Josef Mengele: Realita vs. alternativní svět

Josef Mengele: Realita vs. alternativní svět

26.10.2018 14:49


Říkali mu anděl smrti. I když se v seriálu moc neukázal a jeho úloha nebyla velká, stal se námětem pro poslední ze série článků, které porovnávají naši a alternativní realitu.


Seriálový Mengele je šéfem monumentálního projektu Die Nebenwelt, který má nacistům umožnit průchod realitami za cílem jejich dobytí. Je loajální Říši a pomáhá Johnu Smithovi a Vůdci Himmlerovi se vším potřebným. Události třetí řady přežil, proto doufejme, že si jej řádně užijeme v sérii čtvrté.

Mengele v čele projektu Die Nebenwelt. Foto: Amazon

Skutečný Josef Mengele vůbec nebyl pro Říši tak důležitý, jak se obecně traduje. Jeho příběh začal v bavorském Günzbergu 16. března 1911. Narodil se do rodiny bohatého továrníka a v mládí žil v přepychu. Vynikal ve všech školních předmětech, proto si později troufl rovnou na dvě vysoké školy a studoval medicínu ve Frankfurtu a filosofii v Mnichově. Díky studiu v bavorské metropoli brzy navštívil schůze NSDAP a roku 1931 se stal členem Stahlhelm, Bund der Frontsoldaten, do strany ovšem ještě nepatřil.

Promoval s vyznamenáním roku 1935 a později uspěl i ve Frankfurtu. V roce 1937 zde začal asistovat na biologických výzkumech a věnoval se genetice. Brzy získal i doktorát z medicíny a měl před sebou zářnou kariéru. Ve stejném roce pak, ovlivněn nacistickou eugenikou, pangermánskými tezemi a antisemitskými texty, konečně vstoupil do strany a následně i do jednotek Schutzstaffel (SS). Poté podstoupil vojenský výcvik a počítal s tím, že se během následujícího válečného konfliktu podívá na frontu.

A předpokládal správně. Po vypuknutí bojů dokončil výcvik a roku 1940 nastoupil do sboru mediků pod štítkem Waffen-SS (tzv. zbraní SS). Získal hodnost SS-Untersturmführer a odkroutil si zde několik měsíců služby. Následně byl přesunut do obsazené Poznaně coby člen SS-Rasse-und Siedlungshauptamt. Jeho cílem zde bylo podporování germanizace. Ač měl Josef v té době celkem nízkou hodnost, povedlo se mu navázat osobní přátelství s prominentními nacisty Hansem Frankem, tedy vládcem General Gouvernementu (území obsazeného Polska) a hlavně Rudolfem Hössem (rasovým teoretikem a následně vůdcem koncentračního táboru v Osvětimi).

Útok na SSSR přinesl Německé říši nové území vhodné pro poněmčení. I když se někteří obyvatelé Ukrajinské SSR přidali k německým silám, stále zde zůstávaly tisíce nežádoucích lidí, o které se staraly postupující jednotky Waffen-SS. Mengele sem byl poslán krátce po začátku Operation Barbarossa, následně však z Waffen-SS na čas přešel do SS Division Wiking a zúčastnil se i několika bojů, což mu vyneslo vyznamenání Železného kříže.

Mengele, Höss a vůdce osvětimské SS Richard Baer v roce 1944. Foto: Bundesarchiv

Když kvůli zranění roku 1942 opouštěl frontu, bylo již díky Heydrichově proslulé Konferenci ve Wannsee, které se mj. účastnili i Adolf Eichmann, Heinrich Müller a Otto Hoffman, rozhodnuto, že se musí začít se systematickou likvidací nežádoucích ras. Mengele v době otevírání táboru v Osvětimi pracoval v Berlíně na eugenických projektech pro Císařský institut antropologie, později zažádal o přesun a roku 1943 stanul v roli vrchního doktora právě v Osvětimi. K tomu všemu získal hodnost SS-Hauptsturmführera.

V Osvětimi se znovu setkal s přítelem Hössem a společně vypracovali projekt pro segregaci příchozích vězňů. Brzy se přesunul do laboratoří a zahájil své nechvalně proslulé pokusy. Podle svědectví přeživších obcházel všechny nově příchozí vězně a vybíral si subjekty pro své eugenické pokusy. Jeho hlavním plánem bylo zjištění pravděpodobnosti narození dvojčat a velmi se zajímal i o lidi s trpasličím vzrůstem. Snil o úspěšném dokončení pokusů, díky kterým by si jej všimlo nejvyšší velení strany a on se tak konečně dočkal řádného úspěchu. Na svých subjektech testoval omamné látky, rentgenové záření, apod. S blížícím se koncem války však uzřel, že Němci prohrají a okamžitě začal plánovat úprk. Na čas se ještě v roce 1945 zastavil v táboře Gross-Rosen, kde experimentoval na sovětských zajatcích, následně však prchl zpět do Německa.

Zde padl do amerického zajetí, což pro něj bylo štěstí, neboť kdyby se stal vězněm Rusů, pravděpodobně by dlouho nepřežil. Chvíli pobyl v jednom ze zajateckých táborů následně byl však propuštěn a utekl do Rosenheimu, kde pracoval jako nádeník. Když se později naplno rozjela pátrání po válečných zločincích, uprchl díky rodinným příspěvkům do Argentiny a díky fašistickému režimu tam nalezl útočiště. Mengele v Jižní Americe pracoval jako farmaceut a podle některých konspiračních teorií dokonce na čas odcestoval do Brazílie, aby zde prováděl pokusy na domorodcích (odtud námět na knihu Iry Levina Hoši z Brazílie i pozdější filmové zpracování).

Mengele během jihoamerického exilu. Foto: Bundesarchiv

Na sklonku padesátých let po něm aktivně pátral Mosad a na počátku další dekády, krátce po chycení Eichmanna, jej skutečně vypátral. Mengele tedy prchl do Paraguaye, kde se stal osobním přítelem vojenského diktátora Alfreda Stroessnera, díky čemuž si jej Mosad netroufl dopadnout, neboť by tento akt dosti výrazně zhoršil vztahy Izraele s Paraguayí. Mengele o zájmu Mosadu o svou osob věděl a v posledních letech života často měnil bydliště, neboť ani v Paraguayi si nebyl svým postavením jist. Od roku 1969 tak žil v Brazílii, nejprve na farmě, kterou si pořídil s dalšími nacisty a později přímo v São Paulu. V roce 1976 měl menší mrtvici a jeho zdravotní stav se neustále zhoršoval. Roku 1979 zemřel na infarkt při plavání v letovisku Bertioga.

Mengele byl dvakrát ženat. První ženu, Irene, si vzal roku 1938 a jejich svazek vydržel překvapivě dlouho, téměř dvacet let. Po rozvodu si Josef vzal vdovu po svém bratrovi Martu, se kterou nějaký čas žil v Jižní Americe. Když se však rozjelo pátrání Mosadu, Marta od něj odešla a přestěhovala se zpět do Německa.


Jít na The Man in the High Castle | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!