Recenze pilotů Terra Nova, Awake, The Playboy Club   a Homeland

Recenze pilotů Terra Nova, Awake, The Playboy Club a Homeland

12.6.2011 22:54


O víkendu jsme měli možnost vidět v předpremiéře piloty čtyř výše uvedených seriálů. Tuto možnost jsme samozřejmě využili a rádi bychom se s vámi podělili o své dojmy z nich.


Terra Nova

(FOX – od září 2011, každé pondělí 20:00)

Araziel: Oproti vysokým očekáváním nebyl pilot takový nářez, jak jsem očekával. Ale k zatracení rozhodně není. Myslím si, že to bude tím, že pilot je pouze první půlkou úvodní dvojepizody.

Tedy, stihneme se jakžtakž seznámit s hlavními postavami, skrze Hvězdnou bránu proletíme do minulosti (Ano, inspirace Stargate při průchodu červí dírou prostě nezapřou, i kdyby stokrát chtěli). V minulosti nejprve potkáme hodné a pak samozřejmě i ty zlé dinosaury (O zpracování nemůže být pochyb, to by si snad tvůrci ani netroufli, nějak to zanedbat). Odhalíme roušku tajemství dávných věků a nebylo by to pravé drama, abychom nepoznali i ty nejnebezpečnější tvory všech dob… „ty druhé“ lidi.

Charaktery se zatím nijak neprojevily, známe otce rodiny s manželkou a se třemi dětmi (Ano, se třemi! A také si to pěkně odskákal!), mladé, hormony zmítané teenagery a velitele osady, který má přátele i nepřátele, aniž bychom my zatím tušili, kteří jsou ti hodní a kteří ti zlí.

Celkově na mě pilot působil jako dobrý dlouhý trailer na sérii, která má v sobě hodně potenciálu, ale o ději a jeho vývoji nám naznačil jen tak málo, abychom si se sympatickým očekáváním pustili i jeho druhou polovinu.

Hodnocení: 70%

Clear: Seriál Terra Nova mi připadal jako sladká americká verze britského seriálu Outcasts, která si ovšem hraje na něco většího a lepšího jen proto, že přibrala dinosaury z Jurského parku a pár efektů. Efekty zatím nebyly moc vyladěné, pohledy do krajiny působily jako namalované v Malování i nějaké ty výstřely a tak nebyly přímo to pravé ořechové, snad to FOX do podzimu ještě vylepší.

Co se mi líbilo, byli dinosauři, působili na mě realisticky, propracovaně, jako by byli živí. Ale celkově mě seriál dost zklamal.

Dějová linka nepatří k nejsložitějším: Rodinka Indiánů má možnost na nový začátek. Přestože nejprve mají problémy, aby se k nim připojil i otec a nejmladší dcera, úspěšně projdou portálem a dostanou se daleko do minulosti. Děti si ihned první den najdou kamarády, kteří snad do té doby žádné kamarády neměli, a s radostí jim sdělí i svá největší tajemství, jako by byli nejlepší přátelé a ne ti, kteří se znají teprve jeden den. Přestože otec přijde na Terra Novu ilegálně, poměrně snadno ho přijmou mezi sebe a získá, coby bývalý policista, práci u ochranky. Rodina je pohromadě a žijí šťastně až do smrti…

Chybí mi tam nějaký záporný hrdina, viděli jsme jednoho, asi na 2 minuty, střídavě se záběry jiných postav. Jinak kromě velkého masožravého dinosaura tam není žádný nepřítel, druhá strana mince, nic negativního. Je to až moc idylické a jediné, s čím se budou hrdinové potýkat, je nehostinnost prostředí, není tam žádný negativní hrdina, který by jim působil problémy nebo kul pikle, jako třeba Julius Berger.

Viděli jsme jen první část pilotního dílu, takže třeba druhá část skóre vylepší, každopádně jestli nepředvedou něco lepšího, tak Terra Novu čeká postupný pokles sledovanosti a po první sérii konec.

