Co na první řadu The Expanse říkají Edňáci?

Co na první řadu The Expanse říkají Edňáci?

24.2.2016 0:00


Máme za sebou první řadu sci-fi lahůdky The Expanse, a tak pro vás několik členů redakce sepsalo recenzi na všech deset epizod. Přečtěte si, jak se nám první série líbila a nebojte se s námi podělit o své názory.


@Gripe

Takový sci-fi seriál tu dlouho chyběl. Když jsem o Expanse slyšel poprvé, hned jsem věděl, že se minimálně podívám na pilot. A tam si mě už získala jen úvodní znělka. To co ale následovalo, bylo ještě lepší, takže kdybych měl Expanse hodnotit jedním slovem, tak to slovo bude „úžasný“. Měl jsem v plánu si ještě před vysíláním přečíst knihy, ale ty jsem četl až v průběhu vysílání celé série (knihy opravdu mohu doporučit, stojí za to). I tak jsem měl velká očekávání a ta Expanse opravdu naplnil, jen trochu jiným způsobem. Děj je oproti knihám víc surový, možná i více realistický, postavy jsou mnohem lidštější (kdo by si neoblíbil Millera) a některé změny v ději oproti knihám seriálu prospěly. V čem ale seriál opravdu vyniká, je jeho audiovizuální stránka. Souboje ve vesmíru, působení gravitace, interiéry stanic, záběry těžby z vesmíru, přestřelky, stanice Tycho, vše je perfektně zpracováno. Scénu, kterou si ale budu opravdu pamatovat je přestřelka v Modrém sokolu, ta má opravdu grády. Musím říct, že se opravdu těším na další sérii a doufám, že bude ještě lepší, protože tam to teprve všechno začne…

@Lucifrid

Expanse si mě získal hned prvním trailerem. Na něco takového jsem čekala od konce Stargate a doufala v pořádné vesmírné sci-fi. A toho se mi dostalo. Většina postav je velice zajímavých a hlavně ne černobílých, některé si oblíbíte takřka ihned. Reálnost, ať už ohledně gravitace či cestovaní vesmírem, dělá spolu s vizuální stránkou z Expanse opravdu netradiční sci-fi. A to v tom kladném slova smyslu, protože tohle se jen tak nevidí, a na Syfy už vůbec ne. Příběhové linie jsou napínavé a první řada má hodně slušně nakročeno z tohoto seriálu udělat kultovku (scéna v Modrém sokolu je pro mě kultovní už teď a epizoda s Donnagerem mě zvedla ze židle). Doufejme, že další řady – snad to Syfy nezakončí po té druhé, materiálu je dost – toto jen potvrdí.


Budoucnost je v seriálu uvěřitelná. Najdeme pár nablýskaných scén, ale většina je špinavá s surová.


@Zero

Expanse těží z knižní předlohy, která evidentně poskytuje ucelenou dějovou linku, chytlavé prostředí a dobře vykreslené postavy. (Předesílám, že jsem knihy nečetl, takže nemám srovnání, co se jejich kvality týče.) Jako obrovskou výhodu seriálu vidím téma a prostředí. Sci-fi seriály nepatří k těm nejpopulárnějším, ale svou demografii si, zvlášť teď po vydání nového dílu Star Wars, rozhodně najdou. Oceňuji hlavně propracované kulisy relativně blízké budoucnosti, které se tvůrcům opravdu povedly. Jako lehký zápor jsem vnímal určitou snahu tvůrců o to, aby každá epizoda končila dějovým zvratem, což někdy působí nevyváženě na tempo děje. Také má seriál občas nudnější pasáže bez velkých posunů v ději, čemuž se dalo rozhodně vyhnout lepším zpracováním předlohy a vybráním těch částí knihy, kde se něco děje. Ale krásně zpracované postavy a prostředí vás pohltí a dá zapomenout menším nedokonalostem. Navíc se mi konec celé první série velmi líbil a hlavně devátý díl ve mně nechal silný kladný dojem. Pokud máte rádi sci-fi, seriál rozhodně nutně potřebujete vidět a i pokud ne, tak silně doporučuji vyzkoušet.

