Krádež plánů Hvězdy smrti: Kánon vs. Legendy

Krádež plánů Hvězdy smrti: Kánon vs. Legendy

19.1.2017 15:25


Jak vypadal příběh o krádeži plánů Hvězdy smrti předtím, než Star Wars koupil Disney? Pojďme se společně podívat na všechny verze onoho příběhu a poté vybrat, která je nejlepší.


Když studio Disney od Lucase odkoupilo Star Wars, smazalo veškerou pracně vybudovanou historii až na šestero epizod a seriál Klonové války. Postupně pak začalo stavět vlastní univerzum a my se nyní spolu podíváme na to, jak krádež plánů Hvězdy smrti proběhla v dnešních a starých příbězích.

Nová naděje – 1977

O krádeži plánů kosmické stanice jsme se samozřejmě poprvé dozvěděli v prvním vydaném Star Wars filmu. Získání plánů je nám popsáno jako první velké vítězství Povstání proti Impériu a následně jsme přeneseni ke všem známé honičce mezi Impériem a povstaleckou lodí Tantive IV. Jak víme, po nalodění Impéria na loď ukryla Leia plány do R2-D2, který byl vystřelen na Tatooine, kde měl za úkol nalézt Obi-Wana Kenobiho.


Víc nám o krádeži plánů film neřekne. První střípky původní verze krádeže jsme se dozvěděli až o čtyři roky později.

Rádiová hra – 1981

Pamatujete si rádiové hry? Ne? Kdysi šlo o velice populární zábavu, u které lidé trávili večery. Představte si to jako divadlo bez obrazu nebo audioknihu. V již zmíněném roce 1981 se v rádiích objevila adaptace Nové naděje, která obsahovala také několik informací z nevyužitých filmových materiálů.

Leia využila své pozice coby senátorky a pomohla krýt skupinu Povstalců. Jakmile se totiž dozvěděla o ničivé stanici, zbavila se svého pacifistického alderaanského postoje a vypravila se na planetu Toprawa, kde se plány nacházely. Rebelové však byli spatřeni lordem Vaderem, ale podařilo se jim uprchnout. Příběh dále pokračuje, jak jej známe.

X-Wing – 1993

V první Star Wars hře od LucasArts vydané v roce 1993 se nám taktéž dostalo pohledu na onu slavnou loupež. Hráč se vžívá do role pilota Keyana Farlandera z Rudé letky a prožívá momenty zasazené před, během a za bitvu o Yavin. Mise točící se kolem krádeže nás zavedly k planetě Toprawa, kde se odehrála velká bitva. Dozvídáme se zde jméno operace, jež vedlo ke krádeži plánu. Krycí název této akce byl „Operace Skyhook“. V následujících misích pak chráníte princezninu loď a poté se dostáváte k samotné bitvě o Yavin.

Dark Forces – 1995

Kyle Katarn, zřejmě nejpopulárnější herní hrdina ze Star Wars vůbec, se objevil právě v této hře. Dark Forces nám přineslo alternativní pohled na získání plánů, které Impérium ukrylo na planetě Danuta. Kyle plány samozřejmě ukradl a později se postavil Death Trooper programu. Tito vojáci se od těch filmových dosti liší a jde víc o kyborgy než lidi na steroidech.

Příběh však nevylučuje potyčku nad Toprawou, nýbrž ji doplňuje. Plány, které získal Kyle byly potřebné ke kompletaci plánů získaných Leiou, šlo vlastně o jejich druhou část. Aspoň tak to říká kniha Dark Forces: Soldier for the Empire. Původně se totiž tyto příběhy vyvracely a až tato kniha v tomhle udělala jasno.

Battlefront II – 2005

S nástupem prequelů vznikl ve Star Wars univerzu tak trochu nepořádek. Mohlo za to hlavně stvoření plánů separatisty a tato velká FPS hra nám měla ukázat novou verzi příběhu. V této alternativní krádeži se Povstalci vydali na samotnou Hvězdu smrti, odkud plány odeslali přímo na Tantive IV. Lidé tento příběh ale nebrali nijak vážně a radši zůstali u Operace Skyhook.

