Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z jediů

Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z jediů

2017


Sága opět pokračuje. Rey se konečně setkává s Lukem Skywalkerem, který u ni zpozoruje velkou Sílu. Ihned ji začíná trénovat a řekne jí, jak to vidí s budoucností řádu. Finn se mezitím vydává na nebezpečnou misi, Poe si je vědom, co musí udělat, aby zničil První řád. Kylo Ren se pokouší skoncovat se svou minulostí a pohnout se dál.

Základní informace

Režie: Rian Johnson
Scénář: Rian Johnson
Kamera: Steve Yedlin
Hudba: John Williams
Hrají: Daisy Ridley, Adam Driver, Carrie Fisher, Mark Hamill, Oscar Isaac, Domhnall Gleeson, John Boyega, Gwendoline Christie, Benicio Del Toro, Lupita Nyong'o, Kelly Marie Tran, Andy Serkis, Anthony Daniels, Jimmy Vee, Peter Mayhew, Billie Lourd, Crystal Clarke, Akshay Kumar.
Stopáž:
Producenti: Kathleen Kennedy, Ram Bergman
Střih: Bob Ducsay
Scénografie: Rick Heinrichs
Masky: Tamsin Dorling

Oficiální synopse

Rey se setkává na planetě Ahch-To s Lukem Skywalkerem, který ji okamžitě začíná trénovat v umění jediů. Také u ní zpozoruje veliké nadání a silnou citlivost na Sílu. První řád se mezitím dychtivě snaží zničit Odboj. Finn se vydává na nebezpečnou misi, kdy je nucen se setkat se svými nepřáteli. Kylo Ren se pokouší zahodit svou minulost a stát se někým novým.

Vznik

Už na začátku bylo rozhodnuto, že Epizodu VIII natočí Rian Johnson, který se dostal do podvědomí především díky filmu Looper s Joseph Gordon-Levittem. O scénář k dalšímu filmu se postaral sám Johnson, který měl jasnou představu, jaký film chce. Přesto musel spolupracovat s režisérem J. J. Abramsem již při natáčení filmu Síla se probouzí.

Johnson dokonce přemluvil Abramse, aby v závěru filmu udělal pár změn. Jednou z nich bylo, že na planetu Ahch-To nakonec vyrazil s Rey R2-D2 namísto BB-8. Těchto změn je ve filmu víc a dělaly se jen proto, aby přesně pasovaly na scénář, který Johnson napsal. Údajně se jedná o jediného režiséra, se kterým neměla Kathleen Kennedy, prezidentka Lucasfilmu, žádný problém.

(Poslední film s Carrie Fisher. Foto: Disney)

Natáčení probíhalo bez problémů a oproti ostatním Star Wars filmům z poslední doby (Rogue One, Han Solo, Epizoda IX) nebyly problémy s režisérem, který se musel následně vyměnit. Přesto film potkaly neočekávané potíže. Po natáčení zemřela Carrie Fisher. Fanoušci se hned začali bát o její roli ve filmu, ale studio fanoušky ubezpečilo, že Fisher natočila všechny scény, které měla.

Epizodu VIII tedy smrt Carrie Fisher neovlivní. Scénář Epizody IX se ale musel přepisovat, zároveň studio fanoušky ubezpečilo, že tentokrát se nedočkají žádné CGI verze Leii Organy. Smrt jedné z nejznámějších princezen zasáhla celý svět a všechny fanoušky Star Wars. Carrie bylo věnováno hned několik panelů při propagaci filmu.

Z hereckého obsazení se vrací všichni noví hrdinové z předchozích filmů, tedy konkrétně Rey, Finn, Poe Dameron, Phasma, Snoke a i Kylo Ren. Ten byl na konci Epizody VII zraněn a přes obličej měl mít původně velkou jizvu. Rian Johnson ale musel tvar jizvy trošku upravit, protože kdyby se měl držet Abramsova filmu, vypadala by jizva až moc (dle jeho slov) směšně.

(Kylo Ren se snaží zahodit svou komplikovanou minulost. Foto: Disney)

O soundtrack se opět postaral John Williams, který přichystal hned několik nových motivů. Sám se pak v jednom interview přiznal, že na výsledný film se již nedivá. Ve studiu tráví se snímkem dost času, kdy hudbu pasuje na závěrečný film, že ho zná prakticky nazpaměť. Bylo by tedy pro něj bezpředmětné, aby se na snímek koukal znova či ještě vyrážel do kina.

Největší humburk kolem nového dílu znovu způsobil Snoke. Když se objevil na propagačních materiálech, mnohé fanoušky překvapilo, že nebude mít šedou kůži, ale klasicky tu, kterou mají normální lidé. Teorií, kým by ve skutečnosti mohl být, začalo razantně přibývat. Pár fanoušků také zvedla ze židle informace, že se ve filmu objeví vůbec první bisexuální postava.

Film Poslední z jediů má být také nejdelším Star Wars filmem. Rian Johnson měl opravdu hodně co říci a připravil příběh pro velkou škálu postav, které jsou od sebe a které potřebují dostatečný prostor. Film se dostal do kin 14. prosince 2017. Následovat po něm bude Epizoda IX, kterou dostal na starost opět J. J. Abrams, režisér Epizody VII.

Foto: Disney

Trailer a galerie


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře