S01E03: Chapter 3: The Streets of Mos Espa

S01E03: Chapter 3: The Streets of Mos Espa

CZ 12.1.2022 38 minut


Boba Fett musí vyřešit konflikty v Mos Espě, kde se bouří gangy. Huttové neotálejí a vysílají svého Black Krrsantana do paláce, aby se postaral o Bobu. Fett musí začít jednat, nicméně se zdá, že jeho nepřítelem je zcela někdo jiný. Ve vzpomínkových pasážích Fett narazí opět na Pyky.

Zajímavosti k této epizodě

Brífink a zprávy z Tatooinu

Epizoda začíná pohledem na Brain walkera, což jsou mniši z řádu B'omarr, kteří dospěli k názoru, že nutně nepotřebují svou fyzickou formu těla a soustředí se spíše na uchování svých znalostí a svého mozku v kulatých nádobách. Jejich mozek se tak nachází v bílých nádržích, kdy červená tekutina znázorňuje jejich mozek. Během vlády Jabby Hutta byly mniši uvězněni v jeho paláci. Zdá se, že Fett je zřejmě pustil na svobodu, neboť nyní se volně pohybují po pískách Tatooinu.

8D8 informuje lorda Fetta o aktuálním dění. Zatímco Jabba si dokázal v Mos Espě sjednat pořádek, Bib Fortuna svěřil moc města třem frakcím – Trandoshanům, o kterých mluvíme prakticky v každých postřezích, Aqualishům známých například ze senátních scén během prequelových dílů, a Klatooinianům, kteří se většinou živí jako námezdní lovci. Každá z těchto frakcí má na starosti určitou část města Mos Espy.

(Boba ve městě Mos Espa nemá silnou reputaci. Prozatím. Foto: Disney+)

Pouliční gang ze Cyberpunku 2077

Boba Fett jako nový Daimyo navštíví město Mos Espa, aby sjednal pořádek v dělnické čtvrti, ve které po smrti Jabby Hutta a Biba Fortuny vládne chaos. Zde Fett naráží na přidrzlý, pouliční gang vedený Skadem, kterého hraje herec Jordan Bolger známý například ze seriálu The 100. Tato parta mladých jedinců s umělými implantáty nejnovějších technologických vychytávek úplně do ulic Tatooinu nezapadá.

Kdybychom obdobnou partu potkali třeba na Coruscantu či na nějaké jiné vyspělé planetě, není asi co vytknout. Nicméně gang, který má k dispozici své vlastní spídry a nejmodernější technologii, má nouzi s přídělem / nákupem vody. Nutno podotknout, že celá sebranka svým vzhledem i chováním úplně nezapadá do klasického světa tatooinského světa. Jejich barevné spídry, které jsou zřejmě vzdáleným odkazem na barevné automobily z filmu American Graffiti od George Lucase, se zkrátka do zašedlých ulic Tatooinu nehodí. A pokud má třetí epizoda nějakou konstruktivní kritiku od fanoušků, točí se to právě okolo tohoto gangu.

(Tato parta se moc nepovedla. Foto: Disney+)

Konec Impéria

Ještě než se Fett ponoří do svého bacta tanku, kde jsme provedeni dalším flashbackem, tak před palácem Worrt zblajzne Nunu. Ve vzpomínce už sledujeme Bobu, jak jako právoplatný člen Tuskenů začíná vyjednávat s Pyky. Ti z pochopitelných důvodů nechtějí platit průjezdovou daň pouští dvakrát – jak Tuskenům, tak Nikto pirátům. Než se Fett stačí vypořádat s piráty, jeho tuskenský tábor je zcela vypálen a vyhlazen. Tuskeni tak po silné epizodě z minula v příběhu končí, mezi mrtvolami jsme ovšem neviděli vůdce Tuskenů, tudíž ten by se mohl v dalších epizodách ještě ukázat.

Když Fett projíždí městem Mos Eisley, vidíme, jak jsou na kůlu napíchnuté masky stormtrooperů. To značí jediné – vláda Galaktického Impéria je u konce, Povstalci porazili Impérium a Luke Skywalker s pomocí svého otce zničil císaře Palpatina. Ve flashbacích se tak dostáváme bezprostředně za Epizodu VI. Komu přišly kůly s helmami vojáků Impéria povědomé, tak těch jsme se dočkali již v seriálu The Mandalorian. Kůly tu tak jsou zabodnuté i za dalších pět let, kde se seriál o Dinu Djarinovi odehrává. Pozorní diváci taktéž mohli spatřit Peli Motto se svými droidy. Ta se objevila v první i ve druhé řadě seriálu The Mandalorian, kde hlídala Mandovi Baby Yodu.