Empire at War – 2006

Jedenáct let stará strategie udělala v krádeži plánů ještě větší svinčík než Battlefront II. V krádeži těchto plánů jistým způsobem figuruje Han Solo, což určitě vyvolává mnoho otázek. Klíčové informace měl pak do světa vypustit Moff Kalast, jenž zradil Impérium. V příběhu dále vystupují Bothané, kteří ve skutečnosti získali až informace o druhé vesmírné stanici.

Lethal Alliance – 2006

Příběh této hry je propojen s Dark Forces a do rukou se vám dostává hrdinka Rianna, jež vyrazí na stejnou planetu jako Kyle. Rianna ukradne plány o nějakou dobu později než Kyle a má jít o updatovanou verzi těchto plánů. Ano čtete správně, updatovaná verze druhé částí plánů Hvězdy smrti. Co si jen tvůrci nevymyslí.

Death Star – 2007

O rok později po „vylepšených plánech“ vyšla kniha jednoduše nazvaná Death Star a jaksi se do sebe pokouší zahrnout Toprawu, Danutu i útok z Battlefrontu II. Kniha popisuje vznik slabého místa a říká, že Imperiálové si byli tohoto problému vědomi, ale kvůli jistým omezením ho nemohli upravit.

The Force Unleashed – 2008

Příběh Vaderova učedníka s ohromnou mocí jistě mnoho z vás hrálo nebo o něm aspoň slyšelo. Galen Marek AKA Starkiller byl syn Jedie, kterého Vader zabil. Na Kashyyyku, kde se souboj udál, Vader nalezl Galena a začal jej cvičit v zabíjení Jediů. Císař nakonec Vadera donutil, aby se učedníka zbavil, takže byl Galen nucen změnit stranu.

V poslední misi je vašim cílem osvobodit vůdce Povstání z Hvězdy smrti, což se počítá jako událost, kdy se o této stanici dozvěděli. Galen ve hře nakonec umírá a znak jeho rodu se stává oficiálním symbolem Povstání.

Rogue One – 2016

Nyní se konečně dostáváme k Disneyho verzi, kterou patrně všichni z vás viděli. Plány, které vytvořili Geonosianci nebyly bezchybné, tudíž Krennic zavolal na pomoc svého přítele Galena Ersa, který pracoval na využití kyber krystalů k čisté energii. Předtím než Galena odvedl, stihl ještě zastřelit jeho manželku Lyru, čímž mu dal důvod k pomstě. Galenův paprsek smrti byl po nějaké době připraven, nikdo ale netušil, že do vesmírné stanice úmyslně zabudoval chybu, která Impériu nakonec byla osudnou.

První ale bylo třeba informaci vypustit ven, a proto předal zprávu Bodhi Rookovi, jehož poslal najít Sawa Gerreru. Saw byl ale paličatý paranoik, takže imperiálnímu pilotovi nevěřil. O jeho zajetí se naštěstí dozvědělo Povstání a za Sawem vyslalo Galenovu dceru Jyn, se kterou se Saw dobře znal. I ji podezíral ze zrady, Jyn informace ale naštěstí získala. Další krok vedl k odstranění Galena, což bez svolení rady přikázal šéf rozvědky Draven. Galen zemřel Jyn v rukou, dívka se ale nakonec rozhodla, že dokončí, co začal.

Spolu s malou skupinkou Povstalců infiltrovala Scarif, planetu s informačním trezorem Impéria. Všichni členové této skupiny nazvané „Rogue One“ ale naneštěstí zemřeli, informace však stihli odeslat Povstání, které čekalo na orbitě. Plány byly ukryty do Tantive IV, která soustavu opustila. Na Rogue One hned navazuje Nová naděje a pokračuje tak příběh, který známe.

Který příběh o krádeži plánů považujete za nejlepší? Máte svoji představu, jak to celé mohlo dopadnout?

FOTO: Disney, Lucasfilm


Jít na Star Wars | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!