Postřehy k epizodě Long Long Time

Postřehy k epizodě Long Long Time

7.2.2023 21:00


Třetí díl The Last of Us vypráví krásný příběh, který se soustředí na Franka a Billa a přináší s sebou mnoho easter eggs a skrytých detailů.


Joel truchlí pro Tess

Úvodní scéna se zabývá následky Tessiny smrti a nabízí divákům něco, co v původní hře nebylo k vidění. Zatímco Joel ve hře truchlil za Tess sám v sobě, nikdy nebylo ukázáno, že by ji uctil jiným způsobem než pokračováním s Ellie, jak si Tess přála. Třetí díl však začíná scénou, kdy Joel staví pro Tess mohylu. Již od starověku se mohyly často používaly jako pohřební památníky, což ukazuje, že Joel věnoval tuto mohylu pro svou bývalou přítelkyni a milenku.

Odkaz na naivitu Ellie ve hře

Úvodní scéna také přímo odkazuje na původní hru. Děje se tak prostřednictvím Ellie, která má v této scéně komentář doslovně převzatý ze hry, než Joel a Ellie dorazí do Billova města. Prohlásí: „Nikdy jsem nebyla v lese. Víc brouků, než jsem si myslela.“ To zdůrazňuje Elliinu naivitu díky tomu, že se narodila po vypuknutí infekce houbou Cordyceps, což je něco, na co se ve hře odkazuje téměř identicky jako v této scéně.

Automat Mortal Kombat II je easter egg na Riley

Na své cestě se Joel a Ellie zastaví v opuštěné budově, kam Joel před lety ukryl zásoby. Po vstupu do budovy se Ellie vrhne k arkádovému automatu Mortal Kombat II, který odkazuje na Riley. V seriálu Ellie uvádí, že jí o Mortal Kombatu řekla její kamarádka, což je přímý odkaz na Riley. Ačkoli Ellie nikdy nepoužila její jméno, je jasné, že má na mysli Riley, protože ve hře je plakát Mortal Kombat II v Elliině ložnici, když ji Riley poprvé probudí.

Vysvětlení Cordycepsu z původní hry

V další scéně je easter egg převzaté přímo ze hry, když Joel vysvětluje Ellie epidemii Cordycepsu. Joel uvádí, že zmutované houby se na člověka přenesly prostřednictvím potravinových přísad, jako je mouka a cukr. To způsobilo, že se lidé nakazili po celém světě a šířili infekci na ostatní. Vysvětlení ve hře lze nalézt v novinách v domě Joela a Sarah, ovšem s mírnou změnou lokace do Asie prostřednictvím indonéské Jakarty v seriálu namísto jihoamerického epicentra ve hře.

Billovo město je stejné jako ve hře

Jeden z méně zjevných odkazů na hru se objevuje v Billově městě. V obou verzích příběhu se Billovo město jmenuje Lincoln. Ve hře Joel, Ellie a Bill (kterého v seriálu hraje Nick Offerman) navštíví školu s cedulí, na které je uvedeno, že se jedná o Lincolnovu střední školu. V průběhu dílu je v pozadí Billových scén vidět mnoho nápisů, které potvrzují, že seriál používá stejný název jako Billovo a Frankovo město, které vychází ze skutečného města Lincoln ve státě Massachusetts.

Billova plynová maska odkazuje na spory ve hře

V první scéně s Billem vychází Bill z domu v plynové masce, což dává smysl pro jeho postavu a zároveň je to povedený easter egg k původní hře. Ve hře musely postavy často nosit plynové masky, aby se vyhnuly sporám, vzdušně přenášené verzi Cordycepsu. Před odvysíláním prvního dílu bylo potvrzeno, že spory budou v seriálu nahrazeny úponky, aspektem podobným úlové mysli, přičemž Billova plynová maska si z toho dělá vlastně legraci a zároveň dává smysl z hlediska Billovy paranoidní povahy.

Billovy pasti jsou podobné pastem ve hře

Další easter egg přichází v podobě Billovy obrany Lincolna. V původní hře je ukázáno, že Bill nechal celé město vybavit pastmi, aby zabránil vstupu nakažených i nájezdníků. Tyto pasti z velké části zahrnují nástražné dráty, které spustí různé násilné způsoby smrti pro každého, kdo je aktivuje. Tyto pasti jsou adaptovány také v seriálu, kde Frank (Murray Bartlett) přímo odkazuje na Billův alarm s vypínacím drátem.

Paranoia Billa

Billova paranoidní osobnost je také pěkným odkazem na původní hru, ve které je Bill prezentován jako velmi nedůvěřivý. Příkladem toho je Billova první scéna, kde je vidět, jak v tajném bunkru obklopeném kamerami a zbraněmi pochybuje o schopnostech FEDRY před setkáním s Frankem. To se projevuje i Billovou počáteční ostražitostí vpustit Franka do svého města.

Text k písni „Long Long Time“ poukazují na Billa a Franka 

Jeden ze skrytých detailů pochází ze scény Billa a Franka u klavíru. Dvojice střídavě hraje píseň od Lindy Ronstadt „Long Long Time“, která má skrytý význam pro tento pár. Od odkazu na Billovu osamělost žijící v Lincolnu až po obtížnost homosexuální orientace v době, kdy manželství homosexuálů nebylo legalizováno. Prostřednictvím textu písně jako „Láska přetrvá… Nikdo po mém boku… Miluje neviditelné rány“ tato slova způsobí, že se Frank a Bill poprvé skutečně sblíží, což vyústí v jejich krásně prezentovaný vztah.

Příběh třetí epizody založen na herním sběratelském předmětu 

Celý příběh kolem Billa a Franka je sám o sobě odkazem na videohru, přestože se od hry drasticky liší. Než Joel a Ellie dorazí do Lincolnu, Frank je v původní hře dávno mrtvý a Bill stále žije. Na své cestě s Billem najdou Frankovo tělo pověšené v domě v Lincolnu a vzkaz poujkazuje nabývalý vztah Billa a Franka. Tento sběratelský dopis se stal předlohou pro třetí díl.

Nájezdníci jako budoucí hrozba

Scéna uprostřed dílu je odkazem na první díl a zároveň easter eggem původní hry. Ve scéně zaútočí na Lincoln skupina nájezdníků, kterou musí Bill a Frank odrazit. To odkazuje na první díl, v němž muž v rádiu v Bostonu varuje Joela, že mimo karanténní zóny jsou horší věci než nakažení, například nájezdníci a otrokáři. Předzvěstuje to také lidská nebezpečí, která na Joela a Ellie čekají v Kansas City.

Manželství Billa a Franka

Další skrytý detail se týká Billova a Frankova manželství. Vzhledem k tomu, že se svět rozpadl v roce 2003, nebylo manželství homosexuálů ve světě The Last of Us nikdy legalizováno v žádném státě USA, protože ve skutečném světě se prvním stal v roce 2004 stát Massachusetts. O to krásnější je manželství Billa a Franka na konci epizody, kdy se ti dva spojili způsobem, který jejich svět legálně neumožňoval.

Frankova sebevražda se od hry velmi liší

Ve třetím díle spáchá ústřední duo sebevraždu vypitím prášků, které Frank používal při nemoci. To se dramaticky liší od původní hry, v níž se Frank oběsí poté, co ho kousne nakažený. Tato změna byla provedena s cílem dát Frankovi a Billovi mnohem hlubší příběh a je provedena způsobem, který mimořádně dobře slouží příběhům obou postav.

Význam posledního jídla Billa a Franka

Další důležitý skrytý detail se týká závěrečné večeře Billa a Franka. Závěrečné jídlo je stejné jako to první, které Bill Frankovi uvařil o 20 let dříve. Jedná se o povedený easter egg, protože poetičnost závěrečného jídla obou mužů, které je spojilo, je krásným odkazem na předchozí události epizody.

Joel a Ellie dostávají ikonické oblečení ze hry The Last of Us 

Poté, co Joel a Ellie najdou Billa a Franka mrtvé, osprchují se a vezmou si nové oblečení. Ačkoli se zdá, že je toto oblečení nepodstatné, pro hráče představuje detail významný odkaz na původní hru. Joelovo oblečení je zelená kostkovaná košile, která se stala synonymem pro jeho herní postavu, totéž platí pro Elliino vínové triko s modrými rukávy.

Joelova pravidla pro Ellie zůstávají stejná

Další easter egg se týká Joelových pravidel. Tato pravidla v seriálu spočívají v tom, že spolu nemluví o své minulosti, Ellie nikomu neřekne o své imunitě a Ellie musí poslouchat každý Joelův příkaz. Tato pravidla jsou doslovně převzata ze hry a poskytují pěkný easter egg k Joelově váhání vzít Ellie a hlavně ji poznat.

Scéna s pick-upem obsahuje mnoho herních easter eggs 

Závěrečná sekvence třetího dílu obsahuje mnoho easter eggů k původní hře. Prvním z nich je scéna s pick-upem. Billův pick-up je stejného modelu a barvy jako pick-up, který Bill poskytl Joelovi v původní hře. Druhým je nález kazety, o které Ellie žertuje, že je z Joelovy doby. Joel říká, že je to z doby před jeho narozením, ale je to skvělá písnička, a kazetu si poslechne. Tato scéna se ve hře odehrává také, i když s jinou písní než balada Lindy Ronstadt.

Všimli jste si těchto zajímavých easter eggs? Jak se vám třetí epizoda líbila?

Foto: HBO Max, Naughty Dog


Jít na The Last of Us | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!