Třináctá komnata Dr. Bertrama Chickeringa Jr.

Třináctá komnata Dr. Bertrama Chickeringa Jr.

4.12.2015 17:11


Bertram Chickering Jr., kterému nikdo neřekne jinak než Bertie, je přátelský mladý lékař, který od lehce naivního snílka z první řady ušel dlouhou cestu až k sebevědomému muži. Co o něm prozradil jeho představitel Michael Angarano?


Cinemax nám přináší další rozhovor, tentokrát s hercem Michaelem Angaranem, kterému patří úloha Dr. Bertieho Chickeringa. Přestože Bertie v seriálu zastává spíše pozitivní element v depresivním prostředí, ani jemu se některé bolestivé rány nemohly vyhnout, jak jsme se již mohli přesvědčit.

V jaké pozici se Bertie nachází na začátku letošní řady?

V době od konce první řady převzali Algernon a Bertie všechny povinnosti na chirurgii v nemocnici. Dr. Edwards nyní chirurgii šéfuje a Bertie je jeho zástupcem. Zjistili, že se jim dobře spolupracuje a pod jejich vedením je oddělení výrazně efektivnější, méně divoké a chaotické, než za Thackeryho. Oba jsou vděční, že jsou Thackery s Gallingerem pryč. Z hlediska emocí je pak Bertie vyzrálejší. Mnohem víc si věří a jedná se sebevědomím, které mu v první řadě chybělo. Teď je to on, kdo používá autoritu, už není tím mladým nováčkem. Dospěl jak po osobní, tak profesní stránce.

Jakým klíčovým událostem bude Bertie letos čelit především?

Tou první je Thackeryho návrat do nemocnice, Bertie se bude muset rozhodnout mezi ním a prací u Dr. Zinberga v nemocnici Mount Sinai. Myslím, že už Thacka nemá moc v oblibě. Jakýkoliv obdiv nebo úcta, kterou k němu choval, zcela zmizela ve chvíli, kdy ho loni viděl úplně na dně. Druhou velkou výzvu představuje fakt, že v nové práci v Mount Sinai začíná od píky na velmi nízké pozici. V posledních pár měsících s Algernonem se jako chirurg ohromně posunul, je zvyklý nést velkou odpovědnost, takže přesun k laboratorní práci je pro něj velmi frustrující. A nakonec si bude muset poradit s nemocí své matky. Nic, co do té doby zažil, ať už z profesního či osobního hlediska, ho na tenhle moment nemohlo připravit. Na moment, kdy bude muset operovat vlastní matku metodou, o které ví, že pravděpodobně nevyjde, která má k dobrým výsledkům ještě daleko a není ani schopen o její provedení požádat někoho z kolegů, protože ví, že by do toho nešli. Tady mu k tomu rozhodnutí hodně přispěl Thackeryho vliv. Pořád slyší v hlavě jeho hlas, jak říká, že někdy je prostě třeba to riziko podstoupit.

Proč vztah Lucy a Thackeryho tak moc Bertieho trápí?

Je tu něco nepopsatelného, co mu na tom vztahu vadí, protože hluboko uvnitř cítí, jak moc je nevhodný. A taky je tu fakt, že mu lidé, které měl rád, lhali, neprokázali mu žádnou úctu a udělali z něj naivního hlupáka. Nejde jen o to, že jsou spolu. Cítí se, jako by byl zneužit, jako by byl jen pěšákem ve hře někoho jiného a na to má až příliš sebeúcty.

Jak se do postavy Bertieho dostáváte? Jak jste se na něj připravoval?

Dostali jsme k dispozici obrovské množství materiálu – nespočet knih, dobové fotografie. Samotný scénář je neskutečně poučný a plný informací, přestože jde hlavně o fiktivní vyprávění. Nejvíce mi pomohlo, když jsem si uvědomil, jak bude Bertie z estetického hlediska vypadat, jak bude mluvit, jakým způsobem bude chodit. Pro mě to celé začalo na zkoušce kostýmů s naší kostymérkou Ellen Mirojnickovou, tehdy jsem získal představu o tom, jak se Bertie každý den obléká, jak si váže motýlka. Všechny tyhle drobné detaily jsme museli jako herci pochytit. Museli jsme na tom zapracovat sami, ale ten úžasný tým lidí kolem nás nám při tom velmi pomohl. Steven Soderbergh má zvláštní způsob natáčení, řekl bych až voyeurský, takže někdy diváci nevidí ty detaily, které můžeme vidět my. Všechny rekvizity, pozadí, truhlařina, lampy na zdech, vše je zpracováno do nejmenšího detailu a tolik lidí odvedlo naprosté maximum, aby byl seriál co nejvíc autentický, takže jako herci vám stačí jen do toho všeho zapadnout.

Co je Bertieho hlavní motivací v práci a životě?

Být co nejlepším možným chirurgem.

Jaká scéna pro vás byla největší výzvou a z jakého důvodu?

Musíte se opravdu sebrat, než začnete natáčet jednu z operací, protože se v podstatě jedná o jednu velkou akci, kdy musí spousta věcí vyjít ve váš prospěch, ať už jde o kameru, rekvizity, modely nebo váš vlastní herecký výkon. Spousta věcí naráz musí klapnout, aby byl výsledek úspěšný a většinou na to máte jen jeden, maximálně dva pokusy. Do žil se vám dostane adrenalin, protože to nesmíte zpackat a je to jako v divadle, kde hrajete naživo. Prostě to musíte zvládnout napoprvé, přinejhorším napodruhé. Když jsem na konci první řady vezl Thackeryho s Lucy ke Cromartiemu na odvykačku, Steven Soderbergh mi řekl, že je důležité, aby diváci na Bertiem viděli ten kompletní obrat o 180 stupňů. Šlo, obrazně řečeno, o takovou smrt Bertieho jako mladíka a zrod Bertieho jako muže, tuhle změnu chtěl vidět na jeho chování a slyšet v jeho hlase. Všimněte si té chladné přesnosti v jeho hlase. Většina mých scén s Thackerym a Lucy ve zbytku série byla úplně odlišná, šlo o odlehčené, příjemné a vlídné momenty. Ale v téhle chvíli tu najednou byl určitý odstup. Nebylo to složité, ale byl to velký rozdíl oproti všemu, co jsem do té doby s tou postavou zažil.

Rychlé odpovědi:

Jakého zákroku ze seriálu byste se nejvíce děsil?
Operace nádoru Bertieho matky.

Který kostým byste si vzal domů?
Kostým komparzu, irských dělníků. Žiju ve Williamsburgu, takže se tak vlastně oblékám normálně.

V jaké jiné době v New Yorku byste chtěl žít?
Kolem roku 1929.

Jste na něčem závislý?
Na špagetách.

Foto: Cinemax


Jít na The Knick | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!