Droidi: Bitevní droidi

Droidi: Bitevní droidi

5.12.2016 13:35


Zajímalo vás někdy, jací všichni droidi jsou zahrnuti v armádě Separatistů a jakých dalších modelů užívají zločinci pro svoji ochranu? Tento článek zahrnuje veškeré známější bitevní droidy, kteří se objevili ve filmech nebo seriálech Star Wars.


Bitevní droid B1

Poprvé v: Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
Tito droidi byli vyráběni sesterskými firmami Baktoid Combat Automata a Baktoid Armor Workshop. Jejich vzhled byl založen na Geonosiancích, jejich tvůrcích a užití našli především u Obchodní federace a poté během klonových válek. Jednalo se o nástupce třídy OOM, jenž byli po vzhledové stránce identičtí, ale nemohli pracovat bez řídící stanice. Během klonových válek se pak OOM výjimečně užívali jako velitelé droidích sil.

Jsou vysocí 193 cm, na každé ruce mají tři prsty a dají se jednoduše zneškodnit pomocí EMP. V boji neměli až takovou účinnost, ale měli zastrašovat počtem. Byli schopni pilotovat vesmírné koráby i menší lodě. Zkušenost měli taktéž se skútry a tanky.


Varianty:

Známí droidi:

Bitevní super droid B2

Poprvé v: Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
Vylepšená verze bitevních droidů B1, užívaná především během klonových válek. Byli mnohem silnější než jejich předchůdci a nevyžadovali žádné řídící centrum. Velkým zlepšením oproti B1 byla tlustá zbroj, která chránila křehké součástky vevnitř. Někteří droidi byli vybaveni kanónem schopným střílet sledované rakety.

Byli o dva centimetry menší než jejich předchůdci a byli vybaveni dvojitým blasterem na zápěstí, nemuseli tudíž nosit zbraň.

Varianty:

Komando droid BX

Poprvé v: Star Wars: The Clone Wars
Opancéřovaný a lehce se pohybující droid určený k tajným operacím jako je infiltrace nebo atentát. Jejich procesor byl na mnohem vyšší úrovni, než měli klasičtí droidi a tak mohli takticky uvažovat. Jejich stavba těla jim umožňovala nosit zbroje klonových vojáků a tak mohli jednoduše infiltrovat nepřátelské základny. Dopomáhal jim k tomu také modul pro úpravu hlasu, znít jako klon pro ně tedy nebyl žádný problém.

Jejich vylepšení však byly příliš drahé, a tak se nemohli masově vyrábět. Na bojištích jste je tedy zahlédli spíše zřídka. Kromě pistolí byli schopni používat také meče a další typy zbraní.

Droideka

Poprvé v: Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
Nebezpečný a smrtící stroj schopný zneškodnit cíl s extrémní přesností. Vzhled odpovídal jejich tvůrcům Colicoidům. Droideky mohly jednoduše změnit svůj tvar a kutálet se rychlostí 75 kilometrů za hodinu. Během postoje na třech nohách pak mohly generovat štít, který se dal zneškodnit opravdu těžce. Přesto se kloni naučili vrhat granáty s takovou rychlostí, aby se od štítu neodrazily.

Vysoké byly 183 cm a jako zbraň jim sloužil pár dvojitých blasterů, které byly silné a účinné na krátkou vzdálenost. Zezadu byly slepé a to byla jedna z jejich největších slabin.

Varianty:

Aqua droid

Poprvé v: Star Wars: The Clone Wars
Obojživelný model bitevního droida vyvinutý Techno Unií. Byli skvělými plavci se zásuvnými laserovými kanony. Separatisté je užívali při útocích na vodní planety, jako jsou Kamino nebo Mon Cala. Je vysoký 283 centimetrů a na bojiště se mnohdy dostávali maskováni jako trosky z padajících vraků lodí.

Magnagardista IG-100

Poprvé v: Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
Typ bitevního droida vyráběný firmou Holowan Mechanicals. Byli oblíbenými strážci generála Grievouse a ke konci klonových válek také hraběte Dooku. K boji užívali především elektrohůl a mohli se tak rovnat Jediským protivníkům. Dále používali také raketometů nebo menších pistolí.

Jejich velkou výhodou bylo, že mohli fungovat i bez hlavy a pro neznalé protivníky tak mohl být souboj s nimi osudný. Stejně tak jim nedělal problém ztratit končetinu, tito droidi bojovali až do úplného konce.

Supí droid

Poprvé v: Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
Samostatně myslící droidí stíhačka vyráběna Xi Charriany. Ve vesmírných bitvách byli velice efektivní, byli schopni velice riskantních manévrů, a pokud se nepodařily, tak nárazem aspoň zničili nepřátelskou stíhačku či poškodili křižník. Byli ovládáni skrze řídící loď. Během klonových válek již mohli operovat bez ní.

Supí droidi mezi sebou komunikovali cvakavými zvuky. Mohli bojovat také na zemi a účastnit se tak pozemních bitev.