(I na Tatooine dorazila zpráva, že Impérium již není u moci. Foto: Disney+)

Životní dluh

V průběhu noci se námezdní lovec Black Krrsantan vydá do Jabbova paláce a pokusí se Bobu zabít. To by se mu zajisté povedlo, kdyby nezasáhl gang vedený Skadem. Black Krrsantan by měl být hrozbou pro všechny, zatímco jsme čekali, že pár pouličních gangsterů si dá tento Wookie k svačině a vyrve jim jejich implantáty, nic takového bohužel nenastává a naopak se Krrsantan dostává do úzkých. O pár minut minut později je již polapen.

Druhý den ovšem Fett propouští Black Krrsantana na svobodu. Dvojčata o služby námezdního lovce již nestojí. Již v minulosti jsme se dočkali, že Wookiee může mít velice úzkou vazbu na svého zachránce. Ve hře The Knights of The Old Republic Wookie Zaalbar splácí ještě netušícímu divákovi Darth Revanovi doživotní dluh, když ho zachrání ze spárů Gamorreanských otrokářů na planetě Taris. Zaalbar dokonce plní Revanovy příkazy, i když s nimi sám nesouhlasí (to je krásně vidět ve scénách, kdy se přidáte k temné straně a vraždíte většinu svého týmu, pozn. red.).

Boba Fett si mohl Black Krrsantana nechat, nicméně rozhodl se ho ušetřit a pustit ho na svobodu. Těžko říci, zda Black Krrsantan cítí nějaký závazek či snad vděk vůči Fettovi. Vidět tyto dva pohromadě by ale mohlo stát za to a my tak doufáme, že Black Krrstantan si jen neodbyl své povinné cameo a v seriálu již nebude. To by totiž byla velká škoda a mrháním potenciálem skvělé postavy.

(Uvidíme ho ještě? Foto: Disney+)

O co Dvojčatům jde?

Dvojčata dorážejí k bývalému paláci jejich bratrance a Fettovi oznamují, že Tatooine je bezcenná planeta a vrací se zpět na Nal Hutta. Navíc se Huttové zmíní, že nárok na bývalé Jabbovo území má již jiný syndikát. Pakliže už Dvojčata v seriálu neuvidíme, je to znovu mrháním skrytým potenciálem těchto dvou skvělých postav. Něco nám ale říká, že všechno bude malinko jinak.

Dvojčata se pět let nestarala o dědictví jejich bratrance a Biba Fortunu nechali v klídku kralovat. Jakmile se ale na trůn dostane Fett, zničehonic se objeví na scéně a chtějí si nárokovat bratrancovo území. Po neúspěšném pokusu o atentát ovšem nedává smysl, aby se opět stáhli do ústraní. Podle nás si spíš Huttové otestovali, zda se Fett dokáže vypořádat s určitou hrozbou a Black Krrsantan byl zatěžkávající zkouškou.

Huttové nyní ví, že Syndikát Pykeů míří na Tatooine. Ti se hodlají pobít o Jabbův palác. A jak už Dvojčata řekli v minulé epizodě: boj nikdy není dobrý pro business. Huttové tak mohou vyčkávat, jak dopadne válka mezi Fettem a Pyky a následně se utkají pouze s vítězem. To by obecně dokazovalo vychytralost a vyčůranost Huttů, kteří si nechtějí zbytečně špinit ruce, když nemusí.

(Huttové se jen tak plazit nebudou, nechají se nosit. Foto: Disney+)

Jsou za vším skutečně Pykeové?

Pokud má flashbacková a současná linie něco společného, tak je to nepřítel – Pykeové. Proti těm bude Boba zbrojit v obou časových liniích. Jenže jsou za vším skutečně Pykeové? Důležitou zločineckou organizací je taktéž Crimson Dawn, který za časů Maula vzkvétal. Maul je už pochopitelně po smrti, nicméně organizaci by stále mohla vést Qi'ra, jeho nástupkyně známá z filmu Solo, který se již nedočkal žádného pokračování.

A tím bychom tak mohli začít s oslím můstkem k Hanu Solovi, o jehož účasti se dobrých pár dní šušká. Qi'ra je bývalá láska Hana Sola. Ten sice v této době vychovává mladého Bena s Leiou, nicméně pakliže se má v seriálu nějak objevit, musí to mít opodstatnění. Zakopání válečné sekery s Fettem je jedna věc, vypořádání s bývalou láskou, která ho v minulosti zradila, by byl mnohem velkolepější návrat.

(Asi tucet Pykeů se chystá jít do války. Foto: Disney+)

Kdy bude Boba jezdit na Rancorovi?

