Recenze knihy Stranger Things: Temnota na okraji města

Recenze knihy Stranger Things: Temnota na okraji města

22.5.2020 13:00


Zajímá vás, jak dobrá je vlastně kniha Stranger Things: Temnota na okraji města? Pokud ano, tak si můžete přečíst následující recenzi, která vás třeba přesvědčí o koupi.


Následující článek sepsali redaktoři Knihy Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete samotnou knihu i koupit.

Stranger Things zkrátka zbožňuju! Miluji všechnu tu nostalgii, hororovou atmosféru i odkazy na hru D&D. Když se mi tedy dostalo příležitosti napsat recenzi na knihu, která na seriál navazuje, neváhal jsem ani vteřinu. Stranger Things: Temnota na okraji města je druhým oficiálním románem z této série a je jasné, že bude u fanoušků velmi oblíbený, protože popisuje život Jima Hoppera. Konkrétně pojednává o jeho životě policejního detektiva v New Yorku. Zaujalo vás to? Mě tedy naprosto!


Vyprávění

Píše se rok 1977 a New York trpí pod žárem léta. K tomu všemu navíc ve městě řádí sériový vrah známý jako „Samův syn“. Představte si, v jaké hrůze obyvatelé města asi žili. Čtenář se dozvídá více o Hopperovi a jeho rodině, která žije poměrně klidným způsobem, i když její členové bojují s určitými obtížemi jako každá jiná mladá rodina. Ze začátku je příběh spíše obyčejný a předvídatelný. Hopper se ještě ani zdaleka neprojevuje tak úzkostlivě a napjatě jako v seriálu, ale jsem si jistý, že události tohoto příběhu na jeho budoucí chování měly svůj vliv.

O příběhu se dozvídáme díky Eleven, která nalézá schovanou krabici s nápisem „New York“. Jednoho zimního dne přesvědčuje Hoppera, aby jí vyprávěl o událostech, se kterými je obsah krabice spojen. Přestože se děj rozvíjí, komunikace mezi nimi je stále součástí románu a my víme, jak El na příběh reaguje a na co se ptá. Díky neustálým skokům v čase máme pocit, jako by se jednalo o další epizodu seriálu. To přitom vůbec není špatné, protože vidět dynamiku vztahu Hoppera a Eleven je prostě k nezaplacení. Její připomínky a jeho otcovské rozpaky čtenáři připomínají, že El je pořád malá holka a Hopper zastává roli otce. Podíváte-li se na volnou část filmové adaptace Princezny Nevěsty, jistě pochopíte, na co narážím.

Hopper po ztrátě svého parťáka v tuto klíčovou dobu získává nového partnera a tím je Delgadová. I když je jí věnováno pár kapitol, ve kterých vystupuje jako hlavní postava, děj se v naprosté většině odvíjí právě od Hopperova příběhu a on určuje, jakým směrem se bude dál ubírat. Pozornost detektivů je zaměřena na sérii vražedných útoků, které ale nemají žádné očividné pojítko s případem „Samova syna“. Kvůli podivným stopám a náhodným vzorcům na sebe tento záhadný vrah strhává veškerou pozornost. Když se však do vyšetřování zapojí vládní představitelé a začnou do něj příliš zasahovat, Hopper a Delgadová se rozhodnou vzít situaci do svých rukou.

Během toho, co na případu pracují, se záhada čím dál více komplikuje. Když dojde k průlomu ve vyšetřování, jejich celý svět se obrátí vzhůru nohama. Hopper pro případ riskuje nejen svou kariéru, ale dokonce svůj život a vystaví své blízké nebezpečí. Když přijde na to, kdo za vším stojí, zjišťuje, že je možná tím jediným, kdo je maniaka v jeho řádění schopen zastavit. Vrah plánuje, jak zvýšit počet obětí, a obrovský výpadek elektřiny situaci rozhodně nezlepšuje.

Recenze

Je jasné, že Hopper o život nepřijde, neboť víme, že se tento příběh udál dlouho před setkáním s Eleven. Tento případ je zvrácený příběh plný šílenství a temnoty. Četbu knihy jsem si užil, je však nutné podotknout, že jediné pojítko mezi tímto příběhem a seriálem jsou postavy, které o něm hovoří. Podstata děje se nezakládá na nadpřirozenu ani paranormálních aktivitách, ač je nepochybně hrozivý a děsuplný. Pokud jste tedy čekali, že se v knize setkáte s demogorgonem, musím vás dopředu varovat. Nenechte se tím však odradit, protože se jedná o úžasný příběh, který ukazuje, jak zlí a nebezpeční mohou lidé být.

Knihu bych rozhodně doporučil všem fanouškům Hoppera a vlastně komukoliv, kdo si seriál oblíbil. Stejně tak se kniha bude líbit fanouškům žánru mystery. Jedná se o fantastický příběh, který překračuje meze obvyklého a je naprosto ryzí a srdceryvný. Kromě toho obohacuje celou sérii Stranger Things a umožňuje čtenáři získat širší pohled na milované postavy.

Tento článek sepsali redaktoři Knihy Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete samotnou knihu i koupit.


Jít na Stranger Things | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!