Příběh služebnice očima redaktorů Edny

Příběh služebnice očima redaktorů Edny

7.9.2019 13:54


Nedávno skončila zatím poslední řada The Handmaid's Tale a mezi fanoušky vyvolala rozporuplné reakce. S několika kolegy s Edny jsme se nad tím zamysleli a zhodnotili uplynulou řadu. Ale ani my jsme se na výsledném verdiktu neshodli.


@Anlariko_Osjok

Mám z třetí řady Služebnice smíšené dojmy. Příběh i prostředí má rozhodně potenciál, avšak jedině už bez June jako hlavní a jediné postavy. Její příběh už se přesouvá do žánru sci-fi, kde hrdinka oplývá jakýmisi nadpřirozenými schopnostmi, které jí umožňují být přehlížena zfanatizovanými strážnými Gileádu, kteří neváhají vystřelit po těhotné ženě. Tvůrci příliš spoléhají na věrné fanoušky, kteří jsou fascinovaní hrozící podobností s Trumpovým režimem. Věřím, že v USA diváci pořad vnímají úplně jinak. Já bych ale chtěla vidět víc Emily, víc Nicka (bez June), dokonce i postava Ofmatthew během pár dílů prošla větším vývojem než sama June. Chci víc proniknout do struktury režimu. Náznaky tam byly (návštěva Washingtonu), ale u nich to zůstalo.

June se pro mě postupem času stává téměř nesnesitelnou, stejně jako postava Sereny, která stále mění tábory. Za nejlepší považuji epizodu Unfit, kde jsme nahlédli do minulosti tety Lydie. Chci vidět motivaci postav a třeba i úplně nových. Vzhledem k ambicím tvůrců natočit 10(!) řad to chce více zariskovat a ukázat nám Gileád taky z jiného pohledu.


Celkové hodnocení: 40%

@1Bobesh1

Příběh služebnice během své třetí řady zatáhl za ruční brzdu a chvílemi se mi začínalo zdát, že i tak trochu couvá. Tak bychom mohli charakterizovat devět epizod ze třinácti, což svědčí o nevyváženém scénáři seriálu. Bohužel už i Hulu začíná sklouzávat ke klasickému schématu, kdy se v seriálu většinu řady nic neděje a vše se nelogicky semele v posledních epizodách. Obrovský potenciál tak zůstává nenaplněn. Problém se dá pojmenovat velmi snadno. Seriál je až moc June-centrický.

Během třetí řady nám ze seriálu vymizely téměř všechny dějové linie a zůstaly nám tam jen ty, které se týkají June. Vítané zrušení je pro mě vztah mezi Nickem a June. I odchod slintajícího Freda Waterforda, který kolem June kroužil jako mlsný kocour. Zatímco June bují v hlavě její velký plán. I když jde o totalitní režim, kde policie stojí na každém rohu, tak June projde úplně všechno. Dokonce dokáže ujít několik mil s hordou dětí bez zpozorování.

Pro další řady by seriál potřeboval svěží vítr. Nejlepší epizodou sezóny je pro mě Unfit, kde jsme se podívali do minulosti tety Lydie. Více se zaměřit na další postavy a dát jim prostor vyniknout. Těžko třináct epizod utáhne jedna postava.

I přes pomalý děj si stále seriál dokáže zachovat dekórum. Stačí jedna drsnější epizoda a běhá vám mráz po zádech, a to je věc, na které byl měl seriál stavět. Na atmosféře Gileádu. Více pronikat do struktury státu. Rozvíjet delší dějové linie s více postavami. June nemůže být superhrdinka, která všechno zvládne sama během tří epizod. Jinak se pomalými krůčky dostaneme do podprůměrné nudy, kterou nikdo nechceme.

Celkové hodnocení: 50%

@makishek

Od vyčerpání materiálu M. Atwoodové Služebnice šlape vodu. Zatím poslední řada je stejně narativně inertní, jako tomu bylo v nejranějších epizodách seriálu. Autoři mnohokrát překročili hranice logiky (a náhody), především snahou posunout děj dopředu násilným nacpáním nesourodých postav do jedné místnosti. Na témata práv žen, patriarchátu, fašismu a náboženství je tlačeno uměle, příběh výrazně změnil svůj kurz z dystopické noční můry ve fantasy pomstu. Z neustále chybující June, která je nonstop na pokraji zhroucení, se stává ztělesnění vzteku a rebelie.

Navzdory pomalému rozjezdu a nelogičnostem tahle sezóna stála za zhlédnutí. Na čtvrtou řadu se těším především díky napětí z posledních epizod a katarznímu (byť trochu nesmyslnému) finále. Tvůrci umí dojemně vykreslit život mimo Gileád – chvilek s Lukem nebo Emily by mohlo být klidně více, ty rezonují. 10 epizod na sezónu by ale seriálu rozhodně stačilo.

Celkové hodnocení: 75%

@LANNIKILLER

Po skvostných prvních dvou řadách jsem ani nečekal, že bude třetí řada byť jen z poloviny úspěšná a dobrá, jako její předchůdci. Pořád jsem se na sérii těšil, něco se mi ale nezdálo, a obával jsem se, že to bude naprostý propadák. Ale nedopadlo to tak. Prvních pár epizod si vedlo obstojně, a na poměry seriálu předvedly lepší průměr. Problém však přišel v prostředku série, kdy jsme se mohli dočkat novodobého trendu – ‘natahování epizod’. Sice byly tyto epizody svým způsobem speciální, když si ale uvědomím, že například v druhé, či první sérii nebylo natahování potřeba, mrzí mne to, místo toho jsme se přece jenom mohli dočkat pořádného dramatu, nebo aspoň postupu v příběhu. A posledních pár epizod bylo prostě super. Vše bylo perfektní, jak režie, tak i herecké výkony, příběh, hudba, prostě všechno, díky čemuž je seriál Příběh služebnice tím, čím je, tak v těchto epizodách bylo, akorát asi desetkrát lepší, než kdy předtím. Summa summarum je třetí série opravdu povedená, nenudil jsem se skoro nikdy, režie byla, jako vždy, perfektní, herecké výkony, především Elisabeth Moss (June) a Braldey Whitford (Velitel Lawrence) byli perfektní, lepší herce si pro tyto role nedokáži představit.

Celkové hodnocení: 80%.

A jaké jsou vaše dojmy? Kam se podle vás může příběh dál posouvat? Podělte se s námi o své názory níže v komentářích.

Foto: Hulu


Jít na The Handmaid's Tale | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!