Chewbacca

Chewbacca

Peter Mayhew Sezóny 8 1977 - 2019


Tohohle chlupáče nechtějte naštvat nebo bude trhat ruce. Chewie je původem z rasy Wookiee, obyvatelů planety Kashyyyk. Po vzestupu impéria se spojil s pašerákem Hanem Solem, který se stal jeho nejlepším přítelem. Spolu s ním pilotoval Millenium Falcon, nejrychlejší loď v galaxii.

Klonové války

Během několikaleté války byl Chewbacca zajat Trandoshanskými lovci a uvržen do jejich zběsilé hry „na kočku a myš“. Chewbacca však uzavřel spojenectví s Ahsokou Tano a dalšími unesenými padawany. Ze šrotu poskládali satelit a volali o pomoc. Po neúspěchu se vydali do boje proti lovcům a zvítězili.

Těsně před sklonkem války zaútočili separatisté na Chewieho domovskou planetu. Spolu s mistrem Yodou a náčelníkem Tarffulem byl jedním z hlavních velitelů na straně republiky. Jakmile nastal rozkaz 66, pomohl s eskortováním Yody k jeho lodi.

Členem povstání

Vypadalo to na denní rutinu, dostat část peněž, odvézt a dostat zbytek. Chewie byl zrovna s Hanem na Tatooine, měli dluh u gangstera Jabby, a tak brali každou dobrou práci. V Mos Eysley je kontaktoval Obi-Wan. Žádal prostý přesun na Alderaan a platil hodně. Sice je toho dne ještě pronásledovalo impérium, ale nebylo to nic, s čím by si neporadili. Nikdo ale nepočítal s tím, že by byl Alderaan zničen. Všude byly jenom kusy kamení a ta věc.. Hvězda smrti. Chewie byl spolu s celou posádkou uvězněn v jejím tažném paprsku.

Naštěstí zjistili, že se uvnitř nachází také princezna. Zatímco Obi-Wan šel vypnout generátor, zbytek jí šel zachránit. Chewieho použili jako návnadu. Nasadili mu pouta a dělali z něj vězně. Ve vězení se zbavili stráži a spolu s princeznou utekli skrze odpadní šachtu. Čekala je ale nemilá věc, Obi-Wan se pro jejich záchranu obětoval. Princezna je dovedla na Yavin 4. Zde sídlili povstalci. Han s nimi nechtěl nic mít, tak museli odejít. Názor ale změnil ve správnou chvíli a pomohl zničit Hvězdu smrti. Toho dne pak dostali medaili a stali se nedílnou součástí povstání.

Impérium vrací úder

Byli zrovna na Hothu a Han měl znovu nutkání odejít. Chewie mu musel být věrný, přísahal. Musel se starat o opravy, aby odletěli brzy. Bohužel zaútočilo impérium a tak to museli na chvíli odložit. Nakonec se změnil plán a odletěli i spolu s princeznou a jejími droidy. Loď pořád nebyla v dobrém stavu. První se skrývali mezi asteroidy a poté mezi odpadky. Hanův přítel Lando jim pak poskytl úkryt na Bespinu. Aspoň to tak vypadalo. První Chewbacca našel rozstříleného C-3PO a pak se objevil Darth Vader. Hana prodali Jabbu Huttovi a Chewie musel zůstat s princeznou. Lando ale opět změnil stranu a pomohl jim utéct.

Přítel v nouzi

Když zjistili, kde se Han nachází, vyrazili mu na pomoc. Chewie se vydával za vězně, zatímco princezna za lovce odměn. Léčka ale nevyšla a Chewie byl spolu s Hanem a Lukem odsouzen k smrti. Luke měl ale další plán a Jabbu porazil. Spolu s Hanem zůstali u povstání. Dostali nový úkol, vypnout generátor štítu od Hvězdy smrti na Endoru. Vyrazili s malým týmem. Na Endoru narazili na nečekané spojence, domorodý národ Ewoků. Spolu s nimi zaútočili na generátor. Hvězda smrti byla bez štítu a následně zničena. Vyhráli a mohli začít slavit.

Smrt přítele

Republika byla po pádu Impéria znovu obnovena. Naneštěstí povstal První Řád a Hanův syn Ben se přidal k temné straně. Han z toho obviňoval sám sebe a proto se vrátil k pašování, Chewie samozřejmě vyrazil s ním. Místo Falcona, o kterého přišli, používali loď jménem Erevana. Jednoho dne kdy pašovali Rathary narazili na Falcona jak opouští planetu Jakku. Chewie s Hanem se na něj nalodili a narazili na mladé hrdiny, kteří vezli drahocenného droida k Odporu.

Bohužel Han a Chewie měli dluhy u mafie, která si pro své peníze přiletěla. Hrdinové ale vypustili Rathary a v lodi uprchli na Takodanu. Zde žila jejich stará známá Maz Kanata, jenž Chewieho z legrace nazývala svým přítelem. Brzo ale zaútočil První Řád, jenž měl na planetě svého informátora. Odpor dorazil krátce po nich a z planety je vytlačil. Kylo Ren ale unesl Rey. Han, Chewie a Finn ji poté vyrazili na pomoc. Han při její záchraně zemřel a Chewie tak přišel o svého nejlepšího přítele. Spolu s Rey nakonec vyrazil hledat dlouho ztraceného Luka Skywalkera.

FOTO: Lucasfilm, The Walt Disney Company