Recenze třetí série

Recenze třetí série

30.5.2016 16:37


Třetí série se oprostila od politických debat a neustálým řešením příměří mezi Zemšťany a Arkádií, a přesunula se zcela do jiných vod. Poznali jsme umělou inteligencí A.L.I.E. Podařilo se nové sérii udržet krok s výbornou druhou řadou?


Seriál The 100 tak trochu vybočuje ze standardu stanice CW svým přístupem k tématu, stylem vyprávění a hlavně zabíjením oblíbených postav. Druhá řada se stala zcela jedinečnou sérií, která vyždímala maličkou stanici CW jako houbu do sucha a vznikl tak uznávaný sci-fi seriál, kterému zpočátku nikdo nevěřil, a překonal veškerá očekávání fanoušků.

Už konec druhé řady napověděl, že další řada se bude nést trochu v jiném duchu. Přivést do celkem reálného světa nadpřirozeno a umělou inteligenci je vždycky vrhání se na tenký led a ne každému seriálu to u fanoušků projde. Třetí řada naštěstí na nadpřirozenou zápletku Města světel šla pomalu a první epizody se nesly v duchu řady minulé.


Hlavním tématem je tak stále křehký mír mezi Arkádií a Zemšťany. Seriál nám ukáže, že obě komunity nejsou rozděleny čistě na bílou a černou, a uvnitř obou seskupení se najdou tací, kteří nesouhlasí se svými vůdci. V případě Arkádie se jedná o nekompromisního Charlese Pikea, který je důstojným a výrazným záporákem první poloviny řady. Bohužel jeho vzestup k moci je narušen příchodem umělé inteligence.

(I Ontari sehraje důležitou roli ve třetí řadě. Foto: CW)

U Zemšťanů se více projevuje Ledový národ v čele s Niou a jejím synem Roanem. V prvních epizodách série hraje Ledový národ důležitou roli a jeho obyvatelé rozehrávají hru, která by mohla být zajímavá až do konce série. Bohužel i tento vývoj klanu, který jsme v seriálu nově poznali, je zastíněn umělou inteligencí.

Samotná umělá inteligence ve formě A.L.I.E. není až tak nezajímavá, ale nemohl jsem si pomoci a zkrátka jsem měl radši epizody, ve kterých vynikal Pike či Ledový národ. Proto také považuji epizody Ye Who Enter Here či Watch the Thrones za zcela to nejlepší, co jsme letos ve třetí sérii viděli.

Zápletka s A.L.I.E. začne dávat smysl, když nám je odhalena minulost lidstva a původ Zemšťanů v epizodě Thirteen. Vše do sebe zapadá a divák má tak pocit, že tvůrci měli tuto dějovou linku dlouho dopředu vymyšlenou. Stejně nenásilně působí flashback v epizodě Join or Die, kde se dozvídáme děj předcházející pilotní epizodě.

(Bývalý kancléř potkává toho nového. Foto: CW)

Po vzoru předchozí série i tady padaly hlavy. A ne pouze vedlejších a neoblíbených postav. V průběhu řady jsme se tak rozloučili s Lincolnem, Lexou či Sinclairem. Nejde až tak o to, že zemřely oblíbené postavy. Je dobře, že umírají a divák se tak musí bát o všechny. Problém spočívá v tom, že tvůrci zabíjí dospělé jedince a mladí stále přežívají, což vás nutí si uvědomit, že stále jde pouze o teen seriál, jak byl zpočátku v první sérii koncipován.

Třetí série měla nadlidský úkol a to překonat druhou řadu, která byla ve všech aspektech výtečná. Třetí série vytasila s pár epizodami, které jsou zcela na filmové úrovni a nabourávají možnosti a mantinely stanice CW. Nedokážu se ale zbavit pocitu, že děj s umělou inteligencí mě občas štval a já spíše chtěl poznávat zvyky a kulturu Ledového národa.

Třetí série je určitě nadprůměrnou řadou a stále seriál patří k tomu lepšímu, co stanice CW vyprodukovala. Na další řadu se rozhodně těším, ale zároveň se také obávám nové zápletky, kterou tvůrci naznačili ve finále poslední epizody. Se záchranou celého světa je to vždy ošemetné, tak snad tvůrci vědí, co dělají. Jasone Rothenbergu, máš to ve svých rukách, nechť se znovu setkáme!

Hodnocení: 80 %

Jak se vám líbila třetí řada? Líbila se vám zápletka s umělou inteligencí? A jak stojí tato řada v porovnáním oproti druhé a první?


Jít na The 100 | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!