Postřehy k epizodě When You're Lost in the Darkness

Postřehy k epizodě When You're Lost in the Darkness

26.1.2023 21:00


První epizoda obsahuje spoustu skrytých detailů, easter eggs a odkazů, které jste možná přehlédli. Proto vám je přinášíme v následujícím článku.


Přáníčko k narozeninám

Kromě dárků má SarahJoelovým narozeninám ještě jednu věc. Když se poprvé probudí ve svém pokoji, na stole leží narozeninové přání. Stejné přání s animovaným dinosaurem na obálce bylo součástí hry The Last of Us a podobně jako v seriálu ho Sarah zapomene dát svému otci. Přáníčka si všimla vývojářka společnosti Naughty Dog Alexandria Neonakis, osoba, která přáníčko pro hru navrhla.

Joelova kytara

Na začátku seriálu vidíme Joelovu dceru Sarah, jak se prochází po domě před vypuknutím epidemie. V pozadí jednoho záběru je vidět Joelova kytara, což odkazuje na hru a naznačuje budoucí děj. Ve hře The Last of Us Joel nakonec prozradí, že se před vypuknutím epidemie chtěl stát hudebníkem. Byl talentovaným zpěvákem a kytaristou. Své pěvecké a hudební schopnosti však Joel před Ellie tají, odhalí je až později ve hře. Tento příběh je dále rozvíjen v The Last of Us Part II. Během časového skoku mezi oběma hrami začne Joel dávat Ellie lekce hry na kytaru a na začátku hry jí dokonce kytaru daruje. Ačkoli se Joelových hudebních schopností seriál HBO zatím nedotkl, jeho kytara v prvním díle je náznakem, že se v příběhu nevyhnutelně někde objeví.


Tričko Sarah

V prologové části epizody je Sarah viděna v tričku s portrétem kapely Halican Drops. Přesně toto tričko má ve hře během prologu Sarah na sobě a města uvedená na zadní straně jsou nakonec ta, která Joel a Ellie během své cesty navštíví.

Curtis and the Viper 2

Sarah si půjčí od sousedů film, aby se na něj mohla podívat s Joelem na jeho narozeniny. Fiktivní film, který Sarah vybere, se jmenuje Curtis and the Viper 2, a i když se může zdát nenápadný, ve skutečnosti je to odkaz na The Last of Us Part II. Ve hře Ellie někomu řekne, že má v plánu se s Joelem podívat na film Curtis and the Viper 2. Ačkoli nejde o nic víc než o prostou narážku, ukazuje to, jaký smysl pro detail a vášeň pro hry mají autoři The Last of Us.

Úponky nakaženého

U první nakažené, kterou Sarah vidí, je malý detail, který ukazuje obrovskou změnu oproti hrám. Před premiérou The Last of Us showrunner Craig Mazin prozradil, že spory v seriálu nebudou. Ve hrách jsou spory vzdušné částice, které infikují člověka, jenž je vdechne. První díl však již odhalil náhradu spor, kdy nakažené sousedce vylézají z úst úponky. Jak se ukázalo, nakažení budou prostřednictvím těchto úponků šířit houbu. Každopádně Craig Mazin nepoužití spor vyvrátil a sám naznačil, že se k nim pouze nedostali. Neznamená to tedy, že bychom se jich v budoucnu nemohli dočkat.

Joelův hasák

Hasák je v mnoha případech ve hře Joelovou oblíbenou zbraní. Když Joel s Tommym dorazí před dům sousedů, z něhož Sarah utíká, použije Joel k útoku na nakaženou ženu hasák. Mnoho diváků se ptalo, proč zbraň upustí, místo aby ji držel. Ve hře mohli hráči použít určité zbraně pro boj zblízka pouze několikrát, než je museli odhodit. Je to hra o přežití, a to znamená, že hráči musí najít předměty, které jim na cestě pomohou, a to se týká i zbraní.

