Shakespeare vykreslil postavu Richarda III. jako nevzhledného shrbeného krále, který se bezprávím zmocnil koruny. Historička Philippa Langley zasvětila svou kariéru hledání ostatků krále, přečtěte si o jejím objevu v celém článku.
Postava Richarda III. podle Shakespeara: Nevzhledný hrbáč, se znetvořenou paží a orlím