@Farflame

Z Expanse jsem od prvního oznámení cítil určitou kvalitu, takže výsledek mě potěšil, ale celkem nepřekvapil. Příklon k realističtější sci-fi jednoznačně vítám. Myslím, že chaotických „leteckých přestřelek“ ala Star Wars a Stargate už jsme viděli dost. Příběh je výborný, o tom mluvit nebudu, zmínil bych jenom pár věcí. Líbilo se mi, jak byly do dialogů zakomponovány některé výrazy a oslovení jazyka z Pásu. Působilo to víc autenticky a ve spojitosti s angličtinou docela libozvučně, alespoň pro mě. Dále dobré výkony herců, např. Cas Anvara a Jareda Harrise. Líbily se mi gesta detektiva v podání Thomase Janea. Někdo v něm možná uvidí jiné seriálové detektivy, ale působil v souladu se svou postavou jako někdo, kdo do světa Pásu úplně nezapadá a nezapadá přesně ani do nějaké seriálové škatulky. Co mě ale pozitivně překvapilo nejvíc byl Steven Strait, který se z normálního, až nevýrazného týpka, který se nikam nehrne, mění stále víc ve správného klaďase a jde si za svým. Tomu jsem prostě nemohl nefandit. Pasáže, kdy hrají spolu Jane a Strait, považuju za jedny z těch lepších.

Společné scény Millera a Holdena stojí za to.

@Janel

Natočit dobrý vesmírný sci-fi seriál tak, aby to nebyla blbost a nuda, je umění. Poté, co mě předloňský Extant dost zklamal, jsem k Expanse byla dost skeptická, zvlášť když za seriálem stálo Syfy – ale nebylo proč, právě naopak. Autorům se povedlo natočit desetidílnou podívanou, která má kromě pěkného vizuálu, jenž mě bavil od začátku do konce, taky povedenou a inteligentní dějovou linku, která opravdu odněkud někam směřuje a neplácá se bezcílně na jednom místě. Ačkoli většina seriálů od Syfy působí tak nějak levně a plastově, u Expanse je vidět, že zainvestovali a celé se to tváří dost uvěřitelně. Příběh se tady opírá o knižní předlohu, takže nebyl zlikvidován ani scénář a všechno drží pohromadě a zdárně se posunuje až k cíli. Přestože jsem si žádnou z postav vyloženě nezamilovala, jsou obstojně zahrány a hlavní detektiv je vlastně dost sympaťák. Syfy prostě tentokrát vyprodukovalo příjemnou oddychovku, kterou zkouknete na posezení a nebudete se nudit.

@Valada06

Knihu jsem nečetl, a tak jsem vůbec nevěděl, co od tohoto seriálu čekat. Trailer a první dvě epizody mě příliš nenadchly, ale vrcholem seriálu pro mě byla bitva ve čtvrté epizodě a vůbec skvělé efekty, které jsme měli možnost vidět napříč celou sérií. Postavy mi přirostly k srdci a Chrisjen má i přes své drsné metody neuvěřitelné charisma. Během sledování posledních dvou epizod série mě mrazilo v zádech a už se nemůžu dočkat druhé řady.

@L0newolf

Na The Expanse jsem narazil náhodou, ale okamžitě mezi námi přeskočila jiskra. V době, kdy si Killjoys, Dark Matter a Defiance dávají pauzu, jsem prahnul po nějakém sci-fi zpestření a až tahle space opera vyplnila ono prázdné místo. Hltal jsem díl po dílu. Co seriál skončil, tak jsem se pustil i do knížek, které sloužily jako inspirace seriálu. Obojí můžu pouze doporučit.

Foto: Syfy

Už jste The Expanse ohodnotili?


Co říkáte na The Expanse vy? A pokud jste ho neviděli, chystáte se na něj?
 


Jít na The Expanse | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!