Teorie: Je Rey pravnučka imperátora Palpatina?

Teorie: Je Rey pravnučka imperátora Palpatina?

4.8.2016 17:35


Teorií o tom, že je Rey dcerou Lukea Skywalkera či vnučkou Obi-Wana Kenobiho, bylo už více než dost. Dnes si rozebereme trošku šílenější spekulaci, že by Rey mohla být příbuzná se samotným Imperátorem.


Už dříve jsme rozebírali, proč je (a proč není) Rey dcerou Lukea Skywalkera. Tentokrát na to půjdeme zcela opačně. Nebudeme řešit náznaky, proč by měla či neměla být dcerou Lukea či ještě bláznivější teorii, že se jedná o vnučku Obi-Wana. Místo toho si rozebereme maličká vodítka, proč by mohla Rey být příbuznou Sheeva Palpatina.

Styl boje

Začneme trochu nenápadně a to stylem boje. I když ReyEpizodě VII neprošla žádným výcvikem a neměla tak možnost okoukat styl boje svého mistra, s Kylo Renem bojovala tak, jak jí to připadalo přirozené. Několikrát použila chvat, který jsme viděli používat v Epizodě III Palpatina. Jeden chvat pochopitelně nic neznamená, ale Rey s Palpatinem jsou jediné postavy ve Star Wars, které kdy tento chvat použily. Vyobrazení chvatu můžete vidět dole na obrázku.


(Styl boje Rey a Palpatina je dost podobný.)

A jedním chvatem to nekončí. Reyin celkový styl boje připomíná ten Palpatinův. Jelikož Rey příliš jediů ve svém životě nepotkala, dělá pouze to, co jí přijde přirozené. A proč by jí zrovna nemohl přijít přirozený styl boje jejího příbuzného, když tento styl může mít zafixovaný ve svých genech? Námitka by mohla být taková, že v dětství Rey nejspíš cvičil Luke a může mít tak osvědčenou bojovou metodu, kterou se učila zamlada.

Náchylnost k temné straně

Ve filmu té náchylnosti tolik není jako v knížce. Připomínáme, že kniha Epizody VII je oficiální a kanonickou knihou, takže se na ní můžeme stoprocentně spolehnout. Když Rey porazí Kylo Rena, v knize je moment, kdy k ní promlouvá uvnitř hlavy hlas, který jí navádí, aby Rena zabila. Nemůže se jednat o hlas postavy, kterou Rey potkala, protože to by poznala, kdo k ní promlouvá, takže se musí logicky jednat o někoho (pro ni) neznámého.

Když vyloučíme všechny kladné postavy, které by zřejmě nenaváděly Rey, aby zabila živou bytost, zbývají pouze ty záporné. Z Dookua, Darth Maula a pár dalších už je tu pouze Palpatine, který by k Rey mohl promlouvat. Pochopitelně v knize vnitřní hlas mohl být také myšlen tak, že Rey promlouvala sama k sobě. Ve filmu není příliš momentů, kde bychom viděli Rey běsnit, a nelze hovořit o tom, že by byla ve snímku sváděna Temnou stranou. Snad pouze v úvodu na Jakku, kdy zachrání BB-8 od Teeda a je na něj trošku hrubá či v později lese na Takodaně, kde je trošku vidět, že si Rey užívá zabíjení stormtrooperů blasterem.

(Jedna z mála scén, kdy jsme viděli Rey zuřit.)

Kylo Ren se ji nepokusil zabít

Nyní když nejsou téměř žádní jediové a Kylo Ren se Snokem mají k dispozici další rytíře z Renu, není důvod nechávat naživu jakékoliv citlivé mládence na Sílu. Při boji Kylo Rena s Finnem, mladý Ben Solo vůbec neváhá a klidně by Finna zabil. S Rey už to bylo trošku jiné. Kylo s ní sice bojoval, ale určitě ji nechtěl zabít. Sám jí nabídl, že by se rád stal jejím učitelem a naučil ji ovládat Sílu.

