Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

James Earl Jones Sezóny 7 1977 - 2016


Vyvolený, nejlepší pilot v galaxii a Sithský lord, to je jen pár titulů, kterými se může Anakin chlubit. V dobách Impéria byl znám jako Darth Vader. Je otcem dvojčat Luka a Leii. Zrodil se ze Síly, neměl otce, jenom matku. Moc se neřídí pravidly ani rozkazy, ale vždy dosáhne svého cíle.

Otrok, závodník a mechanik

Jako dítě byl Anakin vychován na nehostinné planetě Tatooine. Spolu se svou matkou Shmi byl v otroctví u toydarianského obchodníka jménem Watto. Čas od času závodil, ale nikdy nevyhrál. Ve volném čase také složil C-3PO. Jednoho dne dorazili do Mos Espa záhadní cizinci. Anakin okamžitě rozpoznal, že se jedná o rytíře Jedi. Potřebovali pomoci. Anakin jim slíbil, že pro ně vyhraje peníze v závodech. Netušil ale, že se Jedi Qui-Gon vsadil s Wattem o jeho svobodě. Anakin závod vyhrál a Jediové dostali své náhradní díly. Anakin mohl odjet s nimi, musel však opustit matku.

S posádkou se sblížil rychle, především s Padmé, kterou považoval za anděla. Qui-Gon a Obi-Wan jej vzali na Coruscant, aby jej mohli vycvičit. Anakin měl totiž největší počet midi-chlorianů ze všech Jediů. Qui-Gon ho považoval za vyvoleného. Rada Anakinův výcvik neschválila. Qui-Gon ho tedy vzal s sebou na Naboo. Zde byl Anakin důležitým hráčem. Pomocí stíhačky zničil řídící loď droidů a umožnil tak vítězství nad separatisty. Qui-Gon bohužel zemřel, ale pod svá křídla si jej vzal Obi-Wan. Výcvik na Jedie započal.

Láska v temných časech

Uplynulo deset let. Anakin byl povolán jako osobní strážce Padmé, protože na ni byl spáchán pokus o atentát. Námezdní lovkyně Zam Wessel se o to pokusila znovu. Anakin a Obi-Wan ji naštěstí dopadli. Dříve než jim však stačila říct jméno zaměstnavatele, tak zemřela. Obi-Wan se vydal po stopách tajemného pachatele a Anakin zůstal s Padmé. Letěli na Naboo, kde začali navazovat milostný vztah. Oba věděli, že nemohou být spolu. Jedné noci měl Anakin sen, jeho matka trpěla. Spolu s Padmé se ji vydali zachránit. Anakin ji našel v táboře písečných lidí. Zemřela mu v náručí. Anakin tuskeny pobil a tělo odnesl k její rodině. Anakin si s sebou odváží C-3PO a letí na pomoc Obi-Wanovi na Geonosis.

Na Geonosis nachází továrnu na droidy a sídlo separatistů. Anakin si ve fabrice zničí meč a spolu s ostatními je polapen. Předtím, než je uvržen do arény, si s Padmé vyzná lásku. V aréně nachází Obi-Wana a spolu s ním a Padmé čelí třem strašným monstrům. Na pomoc jim přichází Jediové a později i klonoví vojáci z Kamina. Anakin a Obi-Wan pronásledují Sithského lorda hraběte Dooku. Při souboji přichází Anakin o ruku. Dostává kovovou a na Naboo má tajnou svatbu s Padmé.

Klonové války

Anakin je jedním z předních bitevních generálů. Pod sebou má 501. klonovou jednotku v čele s kapitánem Rexem. Při bitvě o Christopsis jej čekalo velké překvapení, byla mu přidělena padawanka Ahsoka Tano. Původně s ní nechtěl nic mít, ale nakonec se z nich stali dobří přátelé. Čas od času se Anakin stýkal s kancléřem Palpatinem. Netušil, že jde o Sitha a tak byla jeho mysl pomalu nahlodávána.

Jednoho dne se Anakin vydal spolu s Obi-Wanem a Ahsokou prozkoumat tajemný signál. Dostali se na Mortis – místo, kterým protéká Síla. Anakin se zde setkal s Otcem, Dcerou a Synem, třemi aspekty Síly. Anakin měl nahradit Otce, jelikož byl Vyvolený. Syn mu ukázal budoucnost a tak Anakin propadl temné straně. Nebýt Otce, tak by Anakin zničil celou galaxii, musel mu vymazat paměť. Dcera se Synem padli a tak zůstal Otec sám, ale s vědomím, že Anakin opravdu přivede rovnováhu v Síle.

