Seriál The Terror vznikl na motivy knihy Dana Simmonse, ale příběh se hned od začátku značně rozchází. Jaké největší rozdíly přinesly první tři díly?
Jak seriál, tak i kniha The Terror sledují výpravu sira Johna, který se vydává hledat cestu skrze Arktidu, aby získal věhlas a slávu. Jeho výprava však velmi záhy zamrzá a posádka má před sebou dlouhé čekání na smrt. Seriál i kniha vypráví příběh trochu odlišně, podívejme se na největší rozdíly prvních epizod. Článek může obsahovat spoilery.
Mlčenlivá dáma
Asi největší rozdíl mezi knihou a seriálem představuje dějová linie Mlčenlivé dámy. Záhadná Eskymačka, která má v knize vykousnutý jazyk a nemůže mluvit, nám ve druhé epizodě seriálu promluvila. Tvůrci seriálu se v podání mlčenlivé vydávají zcela jiným směrem, o dost přímočařejším než je tomu v knize. Zatímco v knize může Eskymačka na Terroru zůstat, v seriálu je vyhoštěna z lodí a žije v iglú nedaleko, odkud sleduje jejich zhoubu. I když v seriálu mlčenlivá promluví, tak si nakonec vyslouží svou přezdívku tím, že přestane mluvit po smrti svého příbuzného.
Spojitost mezi záhadným stvořením a mlčenlivou je v seriálu prozrazena mnohem dříve než v samotné předloze, kde si na přímé potvrzení musíme počkat až do doby, kdy se Eskymačku vydává sledovat poručík Irving, který je v knize do Eskymačky zamilovaný.
Smrt poručíka Goreho
V obou příbězích se poručík Gore dočká brzké smrti. Liší se však provedením. Zatímco v seriálu jsme jeho smrt jasně viděli a jeho tělo zmizelo, tak v knize je Gore rozmačkán záhadným tvorem a následně se dočká pohřbu.
Smrt sira Johna
Samotná smrt sira Johna se od předlohy moc neliší. Liší se spíš to, co smrti předcházelo, včetně útoku. Zatímco v seriálu příšera zaútočí na stan zezadu, respektive odněkud seshora, tak v knize přiběhne příšera přímo zepředu a sir John vidí, jak se blíží. Samotného sira Johna připraví o nohy již ve stanu. Liší se i návnada, na kterou se muži snaží příšeru nalákat. V knize je příšera lákaná na medvídě.
Cornelius Hickey
Cornelius Hickey hraje zápornou postavu v obou příbězích a věřte, že se nám ještě řádně vybarví. V seriálu dostává mnohem více prostoru než v knižní předloze, kde má vztah s ohromným a hloupým Magnusem, kterého využívá.
Záchranná výprava
Kapitán Crozier v seriálu žádá sira Johna, aby vyslal osm mužů na záchranou misi. Dokonce má kapitán Crozier v plánu sám misi vést a postavit se proti rozhodnutí sira Johna. Slovo vzpoura v seriálu tedy zazní mnohem dříve než v knize, kde tato zápletka vyloženě není.
Kniha nabízí více Goodsira
Kniha má necelých 800 stránek a je samozřejmě mnohem barvitější než seriál. Jednotlivé postavy v knize dostávají více prostoru, a to zejména pomocný doktor Goodsir, který v seriálu zatím vystupuje spíše jako vedlejší postava.
Jakých rozdílů jste si při sledování seriálu všimli vy?
Foto: AMC
#3 kucis198: Nadsázka? Většina těch věcí, co popisuješ se stane až po třetí epizodě :)
No,asi bych netvrdil, že slovo vzpoura zazní v seriálu mnohem dříve než v knize, vzhledem k tomu, že v knize se poprvé objevuje na straně 16 :D
Každopádně podstatných rozdílů je tam celkem dost. V seriálu je třeba zmíněno, že 3 členové posádky zemřeli na kurděje na Beecheyově ostrově, zatímco v knize umřeli na souchotiny. Ty stany nezapálil nikdo z posádky, ale začalo hořet, když se snažili dostat ven poté, co se uvnitř objevila ta příšera. V knize se navíc ta příšera později dostala i do Erebu, kde zabila pár členů posádky, udělala pěknej bordel a také tam hořelo, takže museli po pár dnech loď opustit. Je toho víc, ale nechce se mi to všechno vypisovat
#4 1Bobesh1#1 TomAK: Ten mi nesedí už od začátku! Ale než se ukázalo, kdo zapálil ten stan, tak sem si osobně myslel, že v tom měl prsty on, což mě překvapilo, že neměl.
Ale ten pomocný doktor Goodsir mi tam jako vedlejší postava tedy nepřijde. Objevuje se tam celkem dost často a jsem zvědav, jak se to s ním nadále bude vyvíjet. Knihu jsem totiž nečetl.
Jsem si hned říkal, že ten „4%“ to tam ještě zavaří…
#2 Dominookey