Kokainová historie

Kokainová historie

17.9.2014 9:53


Připravila jsem si pro vás náhled do historie kokainu, protože to, že jde o drogu ví každý, její účinky jsou také poměrně dobře známé, ale kde to celé začalo, ví málokdo. Jedná se o prášek obvykle naředěný nečinnými látkami jako je kukuřičný škrob, pudr anebo cukr nebo dalšími drogami jako jsou prokain (anestetikum pro místní umrtvení) nebo amfetaminy. Je silně návykový. Fyzicky stimuluje nervová zakončení (díky nimž se vnímají změny v těle), která pak vysílají pocity euforie, jež pak ale následuje hluboká deprese. Původně to byl lék na bolest.


Již tři tisíce let před Kristem staří Inkové začali žvýkat koku, aby povzbudili srdeční činnost a zrychlili dech, aby lépe přežili v řídkém vzduchu v Andách.

Koka se také používala k náboženským rituálům v Peru, což roku 1532 narušili španělští conquistadoři, když tuto zemi obsadili. Španělé pak koku využili k zotročení Indiánů, kteří pak povolně pracovali v dolech na stříbro.

Z koky se kokain stal v roce 1859, kdy jej německý chemik Albert Niemann chemicky izoloval. Ale teprve po roce 1880 našel své uplatnění v lékařství.

V 19. století bylo velmi populární léčit deprese či hysterie. Sigmund Freud, jako první doporučoval kokain jako lék na depresi a impotenci. Podával se ve formě nápoje. Freud sám drogu užíval a propagoval k dennímu užívání. Jeho přítel Erns von Fleischl byl kvůli bolestem závislý na morfinu, z čehož jej Freud dostal podáváním kokainu. Různě s drogou experimentoval, a zdálo se mu, že je nemožné se kokainem předávkovat. Přes toto přesvědčení jednomu svému pacientovi předepsal dávku tak vysokou, že na ni pacient zemřel.

Rok 1886 zpopularizoval koku ještě víc, John Pemberton dal světu Coca-Colu. Původně ji zamýšlel použít jako lék na nechutenství a chtěl využít její povzbuzující účinky.

Od padesátých let 19. století až do počátku dvacátého století všechny sociální vrstvy pijí nápoje obsahující opium či kokain a úžasné účinky těchto nápojů propagují celebrity, včetně vynálezce Edisona či herců z němých filmů.

Na začátku dvacátého století už ale bylo zřejmé, že kokain nemá jen pozitivní účinky, proto na nátlak veřejného mínění společnost Coca-Cola roku 1903 odstraňuje kokain ze složení své limonády. I to je možná důvod, že se od roku 1905 kokain šňupe.

Do roku 1912 zemřelo na přímé důsledky užívání této drogy pět tisíc lidí jen na území USA. Roku 1922 byla oficiálně zakázána.

Kokain se ale opět stal velmi populárním v 70. letech, a to hlavně u umělců a podnikatelů hlavně proto, že dodával energii a pocity euforie. Toho si všimli kolumbijští pašeráci a v začali budovat velmi spletitou síť pro dovoz drogy do USA. Na počátku 90. let vyprodukovali a vyexpedovali ročně 500 – 900 tun kokainu. Původně velké kartely byly policejními zásahy rozbity na menší skupinky. Dnes je jich známo kolem tří set.

Dříve droga bohatých je nyní spíše spojena s kriminalitou, chudobou a smrtí. Na fotkách se můžete podívat, v čem všem se dá kokain pašovat. V avokádu, mrtvých broucích, dveřích, bonbonech…

Na vedlejší účinky by se dal napsat další rozsáhlý článek, proto se radši pudru, lajně, cukru, sněhu, kokosu, kokeši či pastě vyhněte. ;-)


Jít na The Knick | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!