Hyena bombardér

Poprvé v: Star Wars: The Clone Wars
Droidí stíhačka založena na designu supích droidů. Stejně jako „supi“ se mohli transformovat v pozemní jednotku, obvykle ale sloužili k bombardování měst a základen. Velká křídla jim zajišťovala stabilitu a stíhačky byly oproti supím skoro dvakrát tak velké.

Droidí tri-stíhačky

Poprvé v: Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
Stejně jako ostatní vesmírné stíhačky šlo o bezpilotní letoun užívaný Konfederací během klonových válek. Popsat by se daly jako vesmírné droideky, měly totiž rychlopalná děla a účinnější byly na kratší vzdálenost. Oproti supím stíhačkám byly mnohem inteligentnější a mohly vystřelovat nálože s řezadroidy.

Sabotážní droid Pistoeka AKA řezadroid

Poprvé v: Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
Jedná se o malé otravné a destruktivní droidy útočící ve velkém počtu. Jejich úkolem bylo především ničit nepřátelské stíhačky tak, že je rozmontovali. Ukrývali se v náložích tri-stíhaček, nalézt jste je mohli také samostatně. Řezadroidi připomínali hmyz a centrální oko byla jejich největší slabina.

Byli vybaveni pilami, vrtáky, kleštěmi a také plazmovým hořákem. Osm let o vzestupu Galaktického Impéria je pak užívalo Hnutí za svobodný Ryloth, povstalecká buňka vedena Chamem Syndullou.

Trpasličí pavoučí droid DSD1

Poprvé v: Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
Jak již název napovídá, tito droidi připomínali pavouky. Měli čtyři nohy a jeden velký laserový kanon schopný rychlé palby i intenzivních zásahů. Užívali se především v pozemních bitvách, Separatisté je však používali také místo strážních věží.

Jejich slabinou bylo jejich břicho, kam se dala snadno připevnit výbušnina. Droid se nemohl bránit při boji nablízku, a proto byl vybaven autodestruktivními zařízeními. Kdykoliv došlo k nějakému vážnému ohrožení, odpálili se a zničili tak nepřátelské síly.

Pavoučí droid OG-9

Poprvé v: Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
Byli určeni k boji s pozemními i vzdušnými jednotkami. Měli čtyři velké nohy, které když byly poškozeny, tak se stroj nemohl vůbec hýbat. Droid byl vybaven laserem schopným ničit štíty a iontovým dělem.

Tankový droid IG-227 třídy Hailfire

Poprvé v: Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
Droid jezdící na dvou velkých obručovitých kolech. Dokázali vyvinout vysoké rychlosti a byli určeni především k ničení nepřátelských vozidel. Byli vybaveni dvěma raketomety o patnácti střelách a dvěma blastery. Měli velice výkonný zaměřovač, a tak jednoduše zasáhli i pohyblivé cíle ve vzduchu. Efektivní byli ale především vůči pomalým či stojícím objektům. Samotný droid se vyrovnal jednomu AT-TE, které využívali jejich soupeři z Republiky.

Octuptarský bojový tri-droid

Poprvé v: Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
Třínohý droid vyráběný Techno Unií. Na otáčivé hlavě se nacházely tři silné laserové kanony, které byly efektivní proti pěchotě. Byli vyvíjeni ve dvou velikostních variantách. Menší jste mohli zahlédnout při bitvě o Utapau, větší zase na Christopsis, Mygeetu nebo Skako Minor, kde byli navíc vybaveni motorem schopným udržet droidy nad zemí.

Krabí droid LM-432

Poprvé v: Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
Stejně jako tri-droidi byli vyráběni ve dvou variantách. Větší měli šest nohou, menší čtyři. K útoku užívali dvě blasterová děla a také své nohy. Dokázali se pohybovat velice rychle a používali se především na planetách s bažinným terénem. Jejích pancíř byl schopný odrážet střely běžných vojáků. Zkušení vojáci ničili kraby tak, že na ně vyskočili a rozstříleli je shora.

Tankový droid NR-N99 třídy Persuader

Poprvé v: Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
Droid vyvinutý Techno Unií a fungující jako samostatně myslící tank. Díky svému vzhledu dostal přezdívku šnečí droid, což ale k jeho rychlosti 60 km za hodinu nebylo zrovna vhodné pojmenování. Tank je přes šest metrů dlouhý a skoro jedenáct metrů vysoký. Je vybaven těžkými opakovacími blastery, iontovými kanony a raketomety. Primárně jich užívala Korporační aliance, ale cestu si našli také do Separatistické armády.

Droidí dělová platforma AKA HMP Predator

Poprvé v: Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
Létající droid s velice výkonným mozkem užívaný armádou Separatistů. Tyto myslící platformy byly užívány k převážení bitevních droidů a zároveň k boji. Byli vybaveni raketomety, laserovými kanony a věžičkami a také zvláštním protipěchotním laserem. Jejich pancíř toho také mnohé vydržel, a proto z nich byli jedni z nejnebezpeč­nějších droidů, jaké Separatisti kdy používali. Poprvé byli nasazeni v bitvě o Onderon, kde měli zahnat místní odboj, později se uplatnili i v jiných bitvách.