I sám Snoke chtěl, aby Kylo přivedl Rey k němu. Ve filmu jsou také další zajímavé náznaky – například když Kylo Ren zjistí, že BB-8 uprchl s dívkou. Když jeden imperiální důstojník podává Renovi hlášení a zmíní dívku, Kylo začne zuřit. Otázkou zůstává „proč tomu tak je“? Je docela možné, že Snoke a Kylo vědí, kdo Rey je. Vědí o jejím původu a o tom, že je příbuzná Palpatina, mocného politika, který nastolil vládu sithů. To by se pak člověk nedivil, že by zrovna Snoke a Kylo, kteří stále čerpají z Palpatinových zásluh v letech minulých, nechtěli Rey zabít.

(Kylo za žádnou cenu nechtěl Rey zabít.)

Když si Rey na sněžné planetě přivolá Lukeův meč, v knižní předlože Kylo řekne: jsi to ty. Z této věty je zcela jasné, že Kylo ví o Reyině původu. Co ale přesně Kylo ví? Že je Rey dcerou Lukea, pravnučkou Palpatina či příbuzná někoho úplně jiného? Nezapomínejme, že Kylo je posedlý svým dědečkem Anakinem Skywalkerem, který celý život vzhlížel právě k Palpatinovi. Kylo v Rey může vidět další odraz moci svého dědečka, který mu může být připomínán skrze ni a její zajímavý původ.

Nevěděla by o ní Leia?

Nyní sklouzneme na chvilku jinam a zamyslíme se nad očividným – proč nikdo z hlavních postav neví o původu Rey zhola nic? No, oni to možná vědí, jen to nikdo konkrétně ve filmu neprozradil. V oficiální kanonické knize Bloodline, která pojednává o princezně Leie, je psáno, že Leia stále udržovala kontakt se svým bratrem Lukem poté, co odcestoval trénovat do chrámu novou generaci jediů.

Kdyby si Luke našel manželku a měl dítě, určitě by Leia věděla, že po světě chodí její neteř. Stejně tak by to měl vědět Han Solo a jiné známé postavy ze Star Wars. Kodex jediů je známý tím, že žádný jedi se nikdy nesmí oženit a mít děti. Je těžké po Epizodě VI odhadnout, jak moc se Luke kodexem řídil. Na smrtelné posteli ovšem Yoda dal Lukeovi požehnání, ať naučí svého budoucího potomka všemu, co umí. Dal mu tak jasně najevo, že manželku si může najít.

(Opravdu by Leia nevěděla o své neteři?)

Ponechání Rey na Jakku

Rey byla v mládí odvedena (nejspíš Lukem) na opuštěnou písčitou planetu Jakku. Bylo to zřejmě v době, kdy se Kylo Ren obrátil proti Lukeovi a zmasakroval jeho žáky. V té době si asi Luke uvědomil, že musí Rey z jakéhokoliv důvodu schovat. Pakliže by se ale jednalo o jeho dceru, nebyla by v největším bezpečí právě s Lukem? Proč ji nechávat na opuštěné planetě samotnou? Jaký rodič by vůbec toto udělal?

Vše mohlo být trošku jinak. Luke si po zmasakrování svých studentů uvědomil, že Rey musí schovat kvůli Snokeovi a Kylovi, kteří by ji chtěli taktéž přetáhnout na Temnou stranu, protože vědí, že je Imperátorovou pravnučkou, takže v ní logicky panuje mocná Temná strana a touha po moci. Luke viděl, co dokáže žák, který se proti němu obrátil, a nedokázal si představit, co by mohlo nastat, kdyby se proti němu obrátila nadaná Rey, jíž v žilách koluje Palpatinova krev.

(Čeká nás v budoucnu temná Rey?)

To může být důvodem, proč Luke odklidil Rey na Jakku. Neměl k ní až tak moc silné citové vazby a nebránilo mu na písčité planetě nechat mladou holčičku. A jak mohl Luke zaručit, že Rey planetu neopustí? Namluvil jí, že její rodiče se pro ní jednoho dne vrátí, což Rey až do dospělosti na Jakku pevně drželo. Všimněte si také poslední scény filmu, kdy je z Lukeova výrazu patrné, že Rey poznává. Vidí ji rád, protože je jeho dcera? Nebo má tak vrásčitý obličej kvůli tomu, že ho našla pravnučka člověka, se kterým většinu celého života soupeřil a který mu vzal otce? Podívejte se na scénu ještě jednou a posuďte sami.

