Démoni se začínají shromažďovat a Amberle je čím dál blíže Úkrytišti. Tentokrát jí stál v cestě bývalý důstojník Dontes Remikin, který se vyžíval v mučení.
Předem upozorňujeme, že v následujících postřezích nebudeme porovnávat seriál a knižní předlohu. Knihu však musíme několikrát zmínit, abychom pochopili jednotlivé souvislosti. Zároveň následující postřehy nečtěte, pokud jste ještě šestý díl neviděli. Pokazili byste si tak zážitek ze sledování.
Pykon
Hlavní dění šesté epizody bylo soustředěno na starou a opuštěnou elfí pevnost Pykon, která se už dávno nevyužívá. Tento popis je stručným shrnutím toho, co díky knize víme o Pykonu, ale seriál si pro tuto pevnost přichystal temnou minulost, kterou nám právě v tomto díle představil.
Podle všeho je Pykon již dávno zapomenutou pevností, která leží vysoko v horách. Za vlády krále Eventina Elessedila však fungovala a to během dosud neznámé války, kterou Eventin vedl. Pykon však nesloužil jako nedobytná pevnost, ale jako pouhé hlídkovací místo, kde se vyslýchali váleční zajatci. Díky tomu se na Pykonu objevil i Dontes Remikin, vrchní vyslýchač, který se vyžíval v mučení.
O Pykonu se začaly šířit zvěsti, že to není zrovna nejrůžovější místo. Po válce se král Eventin rozhodl, že tuto pevnost vymaže z existence, proto také nechal pozabíjet všechny, kdo o ní věděli. Eventinův zásah však jako jediný přežil právě Dontes Remikin, který poté na Pykonu zůstal, aby se před králem skrýval. Zároveň se rozhodl mučit všechny, kteří zavítají do „jeho pevnosti“.
Magický meč
Měnivec se v těle krále Eventina začal činit. Jeho změnu chování nedokázal nikdo postřehnout – před strážemi se král choval stále stejně a Arion si změny svého otce nedokázal všimnout, protože ho viděl tak, jak chtěl. Právě Arion byl konečně potěšen z toho, jak se k němu jeho otec chová, proto byl zaslepen důvěrou, kterou mu najednou král svěřoval. Arionovi se tak konečně splnilo to, co chtěl.
Měnivec nám však kromě svých činů ukázal i velmi důležitý předmět – magický meč, který patřil Černému mágovi. Právě tento magický meč je temnotou sám o sobě. Podle Měnivce byl ukován samotným Allanonem, který chtěl vytvořil zbraň k poražení temnoty. Po porážce Černého mága byl však meč zničen, ale to tvrdil jen Allanon. Není však přesně jasné, co je meč zač.
Jednou teorií je, že by se mohlo jednat o samotný Shannarův meč, tedy meč, kterým Shea Ohmsford porazil Černého mága. Meč byl po porážce zničen, ale to samozřejmě mohl tvrdit pouze Allanon, který meč našel a schoval jej do tunelů pod elfím městem.
Kromě teorie o Shannarově meči je tu ještě jedna teorie. Seriálový magický meč může představovat knihu Ildatch. Tato kniha je spojena s každou temnou osobou, která se ve Čtyřzemí objevila. Nejenom, že zkazila samotného Černého mága, ale podlehl jí také i Dagda Mor. Tato kniha také ztělesňuje samotné zlo a taktéž měla být po poražení Černého mága zničena. V knize se však ukázalo, že Ildatch je stále na světě. V tomto případě může seriálový magický meč nahrazovat knihu Ildatch.
Druid není mrtev
Velkým zvratem byla jednoznačně smrt Allanona. Nevěřte však všemu, co vidíte. Allanon je mocný druid a jen tak něco jej nezabije. Nasvědčuje tomu hned několik věcí. Druid se po své smrti jen tak nerozplyne. Jednalo se pravděpodobně o nějaké teleportační kouzlo, díky kterému se přemístil na svůj regenerační podstavec, kde bude opět vyléčen. Tato teorie je podporovaná Bandonovou vizí, ve které Bandon viděl, jak druid umírá na svém regeneračním podstavci. Pravděpodobně to tak asi dopadne, ale ještě není jasné, zda se Allanon sám (za pomoci podstavce) vyléčí, nebo mu v tom dopomůže někdo jiný.
Spojenectví se skřety
Už to vypadalo, že Anderova výprava za Hraniční pás dopadne neúspěchem, ale nakonec se pro něj a Dianu vrátil Slanter, který konečně uvěřil tomu, že je Čtyřzemí ve velkém nebezpečí. Armáda démonů je skutečně obrovská a zatím víme jen to, že do cesty se jim postaví pouze elfí armáda.