Dvojčata věnují Bobovi mladého Rancora jako omluvu za pokus o vraždu. Rancor je doprovázen cvičitelem, kterého si střihl herec Danny Trejo (Machette). Rancor je velice věrné stvoření, které naváže velice úzký emocionální vztah s první osobou, kterou uvidí. V tomto případě to je tedy Boba. A něco nám říká, že v dalších dílech se Fett bude prohánět Rancorovi na zádech a zřejmě se tak dočká patřičného respektu, skrze který chce vládnout (jak jsme ostatně několikrát slyšeli v traileru a v samotných epizodách). Fett má již zkušenosti s ježděním na velkých zvířatech, určitě si vzpomínáte na nepovedený a díkybohu nekanonický příběh Boby z The Star Wars Holiday Special, kde Boba jezdil na obřím dinosaurovi.

Huttové jsou nošeni svými poskoky, Fett bude ulicemi Tatooinu projíždět na Rancorovi. Rancorové v tomto případě jsou obdobou domácích mazlíčků, jelikož se jedná o věrná zvířata. Teď už konečně chápeme, proč cvičitel Rancorů z Epizody VI byl tak emocionálně zasažen, když Luke Skywalker porazil jeho Rancora Pateesu. Pakliže Rancor nemá důvod útočit, nedělá to. To samozřejmě odporuje dnes již nekanonické hře Star Wars: Force Unleashed, kde Starkiller zabíjel jednoho Rancora za druhým na potkání. A Rancor útočil první. Cvičitel Rancorů se mimochodem zmínil, že na Rancorech kdysi jezdili i čarodějnice z Dathomiru, což je další odkaz na animovaný seriál Star Wars: The Clone Wars. V této době jsou čarodějnice z Dathomiru již vyvražděny a jedinou přeživší by tak měla být pouze Merrin, známá z hry Star Wars: The Fallen Order.

(Až na něj Boba usedne, budou se dít věci. Foto: Disney+)

Velká honička? Pouze s předepsanou rychlostí

V závěru epizody jsme se taktéž dočkali honičky na spídrech. Pouliční gang pronásleduje Majordomuse starosty, který se snaží uprchnout z Mos Espy. Honička na spídrech je poněkud zvláštně natočena v porovnáním s vlakovou loupeží, které jsme se dočkali v předchozí epizodě. Záběry působí zpomaleně a nereálně. Někdy už to vypadalo, že všichni dodržují předepsanou rychlost a nemohou jet více než 20 kilometrů za hodinu.

Toto se opravdu moc nepovedlo a po dvou naprosto skvělých audiovizuálních dílech jsme se vrátili k začátkům Mandaloriana, kdy sem tam nějaká scéna vypadala zkrátka a jednoduše zvláštně. V průběhu honičky Majordomus narazí do obrazu, na kterém je mimochodem vyobrazen Jabba Hutt ve svém paláci, po svém boku má Biba Fortunu a na malbě nechybí ani Boba Fett. Ve skutečnosti se jedná o jeden z concept-artů. V závěru honičky na Majordomuse padá tropické ovoce známé ze seriálu Star Wars: Rebels – Jogan.

(Starosta Mok Shaiz ponechal svého Majordomuse ve štychu. Foto: Disney+)

Jak to bude s Fennec Shand

Fennec se v průběhu epizody Bobovi zmíní, že nyní je hlavou rodiny. Není již námezdním lovcem, ale pomyslným králem kriminálního podsvětí na Tatooinu, čímž tak malinko naráží na mafiánskou sérii The Godfather. Fennec tak vůbec poprvé Bobovi radí, jak by se měl zachovat a proč by se tak měl zachovat. Je také poněkud zvláštní, že jeho věrná služebnice nebyla u Fetta jako první, když na něj zaútočil Black Krrsantan. To i čerstvě naverbovaný gang byl u Boby první.

To nás vede k tomu, že vztah bývalých námezdních lovců bude komplikovaný. I když to vypadá, že oba jsou nyní nejlepšími kamarády, mezi lovci nikdy nevíte, kdy vám bodnou nůž do zad. A nenápadná Fennec se tak už mohla za Bobovými zády spřáhnout s Hutty, Syndikátem Pykeů či dokonce s organizací Crimson Dawn. V tuto chvíli si nedokážeme vysvětlit, proč Fettovi nepřispěchala na pomoc jako jedna z prvních. Chtěla, aby její pán zemřel? Určitě by se jí to hodilo, protože Tatooine by byl rázem její.

(Fennec si hostinu užívá, Boba moc ne. Foto: Disney+)

Postřehy k epizodě Chapter 1: Stranger in a Strange Land
Postřehy k epizodě Chater 2: The Streets of Mos Espa
 • Carlos Matos
  Carlos Matos 18.1.2022 | 1:21:55

  Booba je bez fettu, tak ho napadne smíchat životabudiče s práškama na spaní a trochu mu začne jebat. Nakopne si sraz podivínů na mopedech a serve se Žvejkalem. Zbytek psychotické epizody jen tak pospává…

  PS: Chudáci prasátka a tuskeňátko :(

 • Secret.Dandelion
  Secret.Dandelion 16.1.2022 | 18:22:21

  Mě se to líbilo … aj ty nablejskane speedery !

