Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

1999


Šestnáct let po natočení Epizodě VI se Star Wars vrátili s prvním dílem nové trilogie, která mapuje vzestup a pád Anakina Skywalkera. V Epizodě I, která se odehrává 32 let před Epizodou IV, se seznamujeme s malým Anakinem, padawanem Obi-Wanem Kenobi a mistrem Yodou, který má ještě spoustu sil na rozdávání.

Základní informace

Originální název: Star Wars: Episode I – The Phantom Menace
Premiéra: 19. května 1999 (USA), 16. září 1999 (ČR)
Režie a scénář: George Lucas
Hudba: John Williams
Hrají: Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd, Pernilla August, Ian McDiarmid, Oliver Ford Davies, Hugh Quarshie, Anthony Daniels, Ahmed Best, Frank Oz, Terence Stamp, Brian Blessed, Ray Park, Celia Imrie, Samuel L. Jackson, Dominic West, Sofia Coppola, Keira Knightley, Bronagh Gallagher, Roman Coppola, Warwick Davis
Stopáž: 136 minut

Oficiální synopse

Každá generace má svou legendu. Každá cesta začíná prvním krokem. Každá sága má svůj počátek. Celá sága se točí okolo postavy Darth Vadera. Ten ale ještě než podlehl temné straně, byl pouze chlapec – Anakin Skywalker. Epizoda I je věnována jeho náhodnému objevení Jediem Qui-Gonn Jinem. Na pozadí údajného míru v Republice se objevuje skrytá hrozba ve formě temného Sitha, který se dostává k moci jako nejvyšší kancléř. Jeho manipulace s Republikou a nebezpečnými Separatisty je začátkem velkých věcí, které známe z předchozích epizod.

Vznik

George Lucas od začátku věděl (nebo aspoň tušil), jak příběh legendárních Star Wars začal. Novou trilogii měl vždy v plánu natočit, ale byl si vědom nedokonalosti digitálních efektů po Epizodě VI, ale když viděl v roce 1993 Spielbergův Jurský park, uvědomil si, že už je správný čas pro Epizodu I. Okamžitě Lucas volal producentovi McCallumovi a za čtyři týdny začala předprodukce Star Wars. Digitální dinosauři byly tak fenomenální, že George okamžitě dokončil scénář a začal natáčet Skrytou hrozbu.

Většina scénáře vycházela z Lucasových poznámek z roku 1975, přesto k pár upravám došlo. Obi-Wan Kenobi měl být původně už plnohodnotným Jediem, Lucas se nakonec z něj rozhodl udělat pouze učedníka a dát větší prostor jeho mistrovi – Qui-Gonn Jinnovi, který v původním scénáři měl mít pouze pár scén a jeho první měla být až na Coruscantu (zhruba v polovině filmu).

(George Lucas během natáčení Skryté hrozby)

Celý štáb se opět vypravil do Tuniska, kde natáčel písečné scény na planetě Tatooine. Zde ovšem nastal problém a během natáčení nastala silná, písečná bouře, která přes noc poničila rekvizity – především postavené město a kluzáky. Štáb si přesto dokázal poradit a většinu rekvizit opravit. Natáčení scén se posléze muselo značně urychlit.

Většina herců jsou filmovými fanoušky Star Wars, takže není se čemu divit, že ve chvíli, kdy se točily bojové scény se světelnými meči, měli hlavní představitelé tendence vydávat typické zvuky světelných mečů. George Lucas všem důrazně vysvětlil, že zvuky se dodělávají až v postprodukci filmu. Na souboj Dartha Maula s Obi-Wanem Kenobim a Qui-Gon Jinnem se herci připravovali několik měsíců a zpětně se jedná o jeden z nejtěžších soubojů co se týče choreografie vůbec ve Hvězdných válkách.

Velkou roli v Epizodě I tvoří digitální efekty. Celkem bylo použito 1 900 trikových záběrů a ve filmu je pouze jedna scéna, kdy není použit žádný digiální trik. Zatímco původní trilogie se orientovala na masky a kostýmy, Lucas zvolil u nové trilogie počítačové generování charakterů pomocí CGI. Zcela kompletně jsou počítačem udělány postavy jako je Jar Jar Binks, Sebulba, Watto a všichni Gungani. Jejich boj v závěrečné části filmu obsahoval přes třicet tisíc CGI postav.

(Hlavní představitelé na společné fotce během natáčení v Tunisku)

Původně bylo v plánu, že i Yoda bude pouze počítačem vygenerovaný. Lucas ovšem usoudil, že ještě není správná doba pro tak náročnou animaci. Frank Oz, který ovládal loutku Yody v původní trilogii, si tedy zopakoval svou úlohu, Yodu nejen namluvil, ale opět ho ovládal pomocí loutky. Lucas v roce 2011 vydal novou verzi Skryté hrozby, kde si splnil svůj sen a Yoda už byl zde vytvořen jen za pomoci digitálních triků.

Když byl trailer na Skrytou hrozbu uveden do kin, kina zaznamenala nárůst až 75% diváků, kteří zaplatili za lístek jenom proto, aby viděli ukázku z nových Star Wars. Po ukázce se většina osazenstva zvedla a z kin odešla. Star Wars rovněž odstartovali první vlnu pirátství a hned po dvou dnech se objevil film v mizerné kvalitě na internetu.

Rozpočet filmu činil 115 milionů dolarů a celosvětový výdělek je něco málo přes 1 miliardu dolarů. George Lucas v roce 2010 uvedl Epizodu I znovu do kin, tentokrát ale ve 3D. O třetím rozměru ovšem uvažoval již při premiéře v roce 1999. Spousta původních fanoušků trilogie byla zklamána novými Star Wars. Zároveň Epizoda I představila jednu z nejnenávidě­nějších postav vůbec – Jar Jara Binkse.

FOTO: Lucasfilm, The Walt Disney Company

Trailer a galerie


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře