Nute Gunray

Nute Gunray

Silas Carson Sezóny 3 1999 - 2005


Je hlavou Obchodní Federace, která stála za invazí na Naboo. Nedá se snadno zastrašit a za každou věcí hledá zisk.

Invaze na Naboo

Nute se jednoho dne spolčil se Sithským lordem Darth Sidiousem a spolu naplánovali invazi na Naboo. Gunray vyslal na povrch bitevní droidy a nechal obsadit veškerá města včetně paláce. Na cestě ale byli vyjednavači Republiky. Jednalo se o dva rytíře Jedi, Obi-Wana a Qui-Gona. Nute na ně poslal pár droidů a myslel si, že má vyhráno.

Rytíři ale pronikli na Naboo, osvobodili královnu a odletěli pryč. Sith nebyl z Gunrayova nezdaru potěšen, vyslal tedy do akce svého učedníka. Královna se na Naboo nakonec vrátila a Gunray byl zajat. Po soudu byl ale propuštěn a nadále zůstal v čele Obchodní Federace.

Klonové války

I po deseti letech nenávist k Amidale přetrvala. Nute Gunray se spolčil s hrabětem Dooku, který mu slíbil její smrt. První útok skončil nezdarem a ani námezdní lovci nebyli úspěšní. Nakonec je Jediové vypátrali na Geonosis, kde zjistili, že se Gunray zapletl se separatisty. Na Geonosis poté přiletěla republiková armáda a Gunray unikl.

V průběhu války se objevuje na planetě Rodia. Slibuje zásoby pro místní obyvatelstvo, ale nakonec to skončí jeho zajetím a vítězstvím pro Republiku. Gunray je zajat a převážen na Coruscant. Cestou je však osvobozen vražednicí Ventress. Poté co byl zajat kancléř a zabit hrabě Dooku, přesouvá generál Grievous zbylé separatisty na Mustafar. Nakonec je tam vyslán Sidiousův nový učedník Vader, který zabíjí veškeré separatisty a mezi nimi také Gunraye.

FOTO: Lucasfilm, The Walt Disney Company