Když se však Ander „loučil“ se Slanterem, tak mu řekl, že jej propouští. Slanter si uvědomil, že elfové jsou sice jeho nepřáteli, ale démoni jsou aktuálně větší hrozbou. Po návratu ke svému kmenu si pravděpodobně promluví se svými druhy a přesvědčí je o nebezpečí, které se týká i jejich národa. V knize elfové čelili démonům sami, ale na pomoc jim nakonec přišli spojenci z jiných ras. Uvidíme, zda v seriálu budou skřetové jedna z nich.
Rychlé postřehy
Všimli jste si dalších trosek/pozůstalostí ze starého světa? Když měla Amberle sen, tak v něm viděla staré dětské hřiště. Pozůstalostí jsme se dočkali i na Pykonu, kde byly vidět staré trubky, což dokazuje, že Pykon je velmi stará pevnost.
Dontes Remikin se v šesté epizodě zmínil o tom, že zůstal na Pykonu, aby střežil okolní trollí osady. Trollí osady se v knize v Západní zemi nachází daleko na severu nad městem Arborlon. V okolí Pykonu žádné nejsou.
Zatím zůstává záhadou, kdo jako první vlastnil Eretriu. Nicméně je jasné, že její první majitel si svůj majetek značil speciální značkou. Zřejmě to sehraje nějakou větší roli v následujících dílech.
Ještě před Pykonem se Crispin zmiňuje o tom, že až dojdou k Mermidon, tak si odpočinou. Mermidon je řeka, která protéká horami, kde se nachází i Pykon. Právě do této řeky asi spadli Wil, Amberle, Eretria a Žnec.
Jak jsme zmínili v předchozích postřezích, démoni jen tak neumírají. Potvrdil to i Žnec, který přežil výbuch a až na Pykon pronásledoval naše hrdiny. Když už mluvíme o Žnecovi, tak se Wilovi konečně podařilo probudit sílu elfeínů, jejichž kouzlo zasáhlo Žnece. Zatím nám však seriál stále neprozradil, jak fungují.
Arion bránil před svým otcem Andera, o kterém tvrdil, že se vydal do Federace. Federace je společenství lidí na jihu Čtyřzemí. Jsou známí tím, že se neradi míchají do věcí, které je přímo neohrožují.
Foto: MTV
#3 Xavik: V případě, že za základ děje považujete cestu do Úkrytiště, pak ano. Ale to je tak všechno, co bylo zachováno. A když použiji větu z úvodu článku: „Knihu však musíme několikrát zmínit, abychom pochopili jednotlivé souvislosti.“ Tak jsem si v článku nevšiml ničeho, co by bylo tak důležité zmínit z knihy, aby se daly pochopit souvislosti. Souvislosti v seriálu jsou dle mého jiné než v knize (kde vůbec nebyl měnivec králem, Arion nehledal žádný meč ani nezabil Allanona, skřeti nehráli žádnou roli, jiná byla i role Eretrei a Cephela a tak by se dalo pokračovat pořád dál). Seriál je prostě jen volně na motivy knihy.
#4 MrGandy: Taky už jsem to nedávno u jednoho článku zmiňoval. Díl od dílu horší a horší. Herci mi příjdou, že neumějí vůbec hrát (jedinej Crixus to jakžtakž drží nad vodou společně s Gimlim), ostatní tragedie, zejména hlavní herečky. Škoda, že si to spolu nerozdali v té vodní lázni, hned by ode mne měli bonusové body. Děj uspěchaný, pořád se někam cestuje. Buď je ta rozloha světa tak malá nebo jsou neúměrně rychlí. A pak ještě již mnou kritizované zaměření na teen skupiny, které z toho dělá jen další nablýskaný a umělý seriál. Už aby byl duben a GoT nám ukázalo co je to fantasy.
Nevím, jestli jsem sám, ale díl od dílu mi příjde horší. Prvních pár dílů si ještě drželo dobrou úroveň, teď se z toho podle mě stává víc a víc taková slaďárna pro mladší. To stejně pozoruju i u Arrowa.
#5 Zdenny7#2 Ramiel: Ale vůbec, základ děje je zachován, takže nebyl úplně jiný. Ty odkazy na knihu jsou tam proto, aby si diváci udělali jasno v tom, co v seriálu zaznělo.
#6 RamielNo myslím, že odkazy na knihu jsou úplně zbytečné. V knize byl děj úplně jiný.
#3 XavikJá tipuju, že Eretria nakonec bude taky nějaká princezna jak už tak bývá…