Solomon Grundy

Solomon Grundy

Sezóny 1 2020 -


Nemrtvý zloduch obřích rozměrů, který se nemalou měrou podílel na masakru původní JSA.

Informace

Skutečné jméno: Cyrus Gold
Alias: Solomon Grundy
Výška: 2,26 m
Váha: 235 kg
Barva očí: bílá
Barva vlasů: bílá
Autoři postavy: Alfred Bester a Paul Reitman
Poprvé se objevila v: All-American Comics #61 (říjen 1944)

O Grundym

Komiksy

Komiksový Grundy vychází z populární říkanky a svého originu se poprvé dočkal už roku 1944. Obchodník Cyrus Gold zemřel v bažinách na sklonku 19. století a po padesáti letech začal vstávat z hrobu coby Solomon Grundy. Z Grundyho se brzy stal nepřítel hrdinů Zlatého věku, zvláště Green Lanterna Alana Scotta. Grundy bojoval proti Lanternovi a týmům All-Star Squadron a JSA, na což v dobách Stříbrného věku navázal i bojem s JLA, odkud vzestala jeho další nemesis, Batman.

Grundy v boji s Green Lanternem. Foto: DC Comics

Grundy později potkal i svou verzi z další Země, větších příležitostí se pak dočkal po konci Crisis on Infinite Earths. Objevil se v Long Halloween a jeho alternativní verze se ukázala v Gotham by Gaslight. Grundy samozřejmě zasáhl i do zlomových crossoverů jako Blackest Night a Final Crisis, coby Batmanův nepřítel pokračoval i v New 52. Zde ovšem stanul i proti Alanu Scottovi, tentokráte zvanému Sentinel a jeho origin byl trochu pozměněn. Namísto obchodníka se stal Cyrus řezníkem, jenž skonal v roce 1898 a posléze stal z mrtvých. V aktuálním relaunchi DC Rebirth debutoval Grundy ve druhém roce Batmanova působení v Gothamu a během The War of Jokes and Riddles stál na Jokerově straně.

Grundy jako člen Jokera výmu během The War of Jokes and Riddles. Foto: DC Comics

Filmy a seriály

Grundy aneb Cyrus Gold se dříve objevil v celé plejádě animovaných filmů jako Superman/Batman: Public Enemies, Batman Unlimited: Monster Mayhem nebo Justice League vs. Teen Titans. Viděli jsme jej také v seriálech Justice League či Batman: The Brave and the Bold a hlas mu v těchto projektech propůjčili třeba Mark Hamill, Corey Burton a Kevin Michael Richardson.

Co se hraných projektů týče, Grundy sehrál malou roli Legends of the Superheroes, Smallville a Arrow, většího prostoru se pak dočkal v Gothamu. Pod jménem Butch Gilzean a v podání Drewa Powella zde Cyrus vystupoval jako mafián, jenž nakonec vstal z mrtvých a pokračoval v terorizování slavného města, dokud jej úkladně znovu nezabil Oswald Cobblepot.

Grundy v seriálu Gotham. Foto: FOX

Videohry

Herec Fred Tatasciore si Grundyho střihl v Lego hrách Lego Batman 3: Beyond Gotham a Lego DC Super-Villains a taktéž v kultovní Arkham City, kde je Grundy jedním z ústředních bossů. Za Grundyho si můžete zahrát i ve hře Injustice: Gods Among Us i v multiplay­erovkách Infinite Crisis a DC Universe Online.

Grundy v boji s Batmanem ve hře Arkham City. Foto: Rocksteady, Warner Bros. Games

Stargirl

Když tým Americké ligy nespravedlnosti porazil a zmasakroval JSA v závěrečné bitvě, napadl Grundy prchajícího Pembertona s Duganem. Následně, pár měsíců po této události, zabil rovněž Hourmana s jeho manželkou. Grundy posléze zůstával v sídle ISA, odkud jej nakonec vypustil Gambler. Obrovitého padoucha v souboji porazil Rick Tyler, nový Hourman, jenž pak ušetřil jeho život.

Grundy v souboji s JSA. Foto: CW, DC Universe
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!