Hodnocení: 60%

Awake

(NBC – nejsou známy žádné podrobnosti o datu ani čase)

Araziel: Na tento pilot jsem se velice těšil. Celkem originální námět, ze kterého se dá rozehrát vskutku originální příběh. A podle mého názoru se to Awake v pilotu podařilo maximálně.

Už jen vizuální oddělení obou realit mi pripadalo perfektně vyřešené. Takže ani ameriští diváci (vyjma těch barvoslepých) by neměli mít problém orientovat se, ve které realitě se zrovna náš hlavní hrdina nachází.

Příběh je zajímavý a více než o jeden se jedná spíše o dvě dvacetiminutové epizody, které se navzájem prolínají v rychlém tempu, které ovšem dává smysl a neodvratně spěje ke konečnému rozuzlení a vyřešení případů na obou stranách.

Navíc mě potěšil návrat Wilmera Valderramy (Fez z That 70s Show) do seriálových vod (i když v mnohem dospělejší roli), náznaky propojení obou realit, ale hlavně pak herecká sóla obou terapeutů, kteří se snaží hlavního hrdinu přesvědčit, že práve ta jejich realita je ta správná a ta duhá je jen sen. To pro mě byla jen třešnička na dortu.

Hodnocení: 100%

Clear: Psychologický thriller, který se odehrává jako sen ve dvou realitách, přičemž ani divák, ani hlavní hrdina neví, která realita je ta pravá. Agent FBI se vyrovnává s traumatizující ztrátou jednoho ze svých blízkých, v jedné realitě při autonehodě zemřela jeho žena, ve druhé syn. V obou realitách navštěvuje psychiatra a řeší kriminální případ. Bohužel jsem v kritický moment, kdy se reality trochu propletou, odešla na toaletu a pak mi dělalo problém se chytit a pochopit, o co jde, a lehce jsem v tom ztratila.

Potěšilo mě, že se v roli syna objevil Dylan Minnette, který si zahrál v poslední sérii Ztracených syna Jacka Shepharda. Nápad celého seriálu mi trochu připomněl jeden díl z Hvězdné brány, kdy Tealc také prožívá dva životy, přičemž také chodí na schůzky s psychiatrem (Daniel Jackson), který mu pomáhá celou situaci pochopit. Nakonec se ukáže, že ani jedna realita není ta pravá. To se zatím v pilotním dílu Awake nedozvíme, ale vzhledem k podobnosti příběhu a toho, že není schopen od sebe obě reality odlišit, bych ani nic jiného nečekala.

Myslím, že Awake bude na amerického diváka až příliš náročný na přemýšlení a sledování, bohužel mu nedávám moc nadějí na přežití do další sezóny.

Hodnocení: 80%

The Playboy club

(NBC – 19. září 2011)

Araziel: Obecně nemám moc rád pořady, filmy nebo seriály, které jsou zasazeny do minulosti. Nemám rád historická dramata a ještě méně jakési imitace vybájené historie, moderně zvané „fantasy“. Jednou ze světlých výjimek budiž tak seriál That 70s Show (Zlatá sedmdesátá), o kterém jsem se již zmiňoval. Ale zpět k Playboy Clubu.

Zaprvé jsem nepochopil, jaký žánr má tenhle seriál představovat… Sit-com? Drama? Dramedy? Nesmál jsem se, nebyl jsem napjatý a ani nic mezi tím. Prostě jakýsi pokus o všechochuť, který mně osobně nesedl ani trochu.

Od začátku jsem měl problém identifikovat hlavní postavy (a vlastně i všechny ostatní). Neznat Charlieho z Numb3rs (co jste mu to provedli s účesem?) a to, ze Hugh Heffner nosí župan a kouří dýmku snad odnepaměti, byl bych ztracený nadobro.

