Rozbor traileru k Rogue One

Rozbor traileru k Rogue One

9.4.2016 17:42


V týdnu jsme se dočkali prvního traileru na očekávaný film Rogue One: Star Wars Story, který bude mapovat události těsně po seriálu Rebels a před Epizodou IV. Co všechno jsme se z traileru dozvěděli?


Jyn Erso

Zatímco původní a nová trilogie se spíše soustředila na mužské hrdiny, nové filmy se vydávají jiným směrem. V Epizodě VII jsme poznali hlavní hrdinku Rey a v Rogue One poznáme Jyn Erso (původně se šuškalo o jméně Lyra Erso). Jde o další silnou ženskou postavu, která se nebojí pořádně si zašpinit ruce a vyrovnat se mužským představitelům.

V posledních letech zkrátka frčí divákům představovat ženské postavy tohoto typu (viz Divergent, Hunger Games) a nelze si tedy nevšimnout jisté podobnosti Jyn například s Katniss Everdeen z Hunger Games. Obě dívky si navíc jsou podobné vzhledem i účesem. Jyn Erso bude zlodějka, která v životě nemá cíl a Povstalci ji využijí díky jejím schopnostem a také kvůli tomu, že je postradatelnou pro povstání proti říši. Navíc toho moc o Povstalcích neví a v případě jejího zatčení nemůže Impériu nic moc vyzradit.


(Jyn v uniformě Impéria. Foto: Disney)

Tým sebevrahů

Jyn pochopitelně na celou misi nebude sama. Na nebezpečnou výpravu se s ní vydají možná její známí či ostatní Povstalci, kteří zatím působí velice neobvyklým dojmem. Vždy jsme se setkali ve filmech pouze s klasickými vojáky či piloty, ale nyní budeme moci poznat skutečné oběti války, které toho opravdu dost zažily. Seznámíme se s postavou (Forest Whitaker), která údajně zažila hodně bitev a přišla o nohu.

O postavách toho bohužel zatím moc nevíme, dokonce neznáme ani jejich jména. Donnie Yen ovšem bude hrát zajímavou postavu, která v boji používá tyč (podobnou jako měla Rey) a svým stylem boje a vzhledem připomíná tak trochu samuraje, kterými se inspiroval i George Lucas při vymýšlení Jediů. Stále ještě nebylo potvrzeno, zda ve filmu uvidíme nějakého Jedie, takže souboje s Donniem Yenem můžou být na filmu ty nejzajímavější.

(Donnie Yen to s tyčí opravdu umí. Foto: Disney)

Mon Mothma

Bývalá politička, která ctila ideály Republiky a po povstání Impéria se připojila ke svému bývalému kolegovi Bailu Organovi, kterému pomohla vést povstání. Mon Mothmu si opět zahraje Genevieve O'Reilly, kterou jsme již měli možnost vidět v Epizodě III. Mon Mothmu si můžete také pamatovat z Epizody VI, tam ji ovšem ztvárnila Caroline Blakiston. Zatím nepadlo ani slovo, že by se ve filmu měl objevit Jimmy Smits v roli Baila Organy.

(Genevieve se do role Mon Mothmy vrátila po jedenácti letech. Foto: Disney)

Povědomá místa

Celý trailer v sobě nese atmosféru staré trilogie a je krásně vidět, jak předchází Epizodě IV. Hlavní povstalecká základna je na planetě Yavin 4 přesně tak, jako v Nové naději. Základna zůstala na chlup stejná a vidíme v ní i dobře známá místa, jako je velící centrum či obří hangár s X-Wingy.

Seriál Rebels, který předchází filmu Rogue One, se věnuje počátku povstání proti Impériu. V aktuální druhé sérii se Povstalcům podařilo vybudovat základnu na planetě Atollon, brzy se ovšem mají přesunout právě na Yavin 4. Kolují zvěsti, že třetí série Rebels by mohla být poslední sezónou a přesně navázat na události, které uvidíme v Rogue One.

