Pro nečtenáře knih byl závěr poslední epizody šokem, i když nejspíše příjemným, čtenáři se konečně dočkali. V upoutávce na další díl se můžete podívat na další Holdenovu reakci a připravit se na třetí knihu, jež právě odstartovala.
Pro nečtenáře knih byl závěr poslední epizody šokem, i když nejspíše příjemným, čtenáři se konečně dočkali. V upoutávce na další díl se můžete podívat na další Holdenovu reakci a připravit se na třetí knihu, jež právě odstartovala.
Jít na The Expanse | Jít na Edna
Myslím, že Manéo Jung-Espino to už nerozchodí.
Určitě jsou to výsledky „dekadentního“ kapitalistického učení – ale díky Pánu Bohu, právě proto máme SCI-FI !!!!!
#14 Bafomet42: Nás v socialistickém školství učili, že se na Zemi udržíme díky tření (a rotaci Země), kdyby toho nebylo, tak bychom nejenom nemohli jít dopředu ale navíc bychom odlétli z povrchu. Ale co potom svět Lovců draků nebo Avatar, kde skály létají nad povrchem? Ale to jsou výsledky „dekadentního“ kapitalistického učení. :-)
Ono možná někoho mohly zmást záběry z historie, kdy se třeba spojovaly Sojuz a Apolo, nebo přílet raketoplánu k ISS nebo k MIRu, kdy přilétají jakoby napřímo. Ale protože v podstatě k sobě „kloužou“, tak jim stačí manévrovací trysky. Dokud neobjevíme varp nebo nepoletíme k Marsu, tak nám bude stačit brzdění raketovými motory.
Velmi laicky řečeno: Gravitace právě je dosud předmětem sporů. Matematicky byla ve 30. letech 20. st. vyřešena pomocí hypotézy existence gravitonu, ten však dodnes nikdo nikdy nedokázal objevit a tedy potvrdit. Pokud ovšem hypotézu gravitonu škrtneme jako mylnou, celá konstrukce teorie gravitace se hroutí. Pro formulaci dynamiky teorie kvantové gravitace existuje celá síť hypotéz a paradoxů, je to složité. Nemluvě o dalších problémech jako jsou tachyony, bosony, fermiony atd. I kdybychom měli funkční pohon (a motor, což je další komplikace), nedokážeme provést potřebné výpočty pro přesun prostorem, za udržitelnosti podmínek přežití lidského organismu. Seriál Expanse moc hezky ilustruje problémy o nichž víme, ale stále je to i tak zjednodušující scifi (ač výborné). Vývoj a výzkum vědy běží rychle, ale stále jsme na počátku. Je to jen pár let, co jsme vystřelili plechovku se psem do vesmíru a výkonné počítače máme jen nějakých 20 let. Potřebujeme aspoň století.. ;)
#16 monikash#7 seppi: Ano, přesně proto na všech lodích používají „šťávu“
#11 dovahkiin: Ten pocit když na Wikipedii jsou články o imaginárních vesmírných technologiích, ale článek o reálném vesmírném cestování by jsme nejspíš hledali marně :D
#12 Bafomet42: No, přijde mi, že třeba zrovna pozemskou gravitaci, a vcelku gravitaci obecně, chápeme dost dobře. Nevím co přesně myslíš těmi demonstracemi, ale to co je v The Expanse je většinou všechno založeno na tom co už známe. Jediný důvod proč tyhle věci ještě nemůžeme dělat je, že nemáme pohon který by dokázal mít takový dlouhodobý výkon, jelikož spalovací motory spotřebují téměř všechno palivo jen k tomu, aby opustili Zemi… Což nejspíš vyřeší nějaký motor založená na jaderné fúzi… (jako Epsteinův pohon v The Expanse…)
Jsou to moc pěkné demonstrace našich děravých teorií, obzvláště když ještě stále neumíme vysvětlit ani pozemskou gravitaci. Existují sice teorie superstrun a smyčková teorie gravitace, ale stále to asi není ono. Graviton (g) je stále pouze hypotetická částice, kterou za 80 let nikdo neobjevil.
#13 Jadli#4 Jadli: Proč nepoužijí inerciální tlumiče proti přetížení!! :D :D https://cs.wikipedia.org/…tlumi%C4%8De
#13 JadliČo sa človek nedozvie vďaka jednému seriálu.. :D Samí astrofyzik na edne.. No prečo nie..nepotvrdím, nevyvrátim – neviem :P
#2 Raiden123: Je to logické, jelikož takový styl letu umožňuje mít co nejnižší výkon motoru a je nejúspornější. Zkrátka dokud to jde, tak zrychluješ (s optimálním výkonem motoru), a pak zase zpomaluješ.
Konečně!! :D Už bylo na čase. Byl jsem z toho čekání na odlet z Venuše jak na trní!
Vypadá to na ozbrojenou hvězdnou bránu. Jinak se těším na další dil.
#2 Raiden123: Te není žádná chyba, to je přesně jak to má logicky/fyzikálně být. Pokud chceš někam ve vesmíru co nejrychleji doletět, tak první polovinu cesty zrychluješ, a druhu polovinu zpomaluješ, tak, že otočíš loď, a hlavním pohonem zrychluješ v opačném směru. Jako neustálé ti to nejspíš připadá, protože většinou když jsme v posledních epizodách viděli lodě, tak to bylo když někam přilétali (Io, The Ring,…). A když „nikam nepřelátají“ tak těžko poznáme kde je předek…
Teoreticky by mohli zpomalit rychleji, ale pak by to přetížení asi nikdo nepřežil (člověk vydrží jen pár G delší dobu), jelikož rychlosti, kterých dosahují musejí být obrovské (jak jsme viděli v poslední epizodě, ale to byl tak trochu extrém :p ), aby někam někam doletěli v rozumném čase… Kdykoliv v seriálu někam letí, tak to nejspíše trvá dny (a spíš týdny), i když to nemusí být ze scén úplně očividné…
Takhle to funguje díky (Einsteinově) ekvivalenci mezi zrychlením a gravitací, tj. když ve stavu beztíže zrychluješ, tak to vytváří gravitaci (ve směru pohonu). Tudíž, kdykoliv mají zapnutý hlavní pohon, tak mají na lodi „gravitaci“. A i přesto, pokud třeba zrovna letí nějakou obrovskou rychlostí, ale nezrychlují, tak žádnou gravitaci/zrychlení necítí…
Je smutné že asi tak 90% ostatních „sci-fi“ mají tyhle základní věci úplně špatně. I kdyby byl příběh a všechno v tomhle seriálu úplně špatné, tak by si to zasloužilo pokračovat jen díky těmhle věcem
#8 skot11 #11 dovahkiin#2 Raiden123: Tahle se brzdí s lodí ve vesmíru… Není to jak v autě, kde jen sešlápneš pedál a tření to udělá za tebe. =D
Hej ludia,ja som si vsimol jednu zasadnu chybu CGI,tak trochu mi nedava zmysel,preco by vsetky lode leteli dopredu s otocenym hlavnym motorom dopredu … To je dost zasadna chyba nemylite ? Heh,pochopil by som keby sa otocili pre spomalenie,ale neustaly let dopredu vsetkych lodi s motormi otocenymi dopredu,to akosi nedava zmysel …
#3 Alvari #4 Jadli #9 mmmmv knížce je pěkně otravnej a docela často :D
V novém traileru upíná celý svět pohled do vesmíru
Nový trailer slibuje dechberoucí atmosféru a vyostřené situace
Přišel čas Pásu
Protomolekula se nedá zastavit
Kdo vás ochrání, až se začne střílet?
Kevin Smith vysvětluje The Expanse