Mocný Númenor se chystá do války a vysílá do Středozemě tři sta mužů. Vládnoucí garnitura je ale rozdělena a Ar-Pharazôn se konečně začíná stávat svým knižním předobrazem. Pojďme si shrnout jeho chování v posledních dílech.
Númenor v Tolkienově díle vychází z dějin tzv. Mořských národů, které se ve starověku postaraly o několik zničujících nájezdů a také o pád mnoha říší. Legendární spisovatel se pak inspiroval i bájí o Atlantidě, přičemž důraz dal na pýchu obyvatel své ostrovní mocnosti, která nakonec padla kvůli samolibosti vládce Ar-Pharazôna, který se, po Sauronově lsti, rozhodl plivnout do tváře bohům Valar.
Ar-Pharazôn je samozřejmě i pevnou součástí seriálu Rings of Power a prozatím se objevil ve třech epizodách. Zatím jej vnímáme jako veledůležitou složku v númenorské hierarchii, přičemž vykonává roli jakéhosi rady, respektive kancléře a je pravou rukou královny regentky Míriel, své sestřenice. Vzhledem k tomu, že v Tolkienovu Silmarillionu je právě tento muž vyobrazen jako mocný vládce Númenoru, před nímž se jeden čas třásl hrůzou i samotný Sauron, musí se i v seriálu něco změnit. A zdá se, že první kroky k tomu seriálový Ar-Pharazôn s tváří Trystana Gravelleho učinil.
Jak dlouho si Míriel udrží svou moc? Foto: Amazon Studios
V páté epizodě se totiž právě Pharazôn setkal se svým synem Kemenem (tedy s postavou, jež je oficiálně vytvořena přímo pro seriál) a poměrně jasně mu vysvětlil, že s Míriel souhlasí jen naoko. Jeho cílem je porobení si „nižších“ národů Středozemě a nakonec i elfů, kteří musí být vděční Númenoru. Dále pak Pharazôn hodlá získávat ze Středozemě kořist, čímž hodlá pozvednout moc Ostrovní říše.
V seriálu vystupuje i Pharazônův syn Kemen. Foto: Amazon Studios
Pokud se budou tvůrci držet knižních předloh od Tolkiena, měli bychom se v budoucnu (patrně v dalších sériích) dočkat Pharazônova uchvácení trůnu. Toho v kánonu docílil sňatkem se svou sestřenicí Míriel, načež to byl on, kdo s obrovskou armádou vlétl do Středozemě, kde ponížil Saurona, donutil ho pokleknout a následně jej zajal. Jenže, Sauron v Númenoru postupně docílil toho, že se stal královým rádcem.
Znalci Tolkienova díla vědí, že Sauron sehrál v pádu Ostrovního impéria hlavní roli. Coby rádce Pharazôna přesvědčil, aby vystavěl chrám Temnému pánu Morgothovi, ve kterém se dokonce konaly lidské oběti. Coby vrchol svého geniálního plánu oklamal Sauron posledního númenorského krále a donutil jej vyrazit na Západ, k Zemi Valar. Božští Valar následně Númenor zničili a jen díky oddanosti Elendila s Isildurem odkaz Ostrovní říše pokračoval ve Středozemi.
Zkáza Númenoru patří mezi nejpodlejší skutky Temného pána. Foto: New Line Cinema
Je velice pravděpodobné, že v Rings of Power se celého příběhu Pharazôna dočkáme, otázkou ale zůstává, kolik sérií z plánované pětice mu bude věnováno. Seriál by měl podle všeho končit Válkou posledního spojenectví mezi Sauronem a Posledním spojenectvím elfů a lidí, kterou krom knižních znalců moc dobře znají i filmoví fanoušci. Touto scénou totiž začíná Jacksonova adaptace prvního dílu knižní trilogie. A koneckonců, pád Númenoru a tento konflikt přece jen dělí zhruba 110 let. Kdy tedy v seriálu vyvrcholí Pharazônův příběh?
Líbí se vám seriálový Ar-Pharazôn? Chtěli byste v průběhu dalších řad vidět jeho vzestup a pád?
#6 Moor8: Pravda, asi je čas přečíst Akallabêth znova. Trochu pozměním, díky
Neřekl bych, že zničil Saurona. Ono k boji nedošlo. Suaron se vzdal bez boje, právě proto, aby mohl rozložit nepřítele zevnitř. Cituji: „A Sauron přišel. Přišel až ze své mohutné věže Barad-dûr a nepokusil se o boj. Pochopil totiž, že moc a majestát Mořských králů přesahují všechny pověsti,..“
Co nechápu je, proč se ten jeho syn pokusil spálit ty lodě. Chápu, že se mu nelíbila spolupráce s elfy, ale otec mu vysvětlil, o co jde. To jeho chování úplně popírá ten dialog s otcem.
#7 DarthRevan#4 dukanxxx: Byrokracia určite.. ďalšie dve lode by musela schváliť finančná rada Númenoru, museli by spraviť referendum, vela papierovačiek, atd.. a očividne sa už chceli Galadriel zbaviť, čo sa im nečudujem.
Nějak mi nejde do hlavy, že taková velmoc jako Númenor (kterej by v téhle době už měl mít města ve středozemi, hlavně teda Pelargir) má jen pár lodí a to že jim někdo podpálí 2 znamená, že můžou vyslat jen 3…
#5 Zilwicky#1 Evan: pravda, díky moc
Za mě, určitě ano :-)
Nevyslali nakonec jen tri lode, timpadem 300 bojovniku?
#3 DarthRevan