Jak je možné, že Shmi Skywalker přežila v táboře Tuskenů tak dlouho a umřela zrovna v momentě, kdy dorazil Anakin?

Jak je možné, že Shmi Skywalker přežila v táboře Tuskenů tak dlouho a umřela zrovna v momentě, kdy dorazil Anakin?

15.12.2019 17:27


Ještě před samotným završením celé ságy Skywalkerů si můžeme naposledy zaspekulovat. Tentokrát se vrátíme k událostem z Epizody II, kdy se Anakin Skywalker vydal na Tatooine, aby zachránil svou umírající matku. Ta odolávala Tuskenům šíleně dlouho. Otázka ale zní – jak to dokázala?


Po delší době tu opět mámě teorii, kterou jsme již nakousli v jednom z našich předchozích článků. A teď ji těsně před premiérou Epizody IX ještě oprášíme. Teorie vychází z toho, že Shmi Skywalker je ve skutečnosti Rey, které se podaří v posledním díle nějak odcestovat časem zpět do minulosti, kde se ukryje na pouštní planetě Tatooine, odpoutá se od Síly stejně jako Luke SkywalkerEpizodě VIII a následně porodí Anakina.

Tato teorie je na internetu velice oblíbená. Cestování časem bylo již nakousnuto v seriálu Star Wars: Rebels, navíc se jedná o jedno z nejoblíbenějších témat režiséra J. J. Abramse, který ho použil již v několika svých filmech a seriálech. Dnes se na teorii o Rey/Shmi podíváme z trošku jiného pohledu. Vrátíme se k Epizodě II, kdy měl Anakin Skywalker zlé sny o své matce, jak trpí. Následně se vydal na svou domovskou planetu, aby zjistil, co se stalo.


Od Owena a Cliegga Larse se dozvěděl, že Shmi unesli Tuskeni a drží ji v zajetí již celý měsíc. Sám Cliegg Anakinovi řekl, že Shmi mohla těžko vydržet tak dlouho a je jistě mrtvá. Okolnosti uvěznění Shmi samozřejmě neznáme, ale Tuskeni se určitě ke svým zajatcům nechovají zrovna vřele a otázka, která nás všechny trápí, je, jak mohla Shmi tak dlouho přežít? A proč zemřela zrovna v momentě, kdy ji Anakin našel a mohl ji zachránit?

(Vidíte tu podobu? Foto: Disney)

Odpověď je kupodivu jednoduchá. Rey, která se vrátila v čase, věděla, že se věci musí odehrát tak, jak mají a jak je zná z vyprávění. Věděla, že její syn Anakin musí přejít k temné straně Síly. A právě smrt jeho matky a následně povraždění Tuskenů byla jedna z osudových událostí, která Anakina na stranu zla obrátila nebo alespoň částečně přiblížila. Rey tedy věděla, ač jí to lámalo srdce, že k tomu musí nevyhnutelně dojít.

V táboře Tuskenů přežila celý měsíc, protože v sobě dokázala probudit své silné spojení se Silou. To jí pomohlo přežít v drastických podmínkách tak dlouho. Dokázala se se svým synem Anakinem spojit přes myšlenky (stejně jako to dělala v Epizodě VIIIBenem Solem) a následně na něj vyčkala. Posléze mu umřela v náručí, protože věděla, že když se to takto stane, jeho přechod na temnou stranu bude mnohem jednodušší, ztráta matky bude bolestivější a silnější, než kdyby ji Anakin našel již mrtvou, nebo se jen dozvěděl, že Shmi je mrtvá a už ji nikdy neviděl.

Rey věděla, že se z Anakina musí stát Darth Vader, aby se události odehrály tak, jak si je pamatuje. Bylo to tedy nevyhnutelné. Je také dost možné, že Rey vyprovokovala Tuskeny, aby ji unesli. Stejně tak údajný sňatek s Clieggem Larsem mohl být předem naplánovaný ze strany Rey, aby se události staly tak, jak to Rey/Shmi aktuálně potřebovala. Celá teorie má samozřejmě své mouchy, ale určitě má i něco do sebe. Pokud máte jiné vysvětlení, jak mohla Shmi tak dlouho přežít v táboře Tuskenů a proč zemřela v ten nejméně vhodný moment, rádi si to v komentářích přečteme.

Je podle vás Rey skutečně Shmi Skywalker? A byl by to dobrý zvrat pro celou ságu?


Jít na Star Wars | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!