Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí

Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí

2015


Síla se znovu probudila 17. prosince 2015, deset let po Pomstě Sithů a neuvěřitelných třicet dva let po Návratu Jediů. Pod taktovkou režiséra J.J. Abramse tak znovu navštívíme nejen původní magický svět Hvězdných válek, ale i několik původních postav, které jsme neviděli už pěknou řádku let.

Základní informace

Originální název: Star Wars: Episode VII – The Force Awakens
Premiéra: 18. prosince 2015 (USA), 17. prosince 2015 (ČR)
Režie: J.J. Abrams
Scénář: Lawrence Kasdan a J.J. Abrams
Hudba: John Williams
Hrají: John Boyega, Oscar Isaac, Daisy Ridley, Adam Driver, Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Peter Mayhew, Gwendoline Christie, Domhnall Gleeson, Simon Pegg, Andy Serkis, Warwick Davis
Stopáž: 135 minut

Oficiální synopse

Lucasfilm a vizionářský režisér J.J. Abrams spojili síly, aby vás znovu přenesli do předaleké galaxie. Star Wars se vracejí na plátna kin filmem Star Wars: Síla se probouzí. 30 let po bitvě o Endor vznikl z popela Impéria hrozivý První řád, generálka Leia Organa na protest založila Odboj, který proti nové hrozbě bojuje. S vymírajícími Jedii v galaxii Leia Posílá svého nejlepšího pilota v galaxii, Poea Damerona, aby našel Lukea Skywalkera, který se vydal hledat prastarý Chrám Jediů.

Vznik

George Lucas v roce 2012 prodal práva na Star Wars gigantu Disneymu, prý už řekl k tomuto tématu dost a chtěl si příběhy z předaleké galaxie užít už jako fanoušek. Disney hned po získání práv oznámilo, že každý rok nás bude čekat nový film ze Star Wars světa. A vše odstartuje Epizoda VII. George Lucas měl původně na ságu dohlížet jako hlavní konzultant, ale nedohodl se s Disneym.

Režisérem nové epizody se stal J. J. Abrams, zručný scénárista, který přivedl k životu skvělé seriály jako jsou Lost či Fringe a v poslední době se zapsal do filmové historie díky filmům Star Trek a Star Trek: Do temnoty. Zpočátku bylo poměrně zarážející, že Abrams bude natáčet nové Star Wars, když natáčel Star Trek film. Fanoušci tento hořký fakt brzo zkousli a situace se na chvíli opět uklidnila.

(J. J. Abrams s Daisy Ridley před Millenium Falcon. Foto: Disney)

George Lucas společně s filmovými právy Disneymu prodal i jeho vlastní scénáře k Epizodám VII-IX. J. J. Abrams se ovšem rozhodl scénáře ignorovat a jít vlastní cestou. Lucas se ve svých scénářích zaměřoval na nové postavy, ale Abramsův záměr byl ten, že chtěl v Epizodě VII vzdát hold starým postavám. Do svých rolí se tak vrátil Mark Hamill, Harrison FordCarrie Fisher.

Po vzoru ostatních filmů bylo rozhodnuto, že tváře nových postav by měly být neokoukané. Proto Abrams šáhl po neznámých hercích. Rozhodl se, že tentokrát hlavním hrdinou příběhu bude žena. Do role Rey byla obsazená Daisy Ridley, postavu zběhlého stormtroopera Finna získal John Boyega, nejlepšího pilota v galaxii Poea Damerona ztvárnil Oscar Isaac a zápornou postavu Kylo Rena si střihl Adam Driver.

Abrams se rozhodl zachovat atmosféru původní trilogie a neupřednosťnovat tak digitální triky jako George Lucas v nové trilogy. Vznikly tak uvěřitelné a reálné kulisy, stejně tak masky. Kde to šlo, tam se nepoužívaly digitální efekty. Nejvíce dní se natáčelo v Abu Dhabi, kde místní písek dopomohl vytvořit prostředí písčité planety Jakku, bydliště Rey.

(Hlavní záporáci Kylo Ren a Hux spolu. Foto: Disney)

Do filmu se původně chtěli vrátit i ostřelení herci jako jsou Samuel L. Jackson či Ewan McGregor, ale jelikož jsou jejich postavy mrtvé, Abrams pro ně nenašel místo. J. J. obsadil do filmu svého kamaráda Simona Pegga (Unkar Plutt), který si shodou okolností zahrál i v Abramsově Star Treku. Greg Grunberg (Snap Wexley), další z Abramsových přátel, si taktéž zahrál ve filmu.

Dlouho se spekulovalo, zda k Epizodě VII opět složí hudbu legendární John Williams. Vedly se diskuze, zda Abrams nakonec nedá přednost svému dvornímu skladateli Michaelu Giacchinovi, ale nakonec se k hudebnímu kormidlu opět vrátil Williams, který tak po deseti letech opět složil hudbu ke Star Wars. Sám Williams se přiznal, že Star Wars jsou jeho srdeční záležitostí.

Epizoda VII vstoupila do kin v prosinci 2015, tedy deset let poté, co v kinech řádila Pomsta Sithů. Film vydělal okolo miliardy amerických dolarů a celkově ho to řadí na třetí nejvýdělečnější film všech dob. Kritici přijali Epizodu VII vřele, jediné, na co si ztěžovali (a vlastně i fanoušci), byla příliš velká podobnost s Novou nadějí. Abrams se ovšem netajil, že Sílou se probouzí chtěl vzdát hold starým filmům a připravit půdu pro novou trilogii.

Trailer


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře