The Last Kingdom je natočené podle knih Bernarda Cornwella, ale i on vychází z historie. O vikinzích se toho moc neví. Protože byli hodně obávaní, mnohé je přibarvené či zcela vymyšlené. Je tu však pár událostí, které jsou historiky potvrzené nebo je jisté, že se to událo přibližně tak.
Trocha historických dat
- Vikingové k břehům Anglie připluli poprvé roku 787. Celkem to byly tři lodě, na které ke své smůle narazil výběrčí daní, který trval na tom, že vikingové předstoupí před krále. Zabili ho. Zřejmě už tehdy nebyly daně populární.
- Útoku na klášter Lindisfarne v roce 793 předcházely v severní Anglii takové úkazy jako vzdušné víry, komety a prý i ohnivý draci.
- Po útoku se vikingové vrátili a chtěli zaútočit na klášter Jarow na řece Tyne. Avšak špatné počasí jim nedovolilo se okamžitě vylodit, a tak lidé měli čas se připravit a ozbrojit se. Vikinský král byl zajat, umučen a jeho ostatky byly poslány zpět do Dánska. Vikingové se pak Anglii vyhýbali 40 let.
- Roku 844 vikingové vyplenili Lisabon, Sevillu a o rok později Hamburg.
- Král Edmund nechtěl s vikingy bojovat, místo toho chtěl jejich náčelníka obrátit na křesťanství, tak ho zbili, přivázali ke stromu a nastříleli do něj spoustu šípů. Pak jej sťali a rozčtvrtili. To se mělo stát roku 869, avšak anglosaští historikové napsali jen: „…a pak krále zabili.“
- V roce 870 objevili vikingové Island.
- Grónsko objevili viking Eirík Zrzavý roku 982.
- Ameriku vikingové poprvé zahlédli roku 986 ale přistáli tam, až roku 1000. Pod velením vikinga Thorvalda tam roku 1004 založili osadu a při putování do vnitrozemí se setkali i s indiány.
- Roku 1016 se králem celé Anglie stává viking Knut.
- Po staletích, kdy vikingové uctívali bohy se roku 1030 náboženstvím většiny Norska stává křesťanství.
- Veledůležitým datem v dějinách vikingů i Anglie je rok 1066, kdy nejprve viking Harald Krutý přepadne York a král Harold Godwinesson ho porazí. Ale k jihu už v té době připlouval Vilém, známý jako Vilém Dobyvatel. 14.10 1066 se spolu utkají v bitvě u Hastingsu, kde Harolda setne rytíř vévody Viléma, a tak éra vikingů končí. Nakonec, ale i Normané pocházejí z vikingů, stejně jako dynastie Rurikovců v Rusku, kteří svůj původ odvozují od švédských vikingů Varjagů.
Co jste asi o vikinzích nevěděli
- Myli se v sobotu. Chodili hezky oblečení, voňaví.
- Neznali knoflíky.
- Neměli v domech okna.
- Krvi říkali „pot meče“.
- Meče se kalily zchlazením ve vodě, ale někdy i v krvi.
- Vikingové i jejich ženy používali líčidla.
- Vikinské dlouhé lodě dosahovaly délky tenisového kurtu a nebyla tam žádná sedadla. Veslaři seděli na bednách se svým majetkem.
- Dětská písnička „London bridge is falling down“ je o útoku vikinga Olafa na Londýn. Olaf přivázal k dřevěným podpěrám mostu provazy a druhý konec ke svým lodím. Pak táhli, až most shodili.
- Na palubu lodi nebrali nikoho, kdo neprokázal, že to umí s veslem, mečem a sekerou.
- Klasická jména byla: Harald Šedopláštník, Olaf Tlustý, Sven Vidlí vous, Ivar Beznohý, Harald Modrozubý, Ragnar Chlupatá nohavice nebo třeba Helgi Kost a kůže.
Král Alfréd Veliký
- Alfréd se stává králem Wessexu roku 871. Stalo se tak krátce po bitvě u Readingu, kdy se jeho bratr Ethelred místo toho, aby bojoval s vikingy, modlil ve stanu. O sedm let později Alfred dánské vikingy rozdrtil a s jejich králem Guthrumem uzavřel mír.
- Roku 886 se Anglie smlouvou z Chippenhamu rozdělila na dvě části: Danelag na severu a Anglii na jihu.
- Mnich Asser sepsal život krále Alfréda, čerpal při tom ze svých rozhovorů s králem.
- Podle něj prý jednou Alfrédova matka řekla svým synům, že kdo první přečte její knihu, ten ji dostane. Pětiletý Alfred vzal knihu k učiteli, aby mu ji přečetl, pak se ji naučil zpaměti a knihu tak získal. Číst se naučil až ve dvanácti.
- Údajně vynalezl hodiny. Potřeba modlit se polovinu dne a polovinu noci mu vnukla nápad udělat si značky na svíčkách a měřit, jak dlouho hoří. Protože v kostelech byl často průvan a svíce zhasínaly, Alfréd tedy nechal vydlabat volský roh, až byl zcela průhledný a stala se z něj lucerna.
- Král Alfréd shromáždil všechny staré zákony a sestavil tak nový anglosaský zákoník.
- Je to jediný král Anglie s přízviskem Veliký.
- Alfréd umírá roku 899. Pohřben byl v opatství v Hyde, ale když dostavěli katedrálu ve Winchesteru, byl přestěhován.
Fotografie: BBC America
#5 Blogfar: Já bych řekl, že do budoucna by se jako velitelé velké pohanské armády měli objevit kromě ještě Halfdan a Sigurd. Zkouknul jsem první díl znovu a nikde jsem tam Ivara neviděl, ale určitě o něm byla v nějakém díle zmínka s tím, že je někde na severu, což by odpovídalo tomu, že Ivar dobyl Sundreyjar, ostrov Man a pravděpodobně založil/nechal založit Dublin. Takže určitě o něm nějaký další díl bude
Pro ty, kteří sledují Vikings a ještě je to nenapadlo – Ubba, stejně jako jeho bratr Ivar, který se, pokud se nemýlím, objevil alespoň v prvním díle při hostině, jsou synové Ragnara Lothbroka,hlavní postavy seriálu Vikings
#6 EuronymosPokud by nastala někde chyba, musela bych napsat vydavatelství knihy (knih), ze kterých jsem čerpala. Sice se to může stát, jsme jen lidé, ale tato chyba by případně nebyla ne mé straně :)
#2 Jack333: Já myslím, že obě verze jsou správně. Erik Rudý je asi častější, ale uvádí se i jako Erik Zrzavý.
Výborný článek, jen si nejsem jist, že by existoval Erik Zrzavý, spíš Rudý ;), nebo tak nás to učili ve škole ;)
#3 ErenisTak to jsou mi zaujímací věcičky… ;-)