Postřehy z filmu Rogue One: Star Wars Story

Postřehy z filmu Rogue One: Star Wars Story

17.12.2016 15:45


Zajímalo vás, jaká camea a narážky si pro vás tvůrci v nejnovějším snímku nachystali? Udělali jsme souhrn toho nejzajímavějšího, co se nám podařilo vypátrat, a některé informace vás určitě i mile překvapí.


Začátek a konec

Již dříve se počítalo s tím, že Rogue One bude končit přesně tam, kde Nová naděje začíná. Tvůrci na něj samozřejmě nezapomněli odkázat několika prvky, a tak jsme se dočkali známé lodi Tantive IV i jejího kapitána Raymuse Antileese, známého díky své scéně, kdy jej Vader škrtí, aby se dozvěděl o ukradených plánech Hvězdy smrti. Samozřejmě nesměly chybět ani klasické alderaanské uniformy a princezna Leia, která plány na konci filmu převzala.

Padouši z Mos Eisley

Ještě před tím, než se vydali prudit Luka Skywalkera na Tatooine, se Dr. Cornelius Evazan a jeho věrný kumpán Ponda Baba zastavili na měsíci Jedha, kde samozřejmě museli narazit na hrdiny nejnovějšího snímku. Tyto dva šílence již někteří fanoušci rozeznali v záběrech z natáčení, ale nikdo tomu nepřikládal příliš velkou váhu. Naštěstí se nemýlili a další odkaz na první Star Wars film je na světě. A co na planetě dělali? To nevíme, ale určitě to nebylo nic pěkného.

Povstalci z Chopperovy základny

Diváci seriálu Star Wars: Rebels mohli v seriálu zahlédnout několik odkazů na jejich oblíbené hrdiny. Tím nejzřetelnějším byla loď Duch, která byla k vidění v hangáru i vesmírné bitvě nad Scarifem. Větší role se pak dostalo lodím třídy Hammerhead, které byly založené na lodích z her o Staré Republice a které princezna Leia hrdinům v seriálu přivezla.

Tím to však zdaleka nekončí. V rozhlasu volali povstalci generála Syndullu, kterým by mohla být buď Hera Syndulla ze seriálu, nebo její otec, který se vyskytoval také v seriálu The Clone Wars. Jelikož se ale v seriálu nacházel Duch, pravděpodobnější je, že šlo právě o Heru. Ve filmu se údajně také vyskytoval Chopper a to v jedné ze scén s Mon Mothmou.

Slavná dvojka

Malého camea se dočkala také slavná dvojice R2-D2 a C-3PO, kteří samozřejmě nesmí chybět v jediném Star Wars projektu. Ve své scéně komentoval 3PO cestu povstalců na Scarif, později ve filmu se již dvojice nevyskytovala. Oba droidi měli ale jedno z nejpovedenějších cameí ve filmu. Méně je někdy více.

Vůdci Povstání, cesta na smrt a starý přítel

Od prvního traileru jsme věděli, že ve filmu se bude vyskytovat nejeden vůdce Povstalecké Aliance. Dočkali jsme se hned tří a to Jana Dodonny, Mon Mothmy a Baila Organy. Bail se ve filmu vydal na Alderaan, kde jej ve čtvrté epizodě čekala nešťastná smrt. Ještě před odletem se spolu s ostatními vůdci bavil o starém příteli z řádu Jedi, kterým samozřejmě myslel Obi-Wana Kenobiho, jenž se tou dobou ukrýval na Tatooineu.

Povstalecká letka

Kromě mnoha nových pilotů Povstání, kteří ve filmu sloužili hlavně k tomu, aby mohli explodovat ve vesmíru, jsme se dočkali také několika známých tváří z následujícího filmu. Jednalo se o Garvena Dreise a Jona Vandera. Garven byl velitelem rudé letky a Vander zase obsluhoval Y-Wing. Oba poté zemřeli při útoku na Hvězdu smrti.

