Téma: Jak by se mělo studio zachovat při dlouhodobé on-line šikaně herců ze strany fanoušků Star Wars?

Téma: Jak by se mělo studio zachovat při dlouhodobé on-line šikaně herců ze strany fanoušků Star Wars?

17.11.2020 9:05


Snad v každé sérii se najde nějaký otloukánek, který to od fanoušků pěkně schytá. Pro ty je to většinou pouze zábava, ale pro herce to může být peklo, které vede k rozsáhlým psychickým problémům. John Boyega má částečné řešení, jak by studia v takovém případě mohla jednat.


John Boyega nebyl jediným, kdo to za poslední dva díly Star Wars pěkně schytal. Ovšem když zabrouzdáte ke starým komentářům u Epizody VII, zjistíte, že až na pár rasistických urážek neměla většina diváků s Finnem problém. Ten přišel až v Epizodě VIII, kdy režisér Rian Johnson naservíroval Finnovi a Rose Tico poměrně slabý příběh, který ve finále neměl žádný vliv na hlavní dějovou linku.

Boyega to od fanoušků sice pěkně schytal, ale nebylo to nic v porovnání s Kelly Marií Tran. Ta si musela již několikrát smazat profil na všech sociálních sítích, protože nenávist od fanoušků byla příliš velká. Nadávky, urážky jejího vzhledu a postavy a spousta dalšího, co už herečka zkrátka nedokázala vydržet. Boyega a jeho Finn následně čelili taktéž velké kritice. A to se samozřejmě nezlepšilo (spíše naopak) s Epizodou IX, kde obě postavy dostaly opět ubohý příběh.

Rose na plátně dostala minimum prostoru a navíc její fyzická změna jí zřejmě trochu pomohla se všem těm negativním komentářům zčásti ubránit, terčem se protentokrát stal Boyega. Zatímco Kelly Marie se již dokázala během těch tří let psychicky obrnit a prohlásila, že je nyní se sebou spokojená a nic jí nemůže ublížit, tlak na Johna Boyegu byl čím dál větší. A bohužel čím slabší kořist diváci vycítí, tím víc se do toho opřou.

(Pokud to někdo schytal za prequelové díly, byli to Jake Lloyd a Ahmed Best. Foto: Disney)

Star Wars to ovšem není nic nového. Vzpomeňme třeba na Ahmeda Besta, představitele Jar Jara Binkse. Tomu fanoušci psali výhružné dopisy, že zničil celou ságu. Best z toho byl tak zoufalý, že dokonce uvažoval o sebevraždě. Trvalo několik let, než celá nenávist okolo Jar Jara utichla a Best se mohl psychicky uklidnit a pokračovat ve svém životě.

Lépe na tom nebyl ani Jake Lloyd, představitel mladého Anakina Skywalkera. Ten pro změnu radši rovnou sekl se svou hereckou kariérou a následně se musel jít i léčit. Tlak médií a fanoušků byl zkrátka tak velký, že to vycházející hvězda nemohla unést. Lloyd tak skončil s herectvím, aby měl od fanoušků klid, dle jeho slov se to údajně nedalo snést. To se ovšem bavíme o Epizodě I z roku 1999, kdy zdaleka ne každý měl internet.

Asi si dokážete představit, jak by to Lloyd a Best schytali nyní, kdyby byl první díl ságy uveden v dnešní internetové době. Zřejmě by na tom byli podobně jako zmiňovaní herci z nové trilogie. Co ovšem s takovou on-line šikanou dělat, když herci čelí ustavičným útokům, píšou se o nich hrozné články a kamkoliv jdou, setkají se jen s vlnou nevole? John Boyega na to má jasný názor:

Když herec získá roli důležitou pro celý příběh a je nějakou dobu součástí celé ságy a následně čelí rasistickým urážkám a dostává on-line mediální masírku od rána do večera, studio by s tím rozhodně mělo něco dělat. Je důležité, aby se studia zastávala herců, které si vybrala. Studia se tak musí veřejně postavit za své herce, ale nejen to. Nějaká podpora přímo na natáčení, poplácání po zádech či cokoliv jiného, by všem rozhodně pomohla.

(Největší vlnu nenávisti za sequelovou trilogii pocítili John Boyega a Kelly Marie Tran. Foto: Disney

I když je John Boyega v posledních týdnech velice kontroverzní, svým způsobem má rozhodně pravdu. Asi nikdo z nás skutečně neví, jaké to je být hercem, podívat se na sociální sítě a prakticky nonstop číst nadávky na vaši rasu, postavu, příběh a bůhví, co ještě dalšího. Většinou se s těmito traumaty musí herec vypořádat sám. Vždyť to jsou jen komentáře. Jenže ono to tak ve skutečnosti není.

Když vám každý den bude někdo říkat, že jste nula, postupně o sobě začnete pochybovat, což ovlivní váš výkon v práci a celkově vám to zhorší pohled na svět. Následně těm slovům budete i věřit, protože je přeci říká každý. Svým způsobem z toho zcvoknete a musíte vyhledat lékařskou pomoc. To nastalo právě u zmiňovaného Ahmeda Besta a Jakea Lloyda. A rozhodně nejsou první ani poslední, kteří této (nekonstruktivní) kritice čelili.

Co z toho všeho vyplývá? Studia, když si své herce již vybrala, by určitě svým způsobem o ně měla dostatečně pečovat, dávat jim patřičnou podporu a minimalizovat škody z těchto útoků. To, že jim dávají roli, by jim mělo umožnit rozvíjet se v jejich herecké kariéře, nikoliv znechutit a utlumit celý zájem o herectví. Boyega tedy rozhodně kápl na něco, co aktuálně studia přehlížejí a nevidí v tom až tak velký problém.

Jak se k celému tématu stavíte vy? Měla by studia veřejně zasahovat do šikany herců na internetu? A také podporovat herce během natáčení?

Zdroj: ComicBook.com


Jít na Star Wars | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!