jedi, kde Ahsoka zjistila polohu velkoadmirála Thrawna, a až následně se vydala na Lothal pro Sabine Wren, aby se společně vydaly hledat Thrawna a hlavně Ezru Bridgera. To by také vysvětlovalo, proč Sabine nebyla s Ahsokou v epizodě The Jedi.

Chápeme, že někdy to může být matoucí a s přibývajícími epizodami a hlavně seriály to matoucí ještě bude. Podle Filoniho je ovšem nutné se oprostit od chronologického vyprávění děje a přemýšlet o všem v trošku větším měřítku. Možná s dalšími seriály už budeme u každého dílu potřebovat nějakou tabulku s časovou osou, abychom se v tom guláši vždy vyznali, ale zatím ta orientace není tak těžká, jak jednou může být.

Máte už teď zmatek v ději, co předcházelo čemu, nebo se stále chytáte?

Zdroj: ComicBook.com


Jít na Star Wars: Rebels | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!