Saw Gerrera

V pořadí druhá animovaná postava, která se dostala do hraného filmu. Saw se poprvé objevil v seriálu The Clone Wars. Když se tvůrci rozhodli, že chtějí do filmu nějakého extrémistu, sáhli právě po Sawovi, kterého v mládí vycvičil Anakin. V partyzánském boji byl tedy zběhlý a ve filmu z něj navíc udělali paranoidního psychopata, který je schopen nedůvěřovat i osobám sobě blízkým. Jak sám řekl, moc toho z něj nezbylo. Neměl si hrát s výbušninami, pacholek jeden.

Imperiální velitelé a Vader

Tarkinově působení ve filmu se mluvilo již od oznámení filmu. Tvůrci tehdy sami říkali, že jej pečlivě studovali a bude ve filmu zpracován animovaně. Nečekaně dostal ve filmu celkem dost prostoru, časově by to dokonce mohlo odpovídat i jeho pobytu v Nové naději. Druhým a vcelku neznámým kolegou pak byl Hurst Romodi, kterého většina lidí nepozná podle jména ani od pohledu. Ve čtvrté epizodě jste jej mohli zahlédnout při zasedání na Hvězdě smrti.

Malého prostoru se dočkal i samotný lord Vader. Ve filmu sice nemá moc scén, ale všechny stojí zato. V první se podíváme do jeho pevnosti na lávové planetě Mustafar známé z třetího dílu. Pevnost byla založena na jednom z dříve nerealizovaných návrhů, původně se měla dokonce objevit i v epizodě sedmé. V první scéně Vader plave v nádrži s bactou a poté se vydává na nepříjemný pohovor s ředitelem Krennicem. Druhá scéna je mnohem zajímavější, Vader v ní kosí povstalecké vojáky a na poslední chvíli tak do filmu přináší i světelný meč.

Na scéně se pak objevily také dva známé imperiální křižníky. Vaderův křižník Devastator si můžete pamatovat ze čtvrté a šesté epizody a Executrix byl poprvé zmíněn v u nás vydané knížce Tarkin.

Jyniny hračky

Z promo materiálů si možná vybavíte hračku stormtroopera, kterou drží elitní death trooper. Stormtrooper ale není jedinou hračkou, která se ve filmu vyskytuje. Tvůrci nám naservírovali také plyšového Tauntauna, roztomilou Tooku, tlustého Shaaka z Naboo i jednoho z jeho podvodních sousedů.

Plány Hvězdy smrti

V původní verzi byla šachta, přes kterou povstalci Hvězdu smrti zničili, pouze chybou. Nyní je všechno jinak a dozvídáme se, že Galen Erso všechno důmyslně naplánoval, aby se mohl pomstít. Věděl, že by Impérium dostavělo stanici i bez něj, a tak hrál o čas a čekal na správnou chvíli vypustit informaci do světa. Jak již víme, tak se mu to povedlo a povstalci vesmírnou stanici zničili.

Ve filmu jsme pak měli možnost spatřit imperiální lodě převážející kyber krystaly, které byly součástí světelných mečů i smrtícího paprsku Hvězdy smrti. Galen chtěl původně využít energii krystalů k pohánění nejrůznějších strojů a zásobování měst. Jak už to ale bývá, projekt se dostal do špatných rukou a původně mírumilovný nápad se zvrtl v něco mnohem horšího.

Žádný velký příběh nezačíná sklenicí mléka

Stejně jako v Epizodě IV, tak i v Rogue One můžete nalézt slavné modré mléko, na které fanoušci mnohokrát naráží. Mléko se objevuje v úvodním flashbacku, kdy je ještě celá Ersovic rodina pohromadě. Banthí mléko to pravděpodobně není, ale pořád se počítá.

Dejarik

Ve filmu se nacházela také fyzická verze Dejariku, kde místo hologramů používali hráči skutečné figurky. Někteří povstalci holt nemají peníze nebo možnosti vlastnit tuto populární bojovou hru a tak se musí spokojit s její zjednodušenou­ verzí.

FOTO: Disney, Lucasfilm


Jít na Star Wars | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!