Scéna s pick-upem

Během počáteční epidemie nasednou Joel, Sarah a Tommy do pick-upu a pokusí se uniknout z města. Tato scéna je téměř záběr po záběru remakem sekvence z původní hry, přičemž některé záběry jsou dokonce dokonale načasované s herní verzí. Kamera je umístěna na zadním sedadle pick-upu, takže scéna dokonce vypadá a působí jako ze hry. Zatímco scéna vypuknutí infekce vypráví stejný příběh jako ve hře, scéna s pick-upem ukazuje, jak moc se verze od HBO shoduje s předlohou. Ve hře sedí Sarah na zadním sedadle a hráči ji v tu chvíli ovládají. Mohou se rozhlížet kolem sebe a pozorovat okolí. Práce s kamerou v seriálu působí jako simulace a dává divákům pocit, že jsou ve hře.

Vyhnutí se havárii

Ve hře The Last of Us je Tommyho auto sraženo ujíždějícím vozidlem, když se rodina snaží opustit město. Tvůrci se rozhodli tuto scénu v sérii změnit a zařadili do ní havarující letadlo. Při útěku se objeví moment, kdy Tommyho vozidlo málem srazí jiný pick-up, ale řidiči se podaří včas zastavit. Fanoušci hry by očekávali, že v tu chvíli dojde k havárii, ale byl to zajímavý zvrat událostí, kdy se celé letadlo zřítí v blízkosti jejich vozidla a letící trosky zasáhnou jejich vůz.

Marlene

Ve hře je Marlene vůdkyní Světlušek, skupiny rebelů, kteří se staví proti akcím FEDRY. Marlene v seriálu hraje herečka Merle Dandridge, ale není to poprvé, co tuto postavu ztvárnila. Dandridge hraje Marlene také v obou hrách The Last of Us a The Last of Us Part II. Návrat Merle Dandridge je od štábu hezkou poklonou hrám, která otevírá možnost, že se v seriálu vrátí i další herci herních postav.

Riley

Když se Ellie a Marlene baví o Světluškách, ještě než se hlavní hrdinka dozví o své imunitě, Ellie o skupině mluví jako o „teroristech“. V tu chvíli se ji Marlene zeptá: „Byla Riley teroristka?“. V této fázi seriálu se diváci s Riley nesetkali a netuší, kdo to je. Ti, kteří hráli DLC The Last Of Us: Left Behind, však Elliinu kamarádku Riley znát budou a jejich příběh před událostmi hry The Last of Us. Již nyní je známo, že do role Riley byla v seriálu obsazena herečka Storm Reid a jejich historie bude prozkoumána v následujících dílech.

Hlášky převzaté přímo ze hry

První díl skutečně přebírá několik hlášek přímo ze hry. Scéna, ve které Joel ke konci epizody vezme Ellie zpět do svého bytu, je toho nejzřetelnějším příkladem. Výměna názorů Ellie a Joela „Co mám dělat?“ je přímo vytržená z originálu. Dalším příkladem je Elliina hláška „Máte rozbité hodinky“. Později, než Ellie prozradí, že je nakažená, je dotázána, zda je „dcerou velkostatkáře“, na což se ji ptají i ve hře. Tolik příkladů jen v první epizodě znamená, že v seriálu nebude o herní citace nouze.

Únik z karanténní zóny

Když Joel, Ellie a Tess na konci prvního dílu utíkají z karanténní zóny, jsou nuceni se skrývat před vojáky FEDRY a ve tmě se vyhýbat jejich zbraním a světlům. Sekvence útěku z FEDRY je přímým odkazem na třetí kapitolu první hry, která také sleduje postavy snažící se uniknout z karanténní zóny. V obou sekvencích se objevují podobné překážky a úhly kamery, čímž je spojitost mezi oběma hrami ještě silnější.

Clicker

Poslední skrytý detail je při prvním zhlédnutí těžko postřehnutelný, ale je zdaleka nejvýznamnější. Hlavními nepřáteli ve hře The Last of Us jsou clickeři, jejichž děsivé volání se ozve na samotném konci epizody. Ačkoli clicker není v první epizodě explicitně zobrazen, v závěrečném záběru epizody je skutečně vidět. Během jednoho z úderů blesku je vidět skrytý clicker stojící na střeše budovy na levé straně obrazovky. Ačkoli je clicker v první epizodě skrytým detailem, v budoucnu se těchto tvorů jistě objeví více.

Všimli jste si těchto zajímavých easter eggs? Jak se vám první epizoda líbila?

Foto: HBO Max, Naughty Dog


Jít na The Last of Us | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!