Síla se probudila aneb šest pohledů na nové Hvězdné války

Síla se probudila aneb šest pohledů na nové Hvězdné války

17.12.2015 10:45
TheDarkKnight


Dnes si na přelomu středy a čtvrtka odbyla svou premiéru dlouho očekávaná Epizoda VII – Síla se probouzí. Jak se tohoto kultu chopil režisér J. J. Abrams, si můžete přečíst v šesti mini-recenzích redaktorů Edny.


@Thomas

Kdysi dávno v předaleké galaxii se trojice hrdinů postaví do čela Odboje, který bojuje proti zlé říši. Pomáhat jim v tom budou zestárlí veteráni z předchozího boje, všichni se budou snažit získat tajné informace ukryté v droidovi a ve finální bitvě musí být zničena nepřátelská zbraň schopná ničit celé planety… Je vám to povědomé? To není zápletka původních Star Wars, ale těch nových. Máte s tím problém? Pokud ne, užijete si sedmý díl naplno, protože – kromě pietního odkazu k původní zápletce – se povedl prakticky ve všech směrech.

Obsazení nových hlavních hrdinů je skvělé, především Rey a Finn utáhnou film skoro sami. Akční scény jsou odvážnější než kdy dřív. Spousta praktických efektů, opravdových masek a reálných lokalit vás vtáhne mnohem víc než nová trilogie. Svěží hlášky (nikoli pouhé narážky) z něj dělají nejvtipnější díl ságy. Síla se probouzí v pohodě strčí do kapsy komerční produkci posledních let a bude se vám dost líbit. Ale pro další díl to bude chtít víc odvahy a originality.


@Hurley

Síla se probouzí přichází s přes třicet let starým odkazem svých předchůdců, na který jakoby současný Hollywood už dávno zapomněl. S odkazem toho, že poutavý vizuál, epická akce a zběsilý spád mají být jen nástroji k vyprávění silných příběhů a osudů uvěřitelných postav v neuvěřitelných situacích. Že filmové vyprávění nemá jen zaujmout na pohled, ale má především vyvolat emoce, což je něco, co nedokázaly nejen Lucasovy prequely, ale nedokáže to ani většina současné blockbusterovské produkce. Síla se probouzí se o to místy možná snaží naopak až moc a nabízí nám příliš mnoho nových vjemů na úkor jejich intenzity a vlastního přirozeného tempa. Když na to ale přijde, její kouzlo je nezměrné a já se nestydím říct, že v několika momentech mě Síla se probouzí i vyloženě rozbrečela. Protože kdyby to nedokázala, nesplnila by podle mě svůj hlavní účel.

@tom99

Těžko se hodnotí film, od kterého všichni čekali hrozně moc. Epizoda VII divákovi představuje poměrně pokornější příběh, který se až nápadně podobá těm ze staré trilogie. Zatímco nová a stará trilogie si šly vlastní cestou, Síla se probouzí se vydává po vyšlapané cestičce a místo toho, aby nám představila něco jiného a originálního, až příliš kopíruje filmy ze staré trilogie. Častokrát jsem měl pocit, že ji dokonce vykrádá a až příliš na ni odkazuje. Nové postavy jsou ovšem originální, zapadají do příběhu a hlavně si je divák lehce zamiluje, což je velice důležité pro další filmy. Každá nová postava do ságy přináší svěží nádech a hlavně v nich vidím i potenciál pro další pokračování.

Poměrně mě zklamala hudba Johna Williamse. Nové motivy nejsou tak výrazné, a pokud nezahrála klasická Star Wars hudba, film mi přišel na můj vkus až moc hluchý. Možná změním názor po opakovaném zhlédnutí. Film vybočuje od těch ostatních svou vtipností a hláškami a někde mohl Abrams trošku ubrat na plynu. Jaká je tedy Epizoda VII? Rozhodně se vám bude líbit, ale někde hluboko uvnitř stejně ucítíte mírné zklamání.