Ke konci klonových válek čekala Anakina velká rána, Ahsoka byla obviněna ze zrady vůči řádu Jedi. Po odhalení její neviny však Ahsoka nechtěla do řádu zpátky a nechala Anakina samotného.

Temná strana se rozrůstá

Anakin a Obi-Wan dostali za úkol osvobodit kancléře. Byl v zajetí hraběte Dooku a generála Grievouse. Anakin hraběte zabil a kancléře osvobodil. Necítil se ale dobře, sžíral ho sen o smrti Padmé, která byla v té době těhotná. Chtěl tomu zabránit. Když zjistil, že je kancléř Sith, nahlásil to radě. Kancléř mu ale slíbil záchranu Padmé. Při zatýkání Palpatina usekl Anakin mistru Windu ruku a stal se Sithským učedníkem Darth Vaderem. Spolu s klonovými vojáky vyhladil chrám Jediů a poté byl vyslán dorazit separatisty na Mustafaru. S pomocí Padmé jej tam vyhledal Obi-Wan, který ho v boji zmrzačil, ale nezabil. Kancléř, nyní již císař, mu daroval nové mechanické tělo. Z republiky se stalo impérium a temná strana se dostala na vrchol.

Darth Vader měl spolu se svými inkvizitory za úkol vyhladit přeživší rytíře Jedi. Když to jeden z jeho inkvizitorů na Lothalu nedokázal, vydal se tam Vader sám a vnesl jim do srdcí strach. Jediové ale uprchli a rozhodli se vypátrat, kdo jejich tajemný soupeř je. Vader je mezitím zpovzdálí sledoval a opětovně se s nimi setkal až na planetě Malachor, kde svedl souboj se svojí bývalou padawankou Ahsokou.

Nepříliš dobrý otec

Během bitvy o Scarif ukradli Povstalci plány Hvězdy smrti. Vader je hodlal získat zpátky. Mnoho Povstalců padlo, princezna Leia však plány schovala do R2-D2 a poslala ho pryč. Vader ji zajal a mučil. Spolu s Tarkinem dokonce nechal zničit i její domovskou planetu. Hvězdě smrti se podařilo zachytit loď, na které byl Luke spolu s Obi-Wanem. Obi-Wan se s Vaderem utkal a zemřel. Ostatní ale stihli spolu s princeznou utéct. Povstalci se pak pokusili o útok, Vader jim v tom chtěl zabránit. Nečekal ale, že jej zezadu napadne Han Solo a poškodí jeho loď.

Vader s hledáním povstalců nepřestával. Nakonec je nalezl na planetě Hoth, kam vyrazil spolu s armádou. Základnu sice dobyl, ale povstalci unikli. Na posádku Hana Sola si najal námezdní lovce. Díky Boba Fettovi zjistil, kam míří, a na Bespinu připravil past. Starostu Landovi se podmínky dohody nelíbily, ale nemohl s tím nic dělat. Vader posádku zajal a Sola nechal zmrazit do karbonitu. Poté si zde počkal na Luka, který chtěl své přátele zachránit. Vader Lukovi prozradil, že je jeho otec a nabídl mu místo po svém boku. Luke odmítl a Vader jej připravil o ruku. Luke utekl a Vaderova mysl se pomalu obracela ke světlé straně.

Vyvolený je zpět

Při výstavbě druhé Hvězdy smrti nechtělo impérium opakovat své chyby. Na Endoru tak postavili generátor štítu. Vader na Endoru vyčkával, jeho syn Luke jej pak navštívil. Spolu odletěli na Hvězdu smrti, kde jej Vader chtěl představit císaři. Vader se díky Lukovým slovům obracel zpět ke světlu. Když chtěl císař Luka zabít, Vader zakročil a obětoval svůj život. Luke mu nakonec slíbil jeho poslední přání. Sundal mu masku, aby jej mohl vidět vlastníma očima. Vader splnil svou úlohu vyvoleného a zničil Sithy. Při oslavách vítězství pak stál po boku Yody a Obi-Wana jako duch světlé strany.

FOTO: Lucasfilm, The Walt Disney Company
loading…