Rozdíly mezi knižní předlohou a seriálem The Strain

Rozdíly mezi knižní předlohou a seriálem The Strain

2.9.2015 19:38


Jistě víte, že seriál The Strain vychází ze stejnojmenné knižní trilogie (v ČR vydané pod názvem Zhoubný kmen). Přečtěte si o několika zásadních rozdílech mezi knihou a seriálem.


Postavy navíc

Ačkoliv se seriál snaží, aby seznam postav zůstal co nejbližší knižní předloze, tak i tady se nevyhneme nějakým těm postavám navíc. Asi tou nejvýraznější je Dutch Velders, počítačová hackerka, která pomohla na začátku epidemie odstřihnout New York od sítě, a později se přidala k naší skupince bojovníků. V knize je sice hacker zmíněn, ale rozhodně mu není dán takový prostor jako v seriálu.

Další postavou „navíc“, je Coco Marchand. Ta je osobní asistentkou Eldritche Palmera, v posledních dílech i jeho milenkou. Coco je zajímavá z toho důvodu, že vlastně nevíme, co svým spojením s Palmerem zamýšlí. Netušíme, zda je pouze asistentkou se slabostí pro starší mocné muže, nebo se za jejím jednáním skrývá něco víc.

Postavy, které v seriálu již zemřely a v knize ne

Jako první předčasně zemřela Marcela Martinez, matka doktorky Nory. Marcelu zabil už během první série Bolivar, během útoku na Setrakianovu zastavárnu. V knižní předloze vydržela až do třetí knihy.

Další na seznamu je Mr. Fitzwilliam, který v knize nikdy od Palmera neodešel a už vůbec se nedružil s naší skupinkou. V knize sice také umře, ale úplně jiným způsobem. Abych neprozradila něco z budoucího děje, nebudu radši popisovat jak.

Vaun vs. Quinlan

Asi největší „zradou“, kterou si autoři seriálu připravili pro znalce knižní předlohy, je záměna dvou postav – Vauna a Quinlana. Všichni, co znají knihy, předpokládali, že vůdcem upířího komanda z první série je právě Quinlan. Není se čemu divit. Nejen, že Vaun vzhledem připomínal knižního Quinlana, ale v první sérii se tak i choval (např. únos Guse a představení Prastarým). Ovšem hned na začátku druhé série se Vaun konečně představil svým pravým jménem a fámy, které do té doby kolovaly, se staly skutečností. Proč tomu tak bylo? Dle všeho autoři ze začátku chtěli, aby Vaun byl opravdu Quinlan. Ale během natáčení se rozhodli, že Quinlan má působit mnohem silněji a mohutněji, což herec Vauna (Stephen McHattie) moc nesplňoval. Proto angažovali jiného vyhovujícího herce, Ruperta Penryho-Jonese.

Vzhled a komunikace strigoiů

Určitě jste si všimli, že Prastaří a běžní strigoii rozhodně nevypadají stejně. Typický vzhled knižních strigoiů započítává chybějící nos a dlouhé prostředníčky s velkým drápem. Logicky by takto měli vypadat jen ti nejstarší upíři. Občas se ale zdá, že v seriálu na detaily jejich vzhledu zas tolik nedbají. Tím se dostávám ke vzhledu Quinlana. Ten v knize vypadá přesně jako strigoii – je bez nosu, má rudé oči a dráp. V seriálu jeho vzhled výrazně polidštili.

Hlavní změnou je způsob komunikace. I ti upíři, kteří mají svou vlastní vůli, v knize nemluví a dorozumívají se pouze telepaticky (včetně Quinlana). Ale je asi jasné, že v televizi by toto moc nefungovalo, proto upíři v seriálu mluví.

Foto: FX a Dark Horse Comics


Jít na The Strain | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!