S01E01: Chapter 1: Stranger in a Strange Land

S01E01: Chapter 1: Stranger in a Strange Land

CZ 29.12.2021 38 minut


Boba Fett převzal kontrolu nad Jabbovým palácem. Nyní ho čekají ale těžké časy, aby dostál všem závazkům, které Jabba měl. V mezičase Boba vzpomíná na svůj osudový okamžik ve svém životě, kdy uvízl v ústech Sarlacca a jeho život se proměnil ze dne na den naruby.

Zajímavosti k této epizodě

Útěk ze Sarlacca

Hned v prvních minutách je nám naservírován dlouho avizovaný útěk z úst mocného a hrozivého Sarlacca, na který čekáme již od konce Epizody VI. Ano, Boba Fett sice uprchl i v Legends příbězích, nicméně na ten pravý a oficiální únik jsme čekali od roku 1983, tak dlouho nás tvůrci napínali. Boba stejně jako v nekanonické verzi využil své plamenomety, aby se dostal ven. V komiksech šlo o poměrně přímočařejší útěk rovnou z úst.

Zde v seriálu Boba zažil peklo až následně. Jawy ho okradou o jeho zbroj, která následně skončí u Cobba Vantha, kterého jsme poznali v seriálu The Mandalorian. Aby toho nebylo málo, Boba je ještě polapen do spárů Tuskenů. Zdá se, že už zde si Boba uvědomil, že jeho reputace nejlepšího námezdního lovce je pryč. Fett před svými nepřáteli málokdy odkládal helmu, neboť se styděl za obličej, který má většina galaxie spojený s klonovými vojáky.

(Na tohle jsme dlouho čekali. Foto: Disney)

Galaxie mohla mít Bobu za mrtvého

Jelikož málokdo znal Bobův obličej a typická zbroj je pryč, Boba mohl tušit, že už mu nikdo nikdy neuvěří, že on je ten obávaný Boba Fett, když vše, co ho jím dělalo, je nyní prakticky pryč. Otázka tak zůstává, zda se po galaxii rozkřiklo, že Fett zemřel v jámě Sarlacca. Ostatně být nejlepším námezdním lovcem je taková nepřímá soutěž všech lovců. Každý touží být na vrcholu a dostávat za svou práci co nejvíce kreditů.

Hlavní děj seriálu The Book of Boba Fett se odehrává pět let po událostech Epizody VI. Tedy pět let, než Boba opět ukořistí svou zbroj v seriálu The Mandalorian. Pět let tedy o Fettovi nikdo neslyšel, tudíž většina galaxie ho mohla správně považovat za mrtvého. O tom, jak silnou reputaci má nyní Boba na trhu, se snad dozvíme v následujících dílech.

(Když zmizí nejlepší námezdní lovec v galaxii na šest let, logicky ho musíte mít za mrtvého. Foto: Disney)

Není Tusken jako Tusken

Tuskeny hojně známe z původní a prequelové trilogie. Písečné lidi není třeba blíže představovat. Většinou jsme je ale viděli v žlutobílých pláštích. Nyní poprvé poznáváme novou odrůdu Tuskenů, kteří se oblékají do černé a nebojí se více odlišovat od těch klasických Tuskenů a třeba ke svému oblečení přidat i nějaký ten módní doplněk navíc. I Tuskenové žijí v různých tlupách a uskupeních, které se od sebe navzájem liší.

Právě tyto Tuskeny odlišují různé tradice a zvyky, které bezpochyby poznáme v dalších dílech. Stále ale žijí ve svých stanech a po večerech hlídkují jejich věrní Massiffové, které si můžeme pamatovat především z Epizody II. Jako zajímavost dodáváme, že Din Djarin umí řeč Tuskenů, což není příliš obvyklé. Jelikož i Boba s Tuskeny stráví hodně času, není vyloučené, že i on bude ovládat tento nevšední jazyk.

