Proč filmový režisér vynechal Ztracený symbol?

Proč filmový režisér vynechal Ztracený symbol?

5.11.2021 19:10


Před pěti lety přišel do kin třetí film o Robertu Langdonovi. Jednalo se ale o adaptaci čtvrté knihy Inferno, a ne Ztraceného symbolu. Fanouškům i novinářům to samozřejmě nedalo a v rozhovorech se režiséra filmů, Rona Howarda, zeptali, proč byla třetí kniha přeskočena.


Když dojde na filmové adaptace knih Dana Browna, je na ně režisér Ron Howard rozhodně expertem… tomu se není čemu divit, jelikož nikdo jiný se o to ani nepokusil. Howard prvně zadaptoval na velkou obrazovku nejznámější Brownův román, Da Vinciho kód (nebo také Šifra mistra Leonarda). Ten byl takovým hitem, že hned následovala adaptace knihy Andělé a démoni, která se ve skutečnosti odehrává příběhově před Šifrou mistra Leonarda. Čtenáři Dana Browna pak určitě vědí, že Inferno – další Howardova adaptace s Tomem Hanksem – přeskakuje populární knihu Ztracený symbol.

(Howard přeskočil Ztracený symbol a vrhl se na Inferno, Foto: Columbia Pictures)

Sean O'Connell z webu Cinemablend byl zvědavý, proč se tak Ron rozhodl. A když Ron Howard v době, kdy vyšel trailer k novému filmu, pořádal tiskovku o Infernu a všeobecně o Brownových knihých, Sean se ho v průběhu konverzace zeptal, proč přeskočil Ztracený symbol, záhadnou výpravu Roberta Langdona ve Washingtonu D.C. a rovnou se vrhl na Inferno. Howard mu na to odpověděl:

Z pohledu filmů, když Ztracený symbol vyšel, myslím, že moje pocity byly, že se jedná o úžasný, další úžasný román. Byl to skvělý materiál, ale přišlo mi, že se obsahově hodně blíží Andělům a démonům a Šifře mistra Leonarda; jak tematicky, tak tónem. Měl jsem z toho pocit, aspoň v ten moment, že je to až moc jak ostatní knížky. Inferno ve mě okamžitě vyvolalo další krok v kinematografii a to mě zaujalo. Ztracený symbol je vynikající a jednoho dne se s tím musí udělat něco důležitého.

Nedalo se tedy nezeptat, jestli o knize Ron uvažuje jako o možné čtvrté adaptaci:

Máme k němu scénáře. Máme k němu scénáře a právě tím to je. Nikdy se nám to nepodařilo pořádně rozlousknout. Nikdy do té míry, že bychom měli pocit, že kvůli tomu budeme dále umírat. Něco co bychom chtěli vyprávět, něco co by diváci rozhodně měli vidět. Nikdy u žádného z nich nedošlo situaci, že bychom na něj dostali smlouvu a začali se blížit k datu vydání; což je u dalších franšíz většinou potřeba. Šlo o to získat skvělou knihu Dana Browna, zjistit, jak by mohla adaptace vypadat a dostat se do bodu, kdybychom se studio, Tom, já a Brian Grazer na sebe podívali a řekli si: „Víte, tohle musíme udělat.“ A takhle jsme se cítili ohledně Inferna.

Jak už teď víme, Howardovi se ke knize nikdy nepodařilo napsat ten správný filmový scénář. Nikdy ale na tento příběh nezavrhl, což je důvodem, proč se nakonec rozhodl pro seriálový koncept. To, jestli to bylo správné rozhodnutí, je už čistě na vašem názoru.

(Místo filmu nakonec vznikl seriál, Foto: Peacock)

Film Inferno sice finančně dopadl vcelku dobře, ale hodnocení kritiků i fanoušků už tak pozitivní nebylo. Je tedy otázkou, jestli se někdy a v jaké podobě dočkáme zpracování prozatím poslední knihy o Langdonovi, Počátek.

(Dočkáme se někdy zpracování páté knihy Počátek?, Foto: Doubleday)

Zdroj článku: Cinemablend


Jít na The Lost Symbol | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!