Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů

1983
TheDarkKnight


Hrdinové Hvězdných válek se vrací, aby důstojně zakončili původní trilogii pod dozorem George Lucase. Vrací se Yoda, Han Solo i Luke Skywalker, který se zároveň stává posledním žijícím Jediem, v jehož rukách leží budoucnost všech potenciálních rytířů po celé galaxii. Poslední boj mezi Povstalci a Impériem právě začíná.

Základní informace

Originální název: Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi
Alternativní český název: Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů
Premiéra: 25. května 1983 (USA), 24. dubna 1997 (ČR)
Režie: Richard Marquand
Scénář: Lawrence Kasdan, George Lucas
Hudba: John Williams
Hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, Peter Mayhew, Ian McDiarmid, Frank Oz, James Earl Jones, David Prowse, Alec Guinness, Kenneth Colley, Warwick Davis, Richard Marquand, Debbie Lee Carrington, John Altman, Paul Brooke, Tony Cox, Richard Jones, Deep Roy, Luis De Jesus, Felix Silla, Michael Gilden, Kenny Baker
Stopáž: 134 minut (režisérský sestřih 136 minut)

Oficiální synopse

Luke Skywalker zachraňuje Hanse Sola ze spárů Jabba Hutta, aby mohl následně bojovat na straně rebelů a pokusit se o zničení druhé Hvězdy smrti. Zatímco se Luke snaží přimět Vadera, aby se navrátil z temné strany Síly.

Vznik

George Lucas se již potřetí vrací ke svým Star Wars. Zatímco na scénáři se osobně podílí, pro režijní dohled nad filmem hledá náhradu. Nejprve nabízí možnost zrežírovat Návrat Jediho Davidu Lynchovi (Twin Peaks, The Elephant Man). Ten však práci na projektu odmítá kvůli jinému filmu. Lucas proto předává nabídku Davidu Cronenbergovi (Videodrome, The Dead Zone). Ten však, stejně jako Lynch, odmítá, a tak se filmu nakonec ujímá dnes již zesnulý britský režisér Richard Marquand (Birth of the Beatles, Jagged Edge). Ovšem nutno podotknout, že i tak bychom mohli minimálně za druhého režiséra považovat i samotného Lucase, jelikož sám Marquand prohlásil, že práce na Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi byla jako režírovat Krále Leara se Sheakespearem za dveřmi.

Stejně tak se Lucas podílel i na scénáři, zde již zásluhy přiznané má. Za strukturu a nápaditost filmu však můžeme nejspíše vděčit především společnému brainstormingu Lucase, Kasdana, Marquanda a Kazanjiana, kteří strávili celé dva týdny vymýšlením námětu a nápadů do třetích Hvězdných válek.

(Bruce Logan při tvorbě speciálních efektů)

Za zmínku jistě také stojí, že autoři původně uvažovali o zavraždění jak Hanse Sola (Harrison Ford), tak i Luka Skywalkera (Mark Hamill). Jelikož byl ale Návrat Jediho posledním filmem této původní trilogie, chtěl George Lucas pro Luka lepší osud. A vzhledem k oblíbenosti obou postav a prodeji doplňkového sortimentu doprovázelo sentimentální rozhodování i to čistě ekonomické. Na milost byl vzat i Yoda, který se ve filmu neměl původně vůbec objevit. Marquand ale rozhodl, že je pro příběh nezbytnou součástí.

Tím byla tedy ukončena fáze příprav a vymýšlení, před samotným natáčením zbývalo již jen řemeslně co nejlépe zpracovat všechny vznešené návrhy. Lawrence Kasdan a George Lucas podle nahrávek ze zmíněného zasedání s dalšími tvůrci tak poctivě sepsali scénář a produkce velkolepého (alespoň na pár let) zakončení Hvězdných válek mohla bezostyšně začít.

(Hlavní hvězdy Hvězdných válek při pauze na place)

Samotné natáčení Návratu Jediho začalo 11. ledna roku 1982. Rozpočet filmu byl 32 a půl milionu dolarů. Natáčelo se ve Velké Británii, Arizoně a Californii. Kamery vypnuly 20. května stejného roku, kdy padla poslední klapka. S tím započala postprodukce a propagace filmu, při níž pomohl s navýšením očekávání filmu závěrečné epizody původní trilogie především Tim Reamer, který stojí za dnes již legendárními plakáty.

Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho se zjevilo veřejnosti na velkém plátně poprvé 25. května 1983 při světové premiéře. Film se dočkal nadšených ohlasů ze strany fanoušků a taktéž velmi kladných recenzí ze strany odborníků. Ve výsledku se mohl těšit i z více než dobrého finančního ohodnocení, ve výsledném součtu si z kin totiž odnesl celých 572 milionů amerických dolarů. Film byl poté několikrát znovu uveden do kin, první obnovená premiéra se v Americe konala již roku 1985. Návrat Jediho je legendou a jeden ze stavebních kamenů popkultury až do dnešních dnů.

FOTO: Lucasfilm, The Walt Disney Company

Trailer a galerie

Thumbnail Play icon

Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře