Recenze šesté sezóny: Po parádním úvodu přišlo větší klopýtnutí

Recenze šesté sezóny: Po parádním úvodu přišlo větší klopýtnutí

11.8.2019 16:48


Máme za sebou šestou řadu seriálu The 100, která byla v mnohém jiná než ty ostatní. Třeba v tom, že se neodehrála na Zemi, ale zavítali jsme na měsíc Alpha, který skrývá nejedno tajemství. Stačilo to ovšem na to, aby se i šestá sezóna zapsala mezi ty lepší? A drží si seriál stále svou laťku?


Jakmile se seriál přehoupne přes tři řady, vždy tu hrozí riziko, že kvalita půjde rapidně dolů. Seriál The 100 si sice to nejlepší zřejmě prožil na přelomu první a druhé série, přesto další řady za nimi následují důstojně a vždy šlo o skvělou zábavu. A dost možná také o nejlepší podívanou na maličké stanici CW, která nemůže poskytovat tolik finančních prostředků jako jiné stanice.

Na začátku nové řady se seznamujeme s měsícem Alpha, který se v mnohém liší od naší Země. Jelikož naši hrdinové neznají místní flóru, hned zpočátku padnou do nástrah místních lesů a poznají účinky Rudého slunce. Dále tu máme útočiště Sanctum, které vedou tzv. Starší, podvodníci, kteří chtějí žít věčně, a tak se vydávají za novodobé bohy. Veškeré tyto zápletky jsou velice zajímavé a nutí diváka být v pozoru.


(Věřil někdo tomu, že Madi opravdu zemře? Foto: CW)

Celá sezóna se ovšem dá rozdělit na dvě naprosto odlišné poloviny. Ta první se zabývá právě tajemstvím měsíce Alpha a postupným odkrýváním Starších, jejich úmyslů a vlastně celého divadla, které hrají na ostatní obyvatele Sancta. Nutno říci, že do té doby je seriál opravdu skvělý, přináší jeden zvrat za druhým a hlavně je na co se dívat. Rozhodně tu byl důvod těšit se na každou další epizodu.

A pak tu máme druhou polovinu řady (od epizody Nevermind dál), kdy už prakticky známe veškerá tajemství a nyní pouze sledujeme, jak s nimi naši hrdinové naloží. A právě tady přichází problém a úpadek celé sezóny. Dokud v seriálu máte co objevovat, nutí vás to těšit se na další díly a být neustále v pozoru. Jakmile to ale ztratíte, napětí se vytrácí. A pokud vám tvůrci servírují neustále se opakující zápletku, těžko vás to může pošesté bavit jako na začátku.

Právě druhá polovina řady má značně zrychlený děj. Zatímco zpočátku jsme vše poznávali pomalu, pozvolna a vše mělo svůj přirozený vývoj, ve druhé polovině tvůrci (bohužel ke škodě věci) šlápnou na plyn a někdy se toho během epizody stane tolik, že vše působí hrozně neuvěřitelně. Starší odpadávají jako mouchy, našim hrdinům se pochopitelně opět nic nestane.

Sice se dočkáme dvou důležitých úmrtí na konci sezóny, bohužel v jednom případě to byl ohlášený odchod herce (Henry Ian Cusick) a ve druhém se stále nemůžete zbavit pocitu, že tvůrci odklidili postavu, která většinu fanoušků stejně již delší dobu štvala. Když ale pomineme starší herce, tak ti mladí stále zůstávají v suchu, kulky a čepele se jim obloukem vyhýbají.

(Echo se letos mohla pochlubit nejlepším flashbackem. Foto: CW)

A to je možná největší změna oproti předchozím sériím. Zatímco ve druhé a třetí řadě jsme se museli bát o každého (a sám Jason Rosenberg to pyšně několikrát řekl), tak nyní vlastně víme, že všichni víceméně přežijí bez škrábnutí. A zvrat, že na konci sezóny zemře jedna hlavní postava, není ani zvratem, protože všichni tak nějak tušíme, že se postava vrátí a v sedmé sezóně rozhodně vystupovat bude.

Když už jsme nakousli i konec série, tak samotná Anomálie je věc, ke které se každý staví jinak. Stejně jako někomu voněly záhady v seriálu Lost, tak zde zřejmě nebude mít problém. Pokud ale někdo na The 100 kouká pouze jako na mírnější sci-fi, může mu Anomálie připadat jako něco, přes co se nedokáže přenést. Rozhodnutí je na každém z vás.

Když vezmeme v potaz, že šlo o šestou řadu, rozhodně tvůrci odvedli dobrý kus práce. Bohužel se dalo z dobře načatého začátku vyždímat ještě víc. Konec už byl trochu fádní, předvídatelný a takový bez jiskry. Také je škoda, že se situace okolo Starších a reakcí obyvatel Sancta tak rychle přešla, stejně tak se již bohužel neřeší i jiné vlivy měsíce Alpha, které má na své obyvatele.

Můžeme tady nadále polemizovat, zda byl dobrý nápad opustit Zemi, když stanice nemá dostatek finančních prostředků na stvoření zcela jedinečného světa. Nový měsíc Alpha je sice zajímavý, ale nepřinesl zrovna krásné lokace. Natáčí se stále v kanadských lesích, které jsou už po šesti sezónách trošku ohrané, interiéry se scvrkly na pět šest míst, kdy také není moc o co stát.

Příští rok nás čeká již poslední řada, která se pokusí vše smysluplně uzavřít. Rothenberg má teď pár měsíců klid, aby si rozmyslel, jak chce vlastně svůj seriál ukončit (i když samozřejmě již několikrát prohlásil, že ví, jak to celé skončí). Rozhodně se jedná o dobrý seriál, který si zaslouží pěkný konec. Ale přílišná recyklace nápadů, nesmrtelnost hrdinů a záhady přitažené za vlasy seriálu trochu ubírají na kvalitě. Nutno dodat, že cílová skupina bude asi i nadále spokojena.

Hodnocení: 70%

Jak hodnotíte šestou řadu vy? A kam ji ve vašem pomyslném žebříčku řadíte?


Jít na The 100 | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!