Nejnovější dvojdíl nám představil cestování časem i boj proti Karmínovcům. Stále to však vypadá, že zlo je nezastavitelné. Čeho všeho jsme se dočkali v těchto epizodách?
Názvy dílů
Pojmenování epizod je v dnešních postřezích pouhou formalitou, protože je jasné, proč se tak díly jmenovaly. Pátá epizoda Paranor dostala název po sídle druidů, kam Wil, Allanon a Mareth cestovali. Šestá epizoda Crimson se naopak více zaměřila na Karmínovce, kteří přepadli Leahžské království, proto název dílu byl tentokrát věnován jim.
Cesta zla
Události těchto dvou dílů nás utvrdily v tom, že zlo má aktuálně mnohem větší převahu. I když Allanon dělal, co mohl, aby Bandon nezískal lebku Černého mága, tak ve svém snažení neuspěl. Bandon ji nejenom získal a uprchl, ale během toho se mu podařilo zabít i Flicka, Wilova strýce.
Ke zrození Černého mága tak jistojistě dojde, protože Bandon má nyní vše, co potřebuje. Tím však vše nekončí. Díky Conglinovi jsme se dozvěděli, že se Černý mág potřeboval během Války ras napít z Nebeské studny, která by mu dodala veškerou sílu potřebnou k tomu, aby ovládl Čtyřzemí. Černý mág se po svém znovuzrození tak jistě vydá právě na toto místo.
Král je mrtev, ať žije generál
Logickým vývojem událostí by bylo, že si král Ander vezme Lyrii, spojí své království, vypořádají se s Karmínovci a pomohou Wilovi a Allanonovi v porážce Černého mága. Seriál nás však dokáže stále překvapovat, protože místo očekávaného průběhu došlo na svatbě k masakru, který vyvrcholil smrtí Andera, čímž došlo i k vymření královského elfího rodu Elessedilů.
Riga bude nyní pokračovat ve svém snažení, které se týká zničení Druidské encyklopedie. Co však bude dál, je ve hvězdách, protože netrpělivě čekáme na zodpovězení dvou otázek. Co se stane s leahžskou královskou rodinou a jak Riga zareaguje na příchod Černého mága?
Eso v rukávu
V hromadě špatných událostí však svítí jedna naděje, kterou představuje Eretria. Coglin jí konečně řekl o jejím pravém původu a především o jejím potenciálu. Je totiž potomkem starodávných lidí, sekty z Velkých válek, kteří byli kříženci lidí a démonů, díky čemuž právě ony války přežili.
Eretria je tak nádobou, která čeká, až bude naplněna tmavou či světlou vodou. Podle toho pak sehraje svou roli v budoucích událostech, které budou klíčové. Když totiž dojde ke zrození Černého mága, tak právě Eretria bude jedinou nadějí k jeho poražení.
Leží však před ní ještě dlouhá cesta, protože během jejího prvního aktu, kdy zničila sžíravý přízrak, uviděla něco, co ji vyděsilo.
Do minulosti
Cestování do minulosti bylo zajímavé hned ze dvou hledisek. V knihách nikdy nebylo nijak velké spojení mezi druidy a členy rodu Shannarů, proto „přístroj“, díky kterému se Wil a Mareth přesunuli do minulosti, tento vzorec narušuje, protože se jedná o něco, co bez druida a Shannary vyloženě nefunguje.
Druhou věcí bylo samotné cestování v čase, které se v knihách taktéž nenachází. Otázkou však je, jak cestování časem funguje ve světě seriálu. Byli Wil a Mareth skutečně v minulosti, nebo se jen přesunuli na místo, které si Allanon „vybudoval“ pro svou vlastní potřebu, tedy pro ukrytí lebky?
Pokud by to tak nebylo a Wil a Mareth skutečně byli v minulosti, tak mohli nějak ovlivnit tekoucí proud času? To se už asi nikdy nedovíme, protože k žádnému ovlivnění budoucnosti nedošlo.
A meč je na kousky
V souboji mezi Wilem a Bandonem se stalo něco, nad čím musel každý čtenář zakroutit hlavou. Wilovi se totiž povedlo rozbít Shannarův meč, jenž je ukován ze speciálně silné oceli. Wilovi se to však podařilo hned v prvním souboji.
Zničení meče se dá však lehce odůvodnit – Wil nevěří. Moc meče se odvíjí od síly jeho vlastníka. Wil sice ví o magii, ale uvědomuje si, jak je špatná, protože právě kvůli ní jeho otec tak zešílel. Wil se tak stal nejslabším vlastníkem meče, proto není divu, že se mu po pár minutách rozpadl. A navíc během boje zahlédl něco, co ho zneklidnilo – Eretrii jako sžíravý přízrak s hadím znamením a samotného Černého mága.
Rychlé postřehy
V dřívějších postřezích jsme se zmínili o tom, že Coglin je druid. V pátém díle to bylo konečně potvrzeno.
Dle rozhovoru mezi Coglinem a Tamlin jde vyvodit, že se Nebeská studna nachází někde v Leahžském království. V knihách se nachází daleko na východě, konkrétně na území známém jako Stará slatina.
Coglin se zmínil o tom, že existují dva druhy sžíravých přízraků – červené a černé. V knihách žádné takové rozdělení není. Pravděpodobně je to tak kvůli tomu, že se v knihách vyskytují sžíravé přízraky, které doprovázejí lebkonoši. Místo dvou druhů přisluhovačů Černého mága tak zřejmě pro seriál udělali jen jeden.
Mareth během přesunu do minulosti nezemřela, což znamená, že je dcerou Allanona. Nebo není? Allanon řekl, že k přesunu je potřeba Shannary a druida, neřekl specifická jména. Mareth tak může být dcerou jiného druida, například Černého mága či Dagda Mora, kteří oba byli druidy.
V minulosti přepadli Stinný důl sžíravé přízraky. V knihách toto místo napadli pouze již zmiňovaní lebkonoši.
Nakonec to vypadá, že Allanon neztrácí jen své runy, ale stárne. Jeho slábnutí tak probíhá stejně jako v knihách.
Foto: Spike
#4 Grayyitheyerouh: Já tedy nevím, nečetl jsem knihy… ale v době narození Willa a cca i narození Mareth byl svět docela klidný bez démonů a podobně ne? :D A Allanon by se obhájil, že s její matkou nespal, ale to neudělal :D
#3 FValek: Fakt netuším… ještě mě napadá teorie, že bude dcerou Měnivce, který se přeměnil na Allanona v té chvíli… :D Prostě mě nesedí ten fakt, že by byla dcerou Allanona.
#5 FValekJá pořád nevím… Mareth je zhruba stará jako Will ne? Tím pádem by se narodila v době, kdy byl Černý mág už dávno poražen a Dagda Mor byl někde taky uvězněný v tom světě démonů ne?
#4 Grayyitheyerouh#1 Lex Luthor: No já se nebráním teorii, že je dcerou Dagda Mora a bude protivnicí v další sérii… nebo i dcerou Warlocka, díky čemuž se s ním pak spojí a bude vytvářet daleko větší hrozbu. Rozhodně se těmto dvěma verzím nebráním… bylo by to daleko lepší než kdyby byla dcerou Allanona.
Mereth by mohla také být dcera Cogniha
#2 Grayyitheyerouh