Rozkošné vesmírné vlečníky aneb věda v Expanse

Rozkošné vesmírné vlečníky aneb věda v Expanse

21.2.2017 23:05


Na seriálu The Expanse se opravdu hodně pracovalo, aby byl vědecky co nejpřesnější. Takže bychom mu rozhodně neposloužili, pokud bychom se nepozastavili nad všemi těmi maličkostmi, díky kterým tenhle seriál nabízí ten nejrealističtější pohled do budoucnosti, jaký jsme kdy viděli.


Na zvídavé otázky ohledně toho, co skutečně je a není možné, odpovídali Daniel Abraham, Mark Fergus a Hawk Ostby, tvůrci a producenti seriálu (Daniel je také jednou polovinou autorského dua, které stojí za knižní předlohou). Takže jak to vlastně je?

Pokud by se plavidlo velikosti Nauvoo použilo jako beranidlo, mohlo by ve skutečnosti změnit kurz asteroidu té velikosti, jakou má Eros?


Daniel Abraham: Pozměnit by ho skutečně mohlo. Pokud chcete spočítat, co se stane, když něco pošlete do Slunce, je k tomu potřeba velmi složitá matematika. Poslat něco do Slunce je neskutečně těžké – ve hře je zrychlení a celková rychlost na oběžné dráze, takže čím blíže Slunci jste, tím těžší to bude. Můžete daný předmět vychýlit stranou, ale vlastně se budete snažit o to, abyste ho zpomalili dost na to, aby ho přitáhla gravitace Slunce. Je to opravdu komplikovaná situace.

Mark Fergus: Jde o to nejdřív vychytat tu správnou trajektorii a pak nechat zapůsobit gravitaci. Takže Miller přišel s tímhle šíleným nápadem a pak Tycho a ti nejlepší z nejlepších musí správně propočítat danou dráhu.

Daniel Abraham: A všechno závisí na tom, jak silné jsou motory Nauvoo a jak rychle poletí, když dojde ke kontaktu. Pak je tu jen malá tolerance toho, jaké parametry musí nastat, aby všechno vyšlo. To jsme využili tím, že jsme řekli, že lidé z Tycha, kteří na problému pracují, jsou velmi, velmi chytří a opravdu hodně dobří. Jsou to prostě géniové.

Mark Fergus: Neříkáme, že do toho praští a Eros dostane něžnou hubičku. Hrajeme si s obřím beranidlem, které během své dlouhé cesty směrem k Erosu nabere dostatečnou rychlost na to, aby ovlivnilo jeho směr.

Když Nauvoo vyráží směrem k Erosu, objeví se v seriálu takové malé urychlovače…

Daniel Abraham: Vlečníky! Ty jsou rozkošné.

Můžete vysvětlit, co dělají?

Daniel Abraham: Jsou to malé vlečné drony, které Nauvoo přesunou do správné pozice, takže je ve správném postavení a vzdálenosti vůči Tychu. Když pak naskočí motory, Tycho to nespeče na škvarek. Jedna věc, která je u Epsteinova pohonu často přehlížena, je fakt, že jde vlastně také o zbraň. Energie, která ze zadní části lodi tryská, by dokázala napáchat pořádné škody. Bylo ale nutné umožnit nějak přesun lodí na jednom místě bez toho, aby to bylo nebezpečné a aby si někdo ublížil.

Vědecká poznámka: Představte si dvě kulečníkové koule na dokonale hladkém stole. Jejich srážka (dokonale pružná) jde vypočítat velmi jednoduchým vzorcem ze střední školy. Pokud počítáme s tím, že vše neprobíhá dokonale, už je situace pro většinu lidí neřešitelná. No a pokud se tělesa předem pohybují, nejsou pravidelná a chceme přesný přenos energie a trajektorii, tak nám to všem v porovnání se středoškolským vzorečkem dává představu, jak složitý výpočet to asi bude. I superpočítače z NASA by se při výpočtu pěkně zahřály. (@Zero)

Zdroj a foto: Syfy

Co jste říkali na vlečníky, také se vám líbily?


Jít na The Expanse | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!