 • svätý.šebastián
  svätý.šebastián 15.1.2022 | 18:10:50

  Toto bolo také rozporuplné. Dianie s tuskenmi podľa očakávania, Bobo ich tým nezmyselným útokom na konvoj odsúdil na smrť. Pri súboji vyzeral wookie skoro ako predátor, ešte to bolo aj po tme :) ti mladiství bez peňazí, za to s hi-tech vecickami podivni, toto ako ochranka bude strašný fail. Naopak ten rancor môže byť zaujímavý, aj keď cvicitel od nepriateľa – to môže dopadnúť rôzne..

 • SUFORAYSIS
  SUFORAYSIS 15.1.2022 | 8:15:44

  Začalo to jako nějaká BIBLICKÁ FRESKA........potom to bylo jak v HERKULESOVY­......ale nakonec byla to celkem SRANDA.......­............. :-) :-) :-)

 • ZiPER
  ZiPER 14.1.2022 | 16:47:51

  Budu predstirat, ze jsem tenhle dil nevidel…

 • RagnarokCzD
  RagnarokCzD 14.1.2022 | 15:09:25

  Nečekal sem, že se tenhle seriál začne sám parodovat … a už vůbec ne, že tak rychle. :-/

  Po dvou epizodách kdy jsem se vznášel k nebi sem narazil na strop, kterej mě srazil rovnou do pekla … jak vizuálního, tak dějovýho, tak dialogovýho … sakra na týhle epizodě nebylo dobře vůbec nic, kromě kostýmů Boby a Krrsantana. :-/

  Vážně bych chtěl vědět který hovado (a tady to není nadávka, protože by si zasloužil daleko horší označení) má tuhle zplácaninu na svědomí ale zasloužil by si umlátit certifikátem originálního hipstera, kterej nepochybuju že mu visí na zdi. -_-

  TOTÁLNÍ ODPAD!

 • Cocafull
  Cocafull 14.1.2022 | 11:27:51

  Musím souhlasit s většinou kritiky tady. Barevné skutry na Tatoine naleštěně jak formule – hrůza. Boj s Krrsantanem – to vážně? No a hlavně celá ta debilní honička co tam vůbec byt nemusela – vypadalo to jako v Pixar firmu když se honí přes tržiště a podobně. Plus za to, že se nám spojují dějové linky v podobě Pyke syndikátu.

 • WILLIAM_MOINSPIELD
  WILLIAM_MOINSPIELD 14.1.2022 | 11:01:54

  Chyběli mi tam Taskeni :-(. Každopádně musim souhlasit, ty děcka a ty skútry, hned mě to zarazilo a v hlavě jsem si říkal – tohle mi do SW světa vůbec nesedí. Doufám, že ty děcka začnou brzo umírat, nebo, že budou nějak zajímavý, protože zatím jsou děsný.

 • dukanxxx
  dukanxxx 14.1.2022 | 5:19:36

  Hodně slabej díl… to jak jednoduše porazili Krrsantana bylo k pláči, k vespa gangu se ani nebudu vyjadřovat

 • Sondagi
  Sondagi 13.1.2022 | 22:54:23

  Zase se našel někdo, kdo musel to skvělé pokazit, proboha proč tam dali ty přiblbla z cyberpunku, co se to do… děje, že se musí všechno nakonec podělat… Strašný ty skůtry, neskutečný kýč, nevkus, proboha to se tam absolutně nehodí, je to jak pěst na oko, jak může něco takového vůbec někdo schválit a podělat jinak skvělý seriál. A ta honička na skůtrech, to je fakt tragédie, to natočil nějakej zhulenej Véna s telefonem. Takhle zazdít jinak skvělý seriál. Bohužel i ty parádní věci okolo tímto úplně zazdili… Je z toho smutno… :-(

loading…

The Book of Boba Fett

Po událostech prvních dvou řad seriálu The Mandalorian přišlo na řadu odvyprávění příběhu jednoho z nejlepších námezdních lovců předaleké galaxie, Boby Fetta. Ten však svou práci nevykonává sám, ale za pomoci vražedkyně Fennec Shand.

USA | 2021 | Vysílá se
vysílání
1 sezóna | Disney+ | 50 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
Temuera Morrison (Boba Fett), Ming-Na Wen (Fennec Shand), Jennifer Beals (Garsa Fwip), David Pasquesi (Majordomus starosty), Carey Jones (Black Krrsantan), Jordan Bolger (Skad), J.J. Dashnaw (Dvojčata), Danny Trejo (Krotitel Rancorů), Stephen Root (Lortha Peel)