Thumbnail Play icon

Vize Rey

I když je většina vize spojena s Lukem, několikrát je ve vizi slyšet i Palpatinův hlas. Hned zpočátku, když vize začne, Palpatine zakřičí. Jde o scénu z Epizody III, kdy Palpatine zaútočí na Mace Windua a tři další jedie. Dále je Palpatine slyšet, když prohlásí anglicky any jedi, což je také věta z Epizody III, kdy Palpatine vyprávěl Anakinovi, že se může stát nejmocnějším jediem.

Ve vizi je ovšem mnohem zajímavější moment, který nesouvisí s Palpatinem, a to když Rey zahlédne Kylo Rena s ostatními rytíři z Renu. Ve scéně je krásně vidět, jak Kylo zachrání Rey a zabije jednoho ze svých rytířů. I kdyby chtěl Kylo přetáhnout Rey na Temnou stranu, zabil by jednoho ze svých rytířů? Moc by to nedávalo smysl, ledaže by… Ledaže by věděl, že Rey je příbuzná Palpatina, ke kterému Kylo kvůli svému dědečkovi vzhlíží.

(V tomto momentu je slyšet Palpatinův jekot.)

Sága je vždy o boji mezi Skywalkerem a Palpatinem

Všech úvodních šest filmů pojednávalo vždy o střetu Skywalkera s Palpatinem. I když jsme během ságy poznali spoustu kladných i záporných postav, v samotném finále se vždy utkaly právě tyto dvě strany. Ať už to byl vnitřní konflikt mezi Anakinem a Palpatinem v Epizodě III, či neustálé Vaderovo vzdorování příkazům Imperátora v Epizodě VI, nebo ve stejné epizodě finální souboj mezi Lukem a Palpatinem.

Epizoda VII mohla být také soubojem mezi Palpatinem a Skywalkerem, jenže tentokrát se strany prohodily. Skywalker nyní představuje temnou stranu, zatímco Palpatine tu světlou. Alespoň prozatím. V budoucnu to může být naprosto naopak a ani jeden z nás by se nemohl divit, kdyby si Rey či Kylo Ren v Epizodě VIII či IX prohodili strany.

(Strany se vyměnily.)

Menší postřehy

Na závěr tu máme menší postřehy, které sice o ničem nerozhodují, ale hodí se je zmínit. Oficiální plakát k filmu Síla se probouzí vyobrazuje Rey na levé straně s Kylo Renem a Prvním řádem. Jde pochopitelně pouze o fotku a nemusí to znamenat vůbec nic, ale všimněte si Reyina výrazu. Ten je až strašidelný, a pokud tento plakát ukážete někomu, kdo o Star Wars nic neví, mohl by z plakátu usuzovat, že Rey je zápornou postavou.

(Plakát, kde je Rey nalevo s ostatními postavami na Temné straně. Daleko od svých „přátel“.)

Star Wars je americký film a anglický přízvuk jsme moc ve filmu neslyšeli. Shodou okolností John Boyega a Daisy Ridley ve filmu mluví anglickým a ne americkým přízvukem. Anglickým přízvukem taktéž mluvil Ian McDiarmid, který hrál Palpatina. I toto může být podnět k tomu, proč si myslet, že jsou s Rey příbuzní.

Celá tato teorie vychází z hlavy bystého youtubera Vincenta Vendetty a zaujala nás natolik, že i my jsme se rozhodli nad ní zamyslet. Teorie se bohužel nezabývá tím, kdo by mohli být Palpatinovi potomci, protože o nich nikdy nebyla řeč v žádném filmu či kanonické knížce. Pokud ale i Obi-Wan Kenobi může mít vnučku, proč by nemohl mít pravnučku Palpatine? V komentářích nám určitě dejte vědět, co si o teorii myslíte.

(I Anakin byl zpočátku proti Palpatinovi, když se dozvěděl, že je sithský lord.)

Toto je výčet dalších zajímavých článků, které jsme napsali v souvislosti s Rey:

Ví známé postavy, kdo ve skutečnosti Rey je?
Šest důvodů, proč je Rey dcerou Lukea Skywalkera
Rozbor vize Rey
Kniha odpovídá na nezodpovězené otázky, část první
Kniha odpovídá na nezodpovězené otázky, část druhá

Foto: Disney


Jít na Star Wars | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!