@„TheDarkKnight“

Do kin se vrátily staré dobré Hvězdné války. A slova „staré“ a „dobré“ nepoužívám náhodou. J. J. Abrams se chopil Epizody VII s odhodláním ji natočit co nejvěrněji staré trilogii a od té nové si spíše držet odstup. Vše dopadlo tak, že Síla se probouzí nezachovává jen atmosféru a manuální triky původní trilogie, Abrams se vydává dále – do nejnovějších Hvězdných válek vydestiloval to nejlepší z Lucasovy práce, čerpal ale i z té vlastní – ze Star Treku. Ten již od počátku stavěl na dobře provedené řemeslné práci zvládat nové příběhy a postupy vyprávění a zároveň odkazovat na stará dobrá původní díla.

To dovedl ve Star Wars k dokonalosti a povedlo se mu tak umístit do snímku počet vtipů, který by se těžko hledal v řadě průměrných komedií, ale zároveň nenarazil na kámen úrazu filmů od Marvelu a dokázal si v potřebných chvílích zachovat vážnou tvář a dohnat tak diváka k napětí, strachu i k slzám. Žák tak předčil svého mistra, jelikož na rozdíl od něj nechtěl vyždímat na filmu co nejvíce peněz, chtěl jen uvést na plátna film, který by unesl diváky stejně jako jeho samotného Nová naděje, kterou on bez pochyby v nově rozjetých Hvězdných válkách probudil.

@Gripe

Ani nevím, kde začít. Tenhle film je zároveň parádní a splněný sen fanouška Star Wars, zároveň mi přišel zbytečně uspěchaný a stále řeším vnitřní rozpor, jestli to bylo dobré, nebo zas tolik ne. Jako první tedy začnu vizuální a audio stránkou filmu. Ty opravdu dopadly na jedničku. Bitvy, přestřelky a souboje? Jedním slovem nádhera. Zvuky blasterů, stíhaček TIE a X-Wingů jsou bravurně zpracovány, stejně jako výbuchy, střelba a jednotlivé lokace jsou nádherné. Bohužel to je vše, co je podle mě bez chyby. Příběhově je to bohužel ploché a je vidět, že bylo hodně věcí převzato ze staré trilogie.

Osobně mi největší problém dělalo, že jsem pohodlně věděl i patnáct minut dopředu, co se bude dít. Chtěl jsem se opřít a nechat se něčím překvapit, ale prostě to nešlo. Co se týče postav, tak vedlejší mi přišly naprosto nevyužité a možná až odfláknuté. Naopak jsem se bál, že mi hlavní hrdinka Rey bude vadit, ale naštěstí opak byl pravdou. A vůbec, noví hrdinové mi přišli sympatičtí, což je jediné štěstí, a díky nim se těším na další díly. Možná jen vývoj postav byl někdy trošku chaotický, ale to se dá odpustit.

Film také často brnká na struny nostalgie. Měl jsem to z první ruky, vedle mě seděl chlapík ve věku okolo čtyřiceti let a přišlo mi, že jakmile byl ve filmu odkaz na staré Star Wars, byl nadšený, ale jinak spíše kroutil hlavou. Ale co se očividně líbilo velké části publika, byl humor. Nejednou se stalo, že se snad smálo celé kino (ano, i chlapík vedle mě). Mně se humor také líbil, žádné přehnané dětinské vtípky, ale i tak vím určitě o jedné scéně, kde měli spíš ubrat, a o jedné, na kterou se těším, až ji uvidím znovu. Celkově to asi vypadá, že jsem přehnaně kritický, ale rozhodně doporučuji jít na film a udělat si vlastní názor. Pro fanouška Star Wars to je povinnost tak jako tak. Já si v pátek snad – po opětovném zhlédnutí – vyřeším ten svůj vnitřní rozpor.

@iHyi

V téhle mini-recenzi bych se měl vejít do tisícovky znaků. A nebudu s tím mít žádnej problém. Protože já jednoduše nemám slov. #pujdujestejednou

INFORMACE O FILMUOHODNOTIT FILM

Foto: Disney


Jít na Star Wars | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!