Možná vás v první epizodě Knihovníků zaujal název energetická linie, a protože se s těmito liniemi čili Ley lines nesetkáváme jen tady, ale například i v Constantinovi, podíváme se na ně trochu blíž.
Ve skutečnosti přesný překlad slov Ley lines do češtiny není, esoterici používají anglický název. Jedná se prý o energetické meridiány planety Země a pojmenoval je roku 1921 Alfred Watkins, avšak jejich existence je stále mezi vědci a odborníky předmětem sporů, jelikož je nejde nijak změřit.
Dnešní psychotronici tyto linie vnímají jako linie globální energetické sítě, což se však úplně liší od Ley lines, jak je viděl Watkins. Ten původně pracoval s mapou Británie a zjistil, že určitá místa na mapě mají mnoho společného, jako např. že mají kostely zasvěcené bojovníkům s draky, jejich jména končí příponou -ley (odtud ley lines) či mají před názvem White či Red. Podle jeho pozorování však toto vycházelo spíše z toho, že tato místa ležela na původních římských cestách.
Je nutno říci, že už tehdy ale souběžně kolovaly teorie, že tyto linie spojují historická a tajemná místa jako třeba Stonehenge a kamenný kruh Avebury, takže se jedná o energii, která tato místa mysticky spojuje. Někteří badatelé tvrdí, že ji lze změřit proutkařením či ji je možné za určitých podmínek pozorovat. Některé z nich mají i svá pojmenování, například Linie sv. Michaela v Anglii. Ve své knize Šifra mistra Leonarda tuto linii využil i Dan Braun.
O Ley Lines bylo napsáno i mnoho knih, avšak jsou spíš záležitostí víry než vědy, proto je lze tak báječně využít při natáčení filmů či seriálů a magii a tajemnu.
jen malinkatá chybka Dan Brown…