Proč jsou knihy od Kass Morgan tak rozdílné oproti seriálu?

Proč jsou knihy od Kass Morgan tak rozdílné oproti seriálu?

17.10.2020 17:49


Asi žádná adaptace knihy se nevyhne určitým změnám. Nicméně seriál The 100 je doslova jiný. Dejme tomu, že jádro první série je zachováno, následně si ale seriál a kniha jdou jasně vlastními cestami a mají toho pramálo společného. Proč tomu tak je a kde vznikl problém?


Vždy je těžké udělat seriál, když nemáte kompletní knižní sérii. Ještě těžší je ovšem začít se seriálem, když vám nevyšla ani první kniha. A to je přesně případ The 100. Jason Rothenberg začal psát scénáře k první řadě ještě předtím, než Kass Morgan stačila dopsat svou první knihu. Rothenberg s ní sice diskutoval, věděl, o čem má příběh pojednávat, a dost možná i četl většinu stran první knihy, ale zkrátka nebylo to ono.

Seriál tak šel do produkce dříve, než se kniha dostala mezi čtenáře. Dalo se tedy očekávat, že to obecně zaseje problémy do dalších řad. První kniha Kass Morgan s jednoduchým názvem The 100 totiž končí zhruba v polovině první řady, takže seriál měl od začátku náskok, který se autorce nepovedlo dohnat. Fanoušci Game of Thrones o tom rozhodně mohou říci své, protože tento seriál v posledních řadách prakticky předběhl knihy a šel si svou vlastní cestou, což se pochopitelně podepsalo na jeho kvalitě.


Kass Morgan v médiích vždy říkala, že se jí seriál líbí. A odklonění od knih jí nevadí. Dá se jí to i věřit, protože v prvních pár sériích na tom byl seriál kvalitativně asi lépe než knihy. Jenže jak to bylo se změnami v seriálu oproti knize? Tak například Clarke Griffin je v knize obviněna ze zrady a odsouzena, než je následně poslána na Zem. V seriálu má trochu mírnější osud.

(Knihy s tematikou The 100. Foto: CW)

Jason Rothenberg do svého seriálu přidal celou řadu postav, v knize totiž chybí Finn Collins, John Murphy, Jasper Jordan, Raven Reyes, Monty Green a jiní. Naopak v úplných začátcích seriálu zabil Wellse Jahu, který je v knize důležitou postavou. A také vynechal Glass, postavu, skrze kterou vidíme, co se děje v Prstenci nad Zemí.

Seriál je také o dost temnější, neboť se soustředí na surové přežití a války mezi jednotlivými skupinami přeživších z lidské rasy. Kniha se drží daleko více u země. Druhá kniha Day 21 svým způsobem dovypráví příběh první řady, zatímco třetí Homecoming se zabývá příletem Archy na Zem. Čtvrtá kniha s názvem Rebellion se zase věnuje zbožným fanatikům, kteří chrání Zemi před násilím. Tato dějová linka okrajově odpovídá té z třetí řady, kde jsme se dočkali A.L.I.E..

Následně už si šel seriál úplně svou vlastní cestou a s knihami neměl nic společného. Zatímco knihy se plně soustředily na dobrodružství na Zemi, Rothenberg se rozhodl prozkoumávat i jiné planety. Kass Morgan ovšem po své čtvrté knize již nepokračovala a seriál tak absolutně neměl z čeho vycházet. Dá se obecně říci, že obě díla toho mají pramálo společného.

Máme tady mezi našimi fanoušky některé čtenáře? Co pro vás bylo nejvíce rozdílné oproti seriálu?

Zdroj: Cbr.com


Jít na The 100 | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!