(Ne každý Tusken má rád světlé oblečení. Foto: Disney)

Bez kantýny by to nebylo ono

Když už jsme na Tatooinu, tak pochopitelně nesmí chybět kantýna v jakékoliv formě. Tentokrát jsme se podívali do Svatyně v Mos Espě, kde jste určitě poznali jednoho starého známého. Max Rebo aneb lepší poznávací znamení modrý slon je stále na Tatooinu a rozdává radost skrze svojí hudbu. Na Maxe si můžeme pamatovat již ze zmíněné Epizody VI, kde se postaral o velice zajímavou hudební vložku v Jabbově paláci.

Svatyně patří Garse Fwip, Twi'lekovi, kterého ještě stoprocentně uvidíme. Garsu ztvárnila herečka Jennifer Beals. Ta přiznala, že základní informace o své postavě od tvůrců má, nicméně nevěděla, v jakém seriálu hraje. U Star Wars stále panují přísná bezpečnostní opatření a někdy ani sami herci neví, v čem přesně hrají. Beals pouze ví to, co tvůrci považují za dostatečné, aby herečka věděla k perfektnímu hereckému výkonu.

(Tatooine je místem plným kantýn. Foto: Disney)

Je libo kožešinku z Wookiee?

O režii první epizody se postaral i jeden ze tvůrců Robert Rodriguez, který si již střihl epizodu The Tragedy v seriálu The Mandalorian. Rodriguez si ovšem v první epizodě dokonce i zahrál a ztvárnil Trandoshiana Dokka Strassiho, který Bobovi přinesl jako dar novému vládci kriminálnímu podsvětí kožešinu z Wookiee, což podtrhuje osobní spory Trandoshianů a Wookieů během posledních let, kterých jsme se letmo dočkali i v seriálu Star Wars: The Clone Wars. Kožešinka nicméně určitě ozdobí Bobův palác.

Boba v epizodě zmínil, že Trandoshianům se nedá věřit. V komiksech ovšem často spolupracoval s Bosskem, kterého bychom taktéž v seriálu rádi viděli. Bossk se měl objevit v Epizodě IX Colina Trevorrowa, tak snad tento námezdní lovec je stále mezi živými. V seriálu jsme se taktéž dočkali organizace Crimson Dawn, kterou si můžete pamatovat z filmu Solo. Během vlády Galaktického impéria organizaci vedl Maul. Jak to ale vypadá uvnitř organizace nyní, nevíme, ale snad se brzy dozvíme.

(Dá si Boba kožešinku na zeď, nebo pod nohy k trůnu? Foto: Disney)

Další drobnosti

V první epizodě se taktéž objevili dva Gamorreani. Ty už jsme viděli v premiéře druhé řady seriálu The Mandalorian a taktéž i v původní trilogii, kdy na nich Luke Skywalker trénoval svůj sithský stisk, techniku temné strany Síly, kterou by správný jedi moc využívat neměl. Kromě Gamorreanů a Rodianů, které zná prakticky každý fanoušek, jsme se dočkali i nové příšery, na kterou může narazit kdejaký poutník pouštní dunou.

Nová příšerka s několika rukami bohužel ještě nemá oficiální jméno, nicméně zdá se, že Jon Favreau si vypůjčil záporáka z Power Rangers. Určitě mnohé taktéž překvapil zdroj vody, který hledal Boba s rodianským zajatcem. Žádná fontánka, žádný pramen. Voda je schovaná v malých nádobách. A ze závěru epizody lze vyvodit, že Boba získal důvěru Tuskenů, minimálně jejich vůdce. Aktuálně nám není známé, zda mladý Tusken pověděl pravdu o tom, kdo skolil nebezpečnou příšeru v poušti. Ať už to bylo jakkoliv, vůdci Tuskenů je nicméně jasné, že tím velkým zachráncem byl právě Boba.

