Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

2002


Epizoda II mapuje růst Anakina Skywalkera, mladého Jedie, který navzdory kodexu Jediů se zamiluje do senátorky Amidaly. V celé galaxii se schyluje k velkému konfliktu mezi Republikou a Separatisty a utajovaná armáda klonů na Kaminu může rozhodnout, která z těchto dvou soupeřících stran bude vítězná.

Základní informace

Originální název: Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
Premiéra: 16. května 2002 (USA), 16. května 2002 (ČR)
Režie a scénář: George Lucas
Hudba: John Williams
Hrají: Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Christopher Lee, Samuel L. Jackson, Frank Oz, Ian McDiarmid, Pernilla August, Temuera Morrison, Jimmy Smits, Jack Thompson, Leeanna Walsman, Rose Byrne, Oliver Ford Davies, Ahmed Best, Jay Laga'aia, Anthony Daniels, Ayesha Dharker
Stopáž: 142 minut

Oficiální synopse

10 let po událostech v Epizodě I pokračují dobrodružství a dramtické osudy rytířů Jedi Anakina Skywalkera a Obi-Wana Kenobiho, kteří dostali za úkol chránit senátorku Padmé Amidalu, jejíž život je v ohrožení. Zatímco se Anakin a Padmé nečekaně sbližují, Obi-Wan na druhé straně galaxie poznává armádu klonových vojáků, která může změnit události v blížící se válce se Separatisty. Začínají tak legendární Klonové války, které navždy změní osudy všech žijících bytostí v předaleké galaxii.

Vznik

Po uvedení Epizody I v roce 1999 bylo předem jasné, že Lucas se bude dodržovat zavedeného principu ze staré trilogie a bude nové filmy od sebe oddělovat vždy tří roční odstup. K velké (ne)oblibě Jar Jara Binkse byl pracovní název Epizody II Jar Jarovo velké dobrodružství. George už nechtěl nikoho nového pustit na režisérské křeslo a předem se vědělo, že o celou novou trilogii se z režisérského hlediska postará sám otec Hvězdných válek.

Největším oříškem bylo dobře obsadit Anakina Skywalkera – postavu budoucího Darth Vadera. O roli mělo pochopitelně zájem mnoho herců, dokonce i Leonardo DiCaprio, který nebývá spojován s komerčními projekty, ale dává přednost malým, nezávislým filmům. Šťastlivcem se nakonec stal Hayden Christensen. Pro většinu fanoušků překvapivá volba. Všichni čekali staršího herce, který by se hodil ke (věkově starší) Natalii Portman (Padmé), ale v příběhu je i Anakin mladší než Amidala, a Lucas chtěl toto pravidlo dodržet i u herců.

(George Lucas říká Anthony Danielsovi, co má dělat během natáčení)

Ve filmu se oproti jiným mihlo i mnoho Jediů. Každý měl svůj originální světelný meč a Hayden Christensen byl jediný, který si nemohl vybrat rukojeť. Ta jeho byla daná a musela být totožná s mečem, který Obi-Wan dal Lukeovi v Epizodě IV. Samuel L. Jackson (Mace Windu) si dokonce mohl vybrat i barvu a požádal George, zda nemůže být jeho světelný meč fialový. Ačkoliv ostatní Jediové ve filmu mají pouze zelenou a modrou barvu meče, Lucas Jacksonovi toto neobvyklé přání povolil. Fialová barva světelného meče se posléze stala nedílnou součástí Star Wars a můžeme ji vidět téměř v jakékoliv Star Wars hře.

Hlavním padouchem filmu je Hrabě Dooku a George oslovil Christophera Leeho, zda si nechce tuto roli zahrát. Christopher ani na sekundu neváhal a chtěl se stát součástí světa Star Wars. Celá idea Dookua vznikla z návrhů ženské postavy Asajj Ventress, která sice do filmu nikdy nebyla použita, ale našla své místo v animovaném seriálu The Star Wars: The Clone Wars z roku 2008. Christopher Lee byl z role tak nadšený, že svůj ikonický souboj s mistrem Yodou natočil sám a nebylo zapotřebí u většiny záběrů dvojníka.

Původně se počítalo, že Liam Neeson se vrátí v roli Qui-Gon Jinna jako duch. Ve scénáři byl zakomponován, ale bohužel se těsně před natáčením vyboural na motorce, tudíž nebyl schopný dorazit na plac. Malou útěchu pro fanoušky Qui-Gonna byl aspoň jeho hlas, který zazněl, když Anakin vyvražďoval vesnici Tuskenů na své domovské planetě Tatooine.

(Podstatnou část filmu tvoří romantické scény mezi Anakinem a Padmé)

Záběry z Tatooiny jsou pořízeny v Tunisku. Poprvé od roku 1977 je ve filmu vidět farma Owena Larse a George Lucas si nechal postavit přesnou repliku z Epizody IV. Aby se štáb už nemusel vracet do Tuniska kvůli Epizodě III, byla jedna (shodou okolností ta závěrečná) scéna natočena již při natáčení Epizody II.

Stejně jako v ostatních Star Wars filmech, i v Epizodě II hráli nedílnou součástí filmu počítačové efekty. Zatímco se v původní trilogii používali převážně kostýmy, v nové trilogii se začalo spoléhat na digitální triky. Pro Klony útočí nebyl vyroben ani jeden oblek klonového vojáka, všichni vojáci byli vygenerováni počítačem. Frank Oz poprvé mistra Yodu pouze nadaboval, George Lucas upustil od klasické loutky a nechal celého Yodu počítačem vytvořit.

Rozpočet filmu činil 115 milionů dolarů a jeho výdělek ve světě je okolo 650 milionů dolarů. Se svou stopáží 142 minut se zatím jedná o nejdelší Star Wars film. Snímku byl od kritiků vyčítán herecký výkon Haydena Christensena, příliš digitálních efektů a zbytečné zaměření příběhu na romantiku Anakina Skywalkera a Padmé Amidaly.

FOTO: Lucasfilm, The Walt Disney Company

Trailer a galerie


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře