Nejmocnější bytosti ságy Pán prstenů

Nejmocnější bytosti ságy Pán prstenů

6.6.2020 22:28


Jelikož nás seriálové zpracování středozemských příběhů čeká až v příštím roce, zkraťme si čas popisem dvacítky nejmocnějších figur, které v původní Tolkienově trilogii vystupují. Kterou z nich máte nejraději?


Na začátek je třeba dodat, že uvedení hrdinové a nepřátelé přímo vystupují ve třech knihách série Lord of the Rings, případně v knize The Hobbit, or There and Back Again. Nejprve si popíšeme fyzicky přítomné postavy, na které navážeme těmi, jež byly v těchto čtyřech knihách pouze zmíněny.

Stromovous

John Rhys-Davies si ve dvou epizodách Jacksonovy trilogie zahrál entího vládce Stromovouse, jehož Gandalf Šedý nazval nejstarším žijícím smrtelníkem ve Středozemi. Coby pamětník vyprávěl Stromovous Čarodějům o elfích začátcích, ovšem někdy před začátkem Třetího věku se stáhl do ústraní. Až návštěva hobitů jej donutila znovu se zapojit do děje a svou nesmírnou moc ukázal v bojích v Železném pasu, kde spolu se svými druhy přivodil Sarumanův pád.

Gwaihir

Orli patří mezi nejmocnější síly celé Středozemě a Gwaihir je nejmocnějším z nich. Byl to on, kdo přivedl své bojovníky do Bitvy pěti armád, zachránil Gandalfa Šedého z Železného pasu a rovněž se zúčastnil finálního zúčtování se Sauronem. Gwaihirův původ je nejasný, v průběhu Druhého a Třetího věku ale navázal s Gandalfem přátelství a i díky jeho pomoci se povedlo znovu dobýt trpasličí království Erebor i porazit Saurona.

Odula

Jeden z legendárních obřích mordorských pavouků má nejasný původ, jistě ale víme, že Odula žila již během Druhého věku a často požírala kolemjdoucí a dokonce i své děti. V průsmyku Cirith Ungol sehrává Odula velkou roli i ve Válce o Prsten, kdy k ní lstivý Glum pošle hobita Froda, jenž zde málem zahyne. Její smrt je podobně jako zrod zahalena tajemstvím.

Medděd

Když výprava Thorina Pavézy narazila po cestě do Ereboru na hordy skřetů, zachránil je před nimi jistý Medděd. Tento vegetariánský měňavec schopný přijmout podobu velkého medvěda žil dlouhá léta před Thorinovou výpravou v údolí při řece Anduin a vždy respektoval všechny formy života krom skřetů. Možná právě z tohoto důvodu se zúčastnil slavné Bitvy pěti armád a dokonce v ní zabil skřetího vůdce Bolga, Thorinova vraha. Medděd zemřel krátce před Válkou o Prsten. V Jacksonových filmech jej sehrál Mikael Persbrandt.

Aragorn

Právoplatný dědic království Gondor, který prožil léta v Divočině pod jménem Chodec, je jediným příslušníkem lidské rasy, jenž se může počítat mezi nejmocnější bytosti Středozemě. V průběhu Třetího věku se Aragorn spřátelil s elfem Legolasem a později i s dalšími členy Společenstva prstenu. Během Války o Prsten získal do svého držení meč Andúril, čímž stvrdil svou pozici Isildurova dědice a později si mohl nárokovat gondorský trůn. Po Válce pojal za manželku elfku Arwen a taktéž v době míru prokazoval svou moc i moudrost. Aragorna si coby jednoho z ústředních hrdinů ve filmech zahrál Viggo Mortensen .

Šmak

Po zkáze dračího plemene v konečném zúčtování s Morgothem se Šmak stal jedním ze dvou přežívajících okřídlených plazů a v průběhu Třetího věku byl na čas neochvějným vládcem Ereboru, Království pod Horou. O jeho nesmírné moci se v průběhu knihy i filmové ságy Hobbit přesvědčili lidští obyvatelé Jezerního města, kde však zdánlivě nezranitelný Šmak taktéž zhynul rukou hrdiny Barda Lučištníka. Ve filmové trilogii Petera Jacksona si draka s chutí nadaboval Benedict Cumberbatch.

Radagast Hnědý

I když Saruman Bílý s oblibou tohoto lesního čaroděje urážel a vysmíval se jeho užívání houbiček a dalších omamných látek, Radagast Hnědý neměl ve Středozemi sobě rovného ve znalosti lesa a jeho obyvatel. Vystupuje v prvním díle knižní trilogie, kde je nejprve oklamán Sarumanem, následně ale sehrává důležitou úlohu v Gandalfově útěku. Ve filmovém světě je ale Radagast násilně přesunut do trilogie Hobbit, kde s tváří Sylvestera McCoye dokonce bojuje se Sauronem a skřety.