(Na Yavinu 4 se téměř nic nezměnilo. Foto: Disney)

Dark Trooper

V traileru jsme také mohli vidět Dark (či Shadow?) Troopery, černé Stormtroopery, kteří zatím nebyli viděni v žádné jiné epizodě. Program ohledně Dark Trooperů se vydal zničit Kyle Katarn, oblíbená postava z dnes již nekanonických her Jedi Outcast, Dark Forces apod. Jaký bude důvod výskytu Dark Trooperů ve filmu, zatím nevíme. V traileru si ovšem můžete všimnout i dalších zbarvených Stormtrooperů. Ve filmu tak bude cítit krásný přechod z (až moc) barevných klonů v Epizodě III a černobílých Stormtrooperů v Epizodě IV.

(V čem budou Dark Troopeři odlišní od klasických Stormtrooperů? Foto: Disney)

Nový záporák

Úhlavním nepřítelem bude postava, kterou ztvární Ben Mendelsohn. O jeho postavě toho opět příliš nevíme, ale alespoň jsme z traileru zjistili jeho hodnost – bude se jednat o velkoadmirala v bílém obleku. Ostatní admirálové měli vždy své klasické tmavozelené uniformy. Fanoušci expanded univerza, které už není kanonické, určitě znají jiného velkoadmirala a to Thrawna. Co budou mít tyto dvě postavy společného? Inspirovali se tvůrci právě u Thrawna, nebo ho nakonec Ben hraje?

V traileru je také vidět, jak Mendelsohn prochází bitevním polem ve vodě. Zřejmě nebude mít strach si ušpinit ruce. Dříve se taktéž hovořilo o tom, že bychom ve filmu mohli vidět i admirála Wilhuffa Tarkina, kterého by měl opět ztvárnit Peter Cushing. Ten sice už zemřel, ale díky starým záběrům a pokrokové technologii ho tvůrci chtěli přivést opět k životu. Určitě by stálo za to vidět vedle sebe v jedné scéně dva admirály s božským komplexem.

(Že by mocný Thrawn? Foto: Disney)

Kdo je záhadná postava?

Nejvíce otázek na internetu vyvolala klečící postava v černém. O koho se jedná? Ve filmu se určitě objeví Darth Vader, ten ovšem nikdy nenosil kápi a i plášť postavy je zcela jiný, než který kdy měl právě Vader. Ve scéně je vidět i Imperátorova stráž, proto některé fanoušky napadlo, zda zahalenou postavou není přímo Imperátor. Problém je ovšem v tom, že Palpatine jako vládce Impéria by nikdy před nikým neklekl. Teorie o tom, že ve filmu by byl i Snoke a Imperátor by plnil jeho vůli, jsou už trochu divoké i pro nejzarytější fanoušky Star Wars.

Zahalenou postavou by mohl být i nový admirál, kterého hraje Ben Mendelsohn. Admirálové ale nechodí zahalení, nemají k tomu důvod. Kdo je tedy zahalenou postavou? Bohužel to ze záběru z traileru nelze dobře vyčíst a je možné, že postavou bude někdo zcela nový. Že by nějaký Inkvizitor, který třeba bude představen ve třetí řadě Rebels? Pokud ovšem ve filmu bude Vader a ještě další záporná postava citlivá na Sílu, Jyn a její tým to budou mít opravdu těžké. Přijdou Povstalcům na pomoc třeba Ahsoka, Kanan či Ezra? A co třeba Obi-Wan Kenobi? Ewan McGregor by se rozhodně rád do role Obi-Wana vrátil.

(Otázka za milion: kdo je tato postava? Foto: Disney)

Co v traileru nebylo?

Darth Vader. Od potvrzení jeho účasti všichni čekali, kdy se temný lord objeví. O Rogue One se toho celkově moc neví a tvůrci se snažili po Abramsově vzoru ukázat v traileru co nejméně. Vadera jsme se tak nedočkali a mým osobním tipem je, že ho uvidíme až v posledním traileru. Dále jsme neviděli ani jeden záběr na Madse Mikkelsena, o jehož postavě se nic neví. Nebo si alespoň myslíme, že jsme ho neviděli. Může Mads hrát zahalenou postavu v černém?


Jít na Star Wars | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!