(Bez vody to na poušti nejde. Foto: Disney)


Thumbnail Play icon


 • captain
  captain 11.6.2022 | 13:35:00

  Dobrý úvod další odpočinkovky ze světa SW. Jasně, že Mando nebo Obivan jsou lepší, ale dá se to v pohodě.

 • dCate
  dCate 2.6.2022 | 18:12:45

  Není to špatný, ale Mando je o hodně lepší

 • massx
  massx 31.3.2022 | 13:02:29

  Za mě tedy lepší a dospělejší ( Bob nesbírá po cestě roztomilé sirotky a stupidně neopakuje nějakou frázi) než Mando, ale jelikož koncept SW westernu už je okoukaný, tak to nebude mít asi takový úspěch.

 • Amigo65
  Amigo65 29.1.2022 | 19:55:34

  Po prvních dvou dílech zatím rozpačitý dojem, snad se to vyvrbí. :D

 • oskarka
  oskarka 28.1.2022 | 1:45:06

  Při prvním shlédnutí jsem byla spíš zmatená, ale po druhém dílu jsem se k prvnímu vrátila, a nakonec měním hodnocení.

 • dbar
  dbar 14.1.2022 | 21:30:44

  No moc mě to nebavilo…

 • Levascue
  Levascue 12.1.2022 | 1:27:07

  Mnohem lepší než Mando, paráda. :)

 • Milano33
  Milano33 10.1.2022 | 22:33:38

  The Book of Boba Fett sa paralelne pozerá na dve časové roviny príbehu. Začína nám to flashbackovými zábermi na udalosti, ktoré nasledovali po tom, čo sa Boba Fettovi podarilo uniknúť zo Sarlacca. Hneď ako prvé prišiel kvôli Jawaom o svoju zbroj, neskôr nato ho uväznili piesoční ľudia Tuskeni, u ktorých sa vyznamenal tým, že pokoril akési púštne monštrum. Keď sa prenesieme do budúcnosti, tak Boba Fett sa pokúša presadiť svoju autoritu, čoby nového Lorda a Daimyoa zločineckého podsvetia na Tatooine, nakoľko si uzurpoval trón po Jabbovi Huttovi. Nebránim sa ani porovnávaniu s Mandalorianom, ktorý oplýval podobnou temnejšou atmosférou. Soundtrack je aj tu slušný, avšak tomuto seriálu skrátka chýba šťava, drive, originalita a v podstate nejaká vlastná tvár či štýl.

 • Trhan72
  Trhan72 10.1.2022 | 1:13:01

  tragedie.. Mando super.. ale tohle teda ne

 • SUFORAYSIS
  SUFORAYSIS 7.1.2022 | 19:04:43

  Bylo to to PRVNÍ co sem v tomto roce viděl a jako ROZJEZD této TATOOINE WAR GANG BATTLE.......­......docela v pohodě. Některé scény mě fakt potěšily(ÚTĚK ZE SARLACCA, PŘÍBĚH KOLEM TUSKENŮ) ale jinak DOBRÝ.

loading…

The Book of Boba Fett(Boba Fett: Zákon podsvětí)

Po událostech prvních dvou řad seriálu The Mandalorian přišlo na řadu odvyprávění příběhu jednoho z nejlepších námezdních lovců předaleké galaxie, Boby Fetta. Ten však svou práci nevykonává sám, ale za pomoci vražedkyně Fennec Shand.

USA | 2021 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Disney+ | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
Temuera Morrison (Boba Fett), Timothy Olyphant (Cobb Vanth), Corey Burton (Cad Bane), Amy Sedaris (Peli Motto), Pedro Pascal (Din Djarin), Sophie Thatcher (Drash), Stephen Root (Lortha Peel), Danny Trejo (Krotitel Rancorů), J.J. Dashnaw (Dvojčata), Jordan Bolger (Skad), Carey Jones (Black Krrsantan), David Pasquesi (Majordomus starosty), Jennifer Beals (Garsa Fwip), Ming-Na Wen (Fennec Shand), Stephan Bruner (Rozparovač)