Durinova zhouba

„Neprojdeš dál!“ Gandalfova hláška, kterou pronesl k obrovitému balrogovi ohrožujícímu poslání Společenstva prstenu, již dávno znárodněla. Kdo však byl onen dávný nepřítel, jehož porážkou Gandalf Šedý dosáhl proměny v Gandalfa Bílého? Jednalo se o padlého Maia, jenž v důsledku Melkorova vlivu vstoupil do jeho služeb. Zatímco ostatní balrogové postupně padli, Durinova zhouba přežil a své jméno získal po zavraždění trpasličího krále Durina VI. Svůj konec potkal až během Války o Prsten a nebýt Gandalfa, Sauron by jednoznačně zvítězil.

Černokněžný král Angmaru

Původně král lidí a jeden z držitelů lidských Prstenů moci, později velitel Devítky a jeden z nejmocnějších Sauronových válečníků. Král Angmaru, zvaný též Pán nazgûlů, se narodil ve Druhém věku a bojoval proti alianci lidí i elfů na samém jeho konci. V průběhu Války o Prsten bodl na Větrově Froda a způsobil mu doživotní poranění. Coby neochvějného vládce Devítky jej nemohl zranit žádný muž a všichni jeho odpůrci končili na jeho bodavé čepeli a řemdichu. Až v bitvě u Minas Tirith jej proklála Éowyn, zlomila tak proroctví a poslala ho do hlubin pekelných. Krále Angmaru ztvárnili ve filmech herci Lawrence Makoare a Brent McIntyre, hlas mu pak propůjčil Andy Serkis.

Glorfindel

První elf v našem žebříčku byl sice v Jacksonově trilogii zcela opomenut, jinak ale ve Třetím věku a konkrétně ve Válce o Prsten sehrál zdárnou úlohu coby Frodův zachránce na Větrově. Na Elrondově radě navrhoval darovat Prsten Tomu Bombadilovi a po skončení bojů pravděpodobně odplul do Valinoru.

Círdan

Zatímco filmový fanoušek si tohoto elfa v podání Michaela Elswortha zrovna dvakrát neužil, neb se Círdan objevil pouze na pár sekund v úvodu a závěru Jacksonovy trilogie, v Tolkienově knižním světě sehrál Vládce přístavů mnohem větší úlohu. Pod jménem Nowë se ve všech Věcích prezentoval coby nejslavnější stavitel plavidel a v Druhém z nich získal i Naryu, prsten ohně. Po Válce o Prsten vypravil loď do Valinoru spolu s Paní Galadriel či Gandalfem Bílým a na počátku Čtvrtého věku odplul ze Středozemě sám, čímž definitivně stvrdil vládu lidí.

Saruman Bílý

Bílý čaroděj, vůdce Řádu a po dlouhou dobu nejmoudřejší i nejmocnější z bytostí Istari. To je Saruman Bílý, mág, jenž později vyslyšel volání temnoty a spojil síly s Temným pánem Sauronem, jehož měl původně porazit. Během Třetího věku Saruman odhalil své plány Gandalfovi a způsobil tím svůj pád. V čele Řádu jej nahradil Gandalf Bílý a Saruman byl později zavražděn svým služebníkem Grimou v Hobitíně. Mocného čaroděje ztvárnil v pěti Jacksonových snímcích Sir Christopher Lee, jediný muž z hereckého osazenstva, který se s Tolkienem znal osobně.

Elrond Půlelf

Jeden z ústředních hrdinů napříč Věky se v dějinách Ardy proslavil hrdinným tažením proti Sauronovi na konci Druhého věku a v následující etapě historie Středozemě sehrál ústřední roli jako člen Bílé rady a rovněž jako muž, jenž pomohl k vzniku Společenstva prstenu. Elrond rovněž pomáhal výpravě Thorina Pavézy a přechovával zbytky starobylého meče Narsilu, z nichž pak později díky prosbám své sličné dcery Arwen nechal ukout Andúril, Plamen západu, který pak předal Aragornovi. Podobně jako většina elfů opustil Elrond na konci Třetího věku Středozem a odplul z Círdanových přístavů do Valinoru. Legendární pán Roklinky se objevil v pěti filmech a ztvárnil jej Hugo Weaving.

Celeborn

Jakožto manžel Paní Galadriel je Celeborn jedním z vládců říše Lothlórien. Se svou milovanou ženou je oddán od Prvního věku a během Druhého s ní vládl severozápadní říši Eriador. Ve Válce o Prsten bojoval Celeborn proti Sauronovým silám a později si spolu s Thranduilem rozdělili dobytý Temný hvozd napůl. Po skončení bojů se nejprve přesunul do Roklinky a počátkem Čtvrtého věku odplul do Valinoru jako poslední elfí pamětník staré historie Středozemě.

Gil-galad

Během Války o Prsten se lidé a elfové naposledy spojili v poslední bitvě a po Elrondově boku stanul v čele elfích sil i Gil-galad alias Ereinion, poslední král říše Nordor. V boji se Sauronem padl, přesto je v první knize, kde je pouze zmíněn, jmenován jako jeden z nejmocnějších elfů všech věků a držitel Prstenu větru, Vilyi. Ve filmové adaptaci jej ztvárnil Mark Ferguson.

Gandalf Šedý/Bílý

Coby prototyp moudrého čaroděje a mentora se Gandalf zařadil mezi hlavní hrdiny Války o Prsten ve Třetím věku, kdy pomohl Společenstvu zničit Jeden prsten. Během těchto bojů rovněž porazil Dúrinovu zhoubu a stal se Bílým. Před událostmi trilogie se zúčastnil výpravy Thorina Pavézy a Bilba Pytlíka a v minulých věcích procestoval celou Ardu. Gandalf je nejmocnějším z Istari a i když se nejdříve nemohl svému vůdci Sarumanovi rovnat, postupně ovládl umění magie a kouzel natolik, že stanul v čele Řádu čarodějů. Jednu dobu byl vládcem ohnivého prstenu Naryi a kromě jména Gandalf je znám i coby Mithrandir či Šedý poutník. Gandalfa ve filmech mistrně ztvárnil Ian McKellen, který si za tuto roli dokonce vysloužil oscarovou nominaci.

Sauron

Padlý Maia, jenž zasvětil své srdce temnotě a službě Temnému pánu Morgothovi, je ústředním zloduchem celé knižní i filmové trilogie a Pánem prstenů. Sauron se po Morgothově porážce v Prvním věku pustil v tom Druhém do dobývání Středozemě a ukul všechny prsteny včetně Jednoho, jenž vládne všem. Po porážce od posledního společenství lidí a elfů se stáhl, během Války o Prsten ale opět plnil roli ústředního nepřítele, přičemž stejně jej Jackson představil i ve svých filmech. Zde jej ztvárnili Sala Baker a Benedict Cumberbatch.

Paní Galadriel

Ze všech elfů ve Středozemi je Galadriel nejkrásnější i nejmocnější. Narodila se ve Valinoru ještě před začátkem mytického Prvního věku a během Války o Prsten se prezentovala jako vládkyně říše Lóthlorien, kde pomohla Společenstvu při jejich misi. Galadriel rovněž disponovala jedním ze tří elfských prstenů, Nenyou, tedy prstenem vody. Ve všech šesti Jacksonových filmech ji ztvárnila australská herečka Cate Blanchett, na kterou v seriálu naváže Morfydd Clark.

Tom Bombadil

I když se prozatím neobjevil v žádném filmu, protože nezapadal do vizí Petera Jacksona, je Tom Bombadil suverénně nejmocnější bytostí celého Tolkienova díla a jeho původ spisovatel ponechal v tajnosti. Bombadil každopádně kráčel po světě Arda ještě před Melkorovým vzestupem a jeho moc je nesmírná. Do děje zasáhl v první knize trilogie, když zachránil hobity před zlým Vrbákem, podle Elrondovy rady by taktéž mohl vyřešit problém s Prstenem. Kdyby ovšem chtěl…

Několik postav, o nichž se v knihách mluví a disponují obrovskou mocí 

Vedle Sarumana, Gandalfa a Radagasta jsou součástí Istari, tedy Řádu čarodějů, i dva modří mágové. Ve Valinoru se tito Istari jmenovali Alatar a Pallando, v dalších Tolkienových dílech dostali i jména Morinehtar a Rómestámo. Podle několika autorových spisů se nezúčastnili žádné velké události kvůli úkolům od Vala Oromëho.

Elfové byli po celá léta dominantní rasou a král Thranduil vládl Lesnímu království ve Druhém a Třetím věku. Díky tomu pomohl trpaslíkům v Bitvě pěti armád, vyslal svého syna Legolase na Elrondovu radu a spolu s Celebornem porazil Sauronovy jednotky ve Válce o Prsten. O jeho osudu ve Čtvrtém věku se o této postavě, kterou ve filmech sehrál Lee Pace, moc neví.

Už několikrát jsme v průběhu článku zmínili jména Melkor a Morgoth. Tento Temný pán byl jedním z Valar, ale svou pýchou se nakonec proti své rase vymezil a stal se Nepřítelem. Pod jménem Morgoth pak děsil celou Ardu a pomohl rovněž ke vzestupu Saurona.

Kterou z nejmocnějších bytostí Ardy máte nejraději?

Foto: New Line Cinema, Argo


Jít na The Lord of the Rings: The Rings of Power | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!