Zabijácký droid IG-86

Poprvé v: Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
Původně byli známí jako strážní droidi, ale gangsteři je brzy začali používat k nejrůznějším atentátům a přepadením. Mnozí z nich se dali na dráhu námezdních lovců, čehož začali zneužívat Hutti. Obvykle používali blasterové pušky E-5 a byli mnohem chytřejší a hbitější než obyčejní bitevní droidi.

Známí droidi:

Taktický droid série T

Poprvé v: Star Wars: The Clone Wars
Byli užívání Konfederací nezávislých systémů ke koordinování jejich droidích armád. Hráli roli jakožto váleční poradci mnoha generálů nebo nezkušených vůdců. Tito droidi byli arogantní a neměli žádný respekt. Bez problémů obětovali celé armády, aby dosáhli vítězství. Dokonce byli schopni zradit své pány. Z tohoto důvodu byli později nahrazeni super taktickými droidy.

Známí droidi:

Super taktický droid

Poprvé v: Star Wars: The Clone Wars
Šlo o novou generaci taktických droidů, kteří většinou jednali samostatně bez jakékoliv podpory jiných vůdců. Samozřejmě se našly i výjimky a droidi doprovázeli některé z velitelů. Byli vytvořeni k analýze bitvy a vypočtení vítězného plánu. Byli naprogramováni se Separatistickou ideologií a vládli skrze strach a nedostatek kuráže a víry svých obětí. Sebeobranu zvládají bez problémů a jsou ochotni zabít nebo být zabiti pro prospěch Separatistů.

Oproti jiným droidům toho také mnohem více vydrželi a zvládali operovat i v náhlých a nečekaných situacích.

Známí droidi:

Droidí sondy

Poprvé v: Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
První známé droidí sondy užívané v boji používali Separatisté. Sondy byly vybaveny dvěma blastery a vyráběla je společnost Arakyd Industries. Stejná firma pak zásobovala Impérium vylepšenými sondami nazvanými „zmije“. Kromě blasterů byly schopny autodestrukce a jejich klepeta měla mnohem lepší využití.

Separatisté také využívali zvláštních zabijáckých sond s čepelemi a mini sondami. Tento typ vyráběla Techno Unie.

Demoliční droid

Poprvé v: Star Wars: The Clone Wars
Byli schopni se transformovat v čistící droidy a nenápadně proniknout k nepříteli. Byli vybaveni dvěma laserovými kanony, výbušninami a holoprojektorem. Hrabě Dooku vyslal tyto droidy proti Republice, aby zabránil podepsání mírové dohody mezi Republikou a Separatisty.

Millicreepský droid

Poprvé v: Star Wars: The Clone Wars
Zabijácký droid připomínající hmyz, který byl používán Umbaranskou milicí. Chodili po šesti elektrifikovaných nohách a svůj ocas používali k zabíjení elektrickým proudem. Umbarané droidy s velkou efektivitou použili v bitvě o Umbaru.

Bojový droid LR-57

Poprvé v: Star Wars: The Clone Wars
Byli vyráběni společností Retail Caucus a užívaní silami Separatistů. Dosahovali výšky 258 centimetrů a byli vybaveni dvěma laserovými kanony. Dokázali se skrývat pod zemí a s vystrčenými anténami na povrchu, které byly dosti citlivé. Prošel-li nějaký vetřelec skrze zabezpečenou plochu, droidi se vynořili ze země a cíl zlikvidovali.

D-wing droid

Poprvé v: Star Wars: The Clone Wars
Droidi Techno Unie, kteří byli vybaveni křídly se zabudovanými blastery. Vzhledově a programováním připomínali bitevní droidy B1. S těmito droidy se utkala klonová jednotka 99 složená z nepovedených klonů. Droidi střežili základnu Techno Unie, kterou tito vojáci Republiky napadli.

Vymahačský droid IG-RM

Poprvé v: Star Wars: Rebels
Byli vyráběni společností Holowan Laboratories, tvůrci slavných magnagardistů a zabijáků IG-88. Nejčastěji byli užíváni jako bodyguardi a vymahači, čímž si získali popularitu u gangsterů. Měřili 209 centimetrů a vážili 140 kilogramů. Obvykle byli vybaveni laserovými puškami DLT-18.

Imperiální strážní droid

Poprvé v: Star Wars: Rebels
Jednalo se o strážní droidy, které Galaktické Impérium užívalo na nákladových lodích. Když byl jeden z nich napaden, ostatní droidi se dali do provozu a zaútočili plnou silou. Podobně jako bitevní super droidi, tak i tito strážní droidi měli v ruce zabudovaný blaster.

Tvůrci se u těchto droidů inspirovali dark troopery z nekanonické videohry Star Wars: Dark Forces.

FOTO: Disney


Jít na Star Wars | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!