Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

2005


Epizoda III ukazuje stav Republiky v posledních momentech Klonových válek. Po tvrdých bojích se Rytíř Jedi Anakin Skywalker vrací na Corruscant za těhotnou Padmé. Anakinovi se zdají noční můry o její smrti. Darth Sidious se chystá ovládnout Republiku. Zrod Dart Vadera je nevyhnutelný, stejně jako vznik Impéria.

Základní informace

Originální název: Star Wars Episode III – Revenge of the Sith
Premiéra: 19. května 2005 (USA), 19. května 2005 (ČR)
Režie a scénář: George Lucas
Hudba: John Williams
Hrají: Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Jimmy Smits, Frank Oz, Anthony Daniels, Christopher Lee, Keisha Castle-Hughes, Jay Laga'aia, Bruce Spence, Temuera Morrison, Ahmed Best, Joel Edgerton, Claudia Karvan, Rena Owen, Peter Mayhew, Genevieve O'Reilly, Matthew Wood, Bai Ling, Caroline de Souza Correa, James Earl Jones, George Lucas, Oliver Ford Davies, Jeremy Bulloch, David Bowers, Wayne Pygram, Goran D. Kleut, Christopher Kirby, Silas Carson, Kenny Baker, Rohan Nichol.
Stopáž: 140 minut

Oficiální synopse

V třetí epizodě ságy Star Wars zuří Klonové války, které prohloubily rozpory mezi kancléřem Palpatinem a Radou Jediů. Mladý rytíř Jedi Anakin Skywalker se musí rozhodnout, na čí straně bude stát. Podlehne slibům moci a pokušení Temné strany, vstoupí do služeb zlého Darth Sidiouse a stane se z něj Darth Vader. Sithští lordové se chtějí společně pomstít a prvním krokem jejich plánu je likvidace Jediů. Pouze Yoda a Obi-Wan přežijí a musejí se Sithům postavit, což vede k dramatickému souboji světelnými meči mezi Anakinem a Obi-Wanem, který rozhodne o osudu galaxie.

Vznik

Lucas pracoval na Pomstě Sithů ještě před vydáním Klony útočí a navrhoval, aby film začínal záběry na sedm bitev na sedmi rozličných planetách, ještě to léto ale scénář radikálně změnil, rozhodl se zaměřit pozornost na Anakina. Smrt hraběte Dookua z Anakinových rukou pak měla být dalším z náznaků jeho postupného přechodu k temné straně.

Přesunutí pozornosti k Anakinovi znamenalo provést vskutku významné změny ve scénáři. Původně chtěl například přímo ve filmu vysvětlit, jak je možné, že z jedijského archívu zmizela poloha planety Kamino, nebo představit desetiletého Hana Sola. Bohužel ne na všechno zbyl ve filmu čas a scénář byl tedy následně upraven a mapoval Anakinův pád k temné straně.

(Hrabě Dooku těsně před smrtí)

Poté, co byl dokončen hrubý návrh scénáře, bylo načase, aby se tvůrci zaměřili také na to, jak budou jednotlivé scény, obzvláště ty se speciálními efekty, ve filmu vypadat. Inspiraci pro vzhled Kashyyyku tvůrci čerpali například z vánočního speciálu Hvězdných válek, který v televizi běžel v roce 1978. Lucas dokonce později přepisoval některé scény tak, aby odpovídaly jím vybraným návrhům. Na pomoc grafickému oddělení byl přizván mimo jiné také slavný režisér vědecko-fantastických filmů Steven Spielberg.

Jako první byla natočena úplně poslední scéna celé Pomsty Sithů (vznikla už během tvorby Klonových válek). Oficiální natáčení, které probíhalo ve Fox Studious Australia v Sydney začalo 30. června 2003. První fáze skončila 17. září stejného roku. Natáčení ale pokračovalo ještě druhou fází v Elstree Studious v Londýně, kde byly všechny práce dokončeny 31. ledna 2005.

Po natočení záběrů před zelený plátnem bylo ještě potřeba natočit reálná místa. Při tvorbě Kashyyyku posloužili například záběry z vápencových hor a zatímco svět byl znepokojen výbuchem italské sopky Etny, štábu tyto záběry přišly velmi vhod při vytváření závěrečné podoby lávové planety Mustafar. Steven Spielberg navíc navrhnul, že by závěrečný souboj měl být natočen na sopečné planetě.

(Hayden Christensen a Ewan McGregor nacvičují svůj finálový souboj)

Hayden Christensen a Ewan McGregor cvičili svůj souboj se světelnými meči dávno před natáčením. Stejně jako u obou předchozích filmů nové trilogie, ani tentokrát nepoužívali při scénách se světelnými meči dubléry. Původně měl Vadera na konci filmu hrát náhodně vybraný herec. Po rozhovorech s Lucasem byl ale Vaderův kostým navržen přímo pro Haydena.

I pro tento film připravoval hudbu mezi fanoušky Star Wars legendární John Williams. Stejně jako v případě předchozích filmů pronikl v poměrně nízké kvalitě už pár hodin po světové premiéře. Za tento únik bylo později obviněno osm lidí Později unikl také rip s čínskými titulky. Soundtrack k Epizodě III je považován za jeden z nejlepších Star Wars soundtracků vůbec.

Během úprav musela být z filmu vystřižena celá řada ze scén, ať už smrti Shaak Ti na Grievousově lodi až po Yodův přílet na Dagobah. Některé scény se ale dočkaly zveřejnění na DVD. Na rozdíl od svých dvou předchůdců sklidil tento film v zásadě pozitivní reakce a to jak od kritiků, tak od fanoušků. Již v den premiéry film vydělal 50 milionů dolarů. Celkově tento snímek nakonec Lucastfilmu vynesl 849 997 605 dolarů.

FOTO: Lucasfilm, The Walt Disney Company

Trailer a galerie


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře