Han Solo

Han Solo

Harrison Ford Sezóny 6 1977 - 2019


Han je vlastníkem nejrychlejší lodi v galaxii, Millenium Falcon. Živí se jako pašerák a pořád se dostává do problémů. Naštěstí má po ruce Žvejkala, svého dobrého přítele a ochránce. Han vždycky střílí první a má nějaké eso v rukávu.

Zakázka za milión

Han byl po krk v dluzích u Jabby, největšího gangstera v galaxii. V Mos Eysley jej navštívil stařec jménem Obi-Wan. Nabídl mu velice dobře placenou práci, jenom za odvoz. Han to samozřejmě vzal. Jabba na něj ale poslal jednoho ze svých mužů, Greeda. Han se nenechal zastrašit a Greeda zabil. Poté se s Jabbou sešel před svou lodí a slíbil mu, že své peníze dostane. Poté na ně zaútočilo Impérium, ale to již stihli utéct.

Cestou na Alderaan byl Han svědkem výcviku se světelným mečem. Nevěřil v Sílu a tak to bral jako nesmysly. Aldeaan již bohužel nebyl, zničilo ho Impérium. Jejich loď byla zachycena tažným paprskem Hvězdy smrti. Uvnitř se spolu s Lukem převlékli za vojáky impéria. Zatímco Obi-Wan šel vypnout generátor, Han vyrazil spolu s ostatními zachránit princeznu Leiu. Tehdy mu šlo jenom o zisk. Princezna byla ve vězeňském bloku, kam se dostali za pomoci Žvejkala. S princeznou unikli odpadní šachtou a odletěli, ovšem bez Obi-Wana. Ten se obětoval pro jejich záchranu.

Na Yavinu 4 dostal Han zaplaceno od povstalců. Nemyslel si, že by s nimi zůstal. Ale potřebovali ho. Při útoku na Hvězdu smrti vyrazil zachránit eskadru stíhačů a odrovnal loď samotného Vadera. Hana pak oslavovali jako hrdinu.

Romantik a špinavec

Na planetě Hoth vedl Han průzkumný tým. Luke se bohužel ztratil, a tak se jej Han vydal zachránit. Našel jej zmrzlého na kost. Pomocí Lukova světelného meče rozřízl tauntauna a postavil iglú. Povstalci je druhého dne našli. Han ale neměl zaplacený dluh u Jabby a tak chtěl odejít. Přitom se pořád dohadoval s Leiou, do které se zamiloval. Ta ho nazývala špinavcem a prasetem. Nakonec ještě zaútočilo Impérium a tak musel Han vzít princeznu s sebou.

Ukryli se v roji asteroidů. Z jednoho se ale později vyklubal vesmírný červ. Hádky s princeznou nepřestávaly, nechtěla s ním vůbec být v kontaktu. Han nakonec našel úkryt na Bespinu u svého starého přítele Landa. Byla to bohužel past, kterou připravilo Impérium. Han byl zmražen do karbonitu a vydán napospas Boba Fettovi. Ten jej prodal Jabbovi. Před zmražením si ještě s princeznou vyměnil poslední slova, oba dva se milovali.

Osvobození a mise na Endoru

Hanovi přátelé nezaháleli a vyrazili mu na pomoc. Leia jej sice rozmrazila, ale Jabba ji stihl polapit. Poté přišel Luke, ale ani ten nevyjednal podmínky. Ještě spolu se Žvejkem byli odsouzeni k smrti. Jabba ale nepočítal s tím, že Luke bude mít další plán. Za pomocí světelného meče se osvobodil a vyrazil do boje. Poloslepý Han poškodil Boba Fettovi jeho jetpack a vhodil jej do jámy sarlacca.

Impérium začalo s výstavbou nové Hvězdy smrti. Na její stavbu se přijel podívat i samotný císař. Povstalci přišli s novým plánem. Han měl vyřadit její generátor štítu, zatímco Lando povede útok ve vesmíru. Han mu půjčil Falcona, loučil se s ním těžko. S malým týmem pak vyrazil na Endor, kde si utužil vztah s Leiou. Za pomocí 3PO navázali kontakt s místními domorodci, kteří jim pomohli v útoku. Impérium sice mělo techniku, ale ewokové znali místní svět lépe. Povstalcům se podařilo štít zrušit a Lando mohl Hvězdu smrti odpálit. Na Endoru se pak konala velká oslava, kde nechyběl žádný z předních členů povstání.

Rodinné problémy

Po vítězství povstalců nad Impériem se Han a Leia vzali a měli spolu syna jménem Ben. Jejich syn ovládal Sílu a byl dán Lukovi k výcviku. Ben ale přešel k temné straně a vyvraždil akademii. Han a Leia se rozvedli a každý šel svou cestou. Han a Žvejkal se vrátili k pašování a dostali se do dluhů. Han dokonce přišel o svého Falcona. Jejich loď jim dočasně nahradila nákladní loď Eravana a svůj veškerý volný čas věnoval pátrání po Falconovi.

Jednou z jejich zakázek bylo převézt tři nebezpečné Rathary. Čirou náhodou zpozorovali letícího Falcona a nalodili se na něj. Han se dozvěděl, že loď pilotují Rey a Finn, kteří chtějí dovést Odporu mapu vedoucí k Luku Skywalkerovi. Han se rozhodl, že jim pomůže. Naneštěstí byli napadeni Guavianským gangem smrti a Kanjiklubem. Po krátké potyčce jim nakonec ve Falconu uprchli. Han mladým hrdinům pověděl o minulosti a vyrazil s nimi na Takonadu za starou známou. Tou osobou byla Maz Kanata, která jim dala Lukův starý světelný meč. Její pevnost byla napadena Prvním Řádem a Rey byla unesena Kylo Renem, Hanovým synem. Hana a ostatní nakonec zachránil Odpor a Han se znovu setkal s Leiou.

Odpor se začal připravovat k útoku na základnu Hvězdovrah. Han, Žvejkal a Finn na základnu mezitím pronikli, aby mohli Rey osvobodit. Spolu zajali Phasmu, velitelku Prvního Řádu a hodili ji do drtiče odpadků. Následně nalezli Rey, která sama uprchla. Hrdinové začali s pokládáním výbušnin. Chvíli nato dorazil Hanův syn Ben. Han se jej snažil převést zpátky ke světlu, ale temná strana byla silnější. Han byl zabit svým synem a spadl do temné propasti.

FOTO: Lucasfilm, The Walt Disney Company
loading…