K ději ani nevím, co napsat. Po slibném začátku, náznaku dramatu a dokonce i celkem vtipného vyústění scény před první reklamou, jsem se další půl hodiny nudil, než přišel malinko zajímavý závěr a náznak jakéhosi cliffhangeru (ale upřímně, jaký můžete čekat cliffhanger v seriálu ze 60tých let z prostředí klubu Playboyových zajíčků?). Shrnuto a sečteno, kdo viděl film Showgirls, asi nebude originalitou příliš nadšený.

Hodnocení: 30%

Clear: Původně jsem myslela, že Playboy club bude odlehčený 20-minutový sitcom… Kdyby ubrali na délce a nahustili děj do kratší stopáže, možná by udělali lépe.

Celý díl na mě působil, jako bych něco podobného už jinde viděla. Vystoupení zajíčků na pódiu, mladá kráska, která touží stát se hvězdou, charismatický muž, který ji vyseká z problému, starší dáma, která už je na odpis, ale umí zatahat za provázky, aby si udržela svou pozici. Kostýmy jsou vypracované do nejmenšího detailu, dobová hudba pěkně dolaďuje atmosféru, po salónu se vznáší opar cigaretového kouře… Úplně jsem se zasnila a zaposlouchala do Franka Sinatry.

Myslím, že Playboy Club by si mohl najít svou cílovou skupinu diváků a zaplácnout jako seriál mezeru na americkém trhu. Otázkou je, jestli mu nebude osudným nasazení podobně laděného seriálu stanice ABC s názvem Pan Am, který je to samé v bledě modrém (doslova), ovšem s leteckou tematikou.

Hodnocení: 70%

Homeland

(Showtime – od 2. října 2011)

Araziel: Od tohoto seriálu jsem upřímně nic moc nečekal. Námět byl zajímavý. Ale jiná věc je vzít zajímavý námět a udělat z něj alespoň koukatelný pilot, natož celý seriál. Jenže nikdo není neomylný a já jsem moc rád, že právě tento seriál mi dokázal tuto představu naprosto obrátit vzhůru nohama.

Myslel jsem si, že budu celý pilot přemýšlet, odkud hlavního hrdinu znám (je to ten zrzek z filmové adaptace Kingovy Pavučiny snů), jenže k dohledání jsem se dostal až doma. Celých 40 minut jsem nemohl odtrhnout oči od dění v seriálu.

Bál jsem se dnes tak populárního hraní si na dokonalou, chrabrou a nedotknutelnou Ameriku. Jenže tomu tak není. Od první chvíle vidíme příběh ze dvou (nebo vlastně ze tří) pohledů a děj nabírá na gradaci tak, že odhalení ke konci a zvláště poslední scéna pilotu, ve mně zanechali opravdu hluboký zážitek. Podle mého se jedná o opravdu kvalitní thriller, který by vás neměl odradit námětem (pokud vás už trochu nebaví neustále omílání teroristické hrozby).

Tento seriál bude jistě naprosto jiný. A jiný v tom nejlepším slova smyslu.

Hodnocení: 100%

Clear: Napětí, tajemství, možné spiknutí, částečné odhalení. Po pilotu nemám, co bych seriálu vytkla. Uspokojil mě ve všech rovinách. Líbilo se mi, jak postupně odhalovali divákovi pravdu a mohla jsem si domyslet to, co předtím bylo jen naznačeno. Vše je prozrazeno přesně v tu pravou chvíli a je ukázáno jen tolik, aby nic nebylo absolutní a divák byl na vážkách, jestli to pochopil správně. Herecké obsazení dobře zvoleno, myslím, že oba hlavní herci (seržant Brody i agentka CIA Carrie) se zhostili své úlohy znamenitě. Nemám, co bych haněla, spoilery psát nechci, tak mi nezbývá, než doporučit tento seriál všem, kteří článek dočetli až do konce. To bude seriál, na který se já osobně tuto sezónu budu těšit nejvíc. Zároveň věřím, že Showtime ho dotáhne do konce a že se po 12-dílné první sérii dočká i pokračování.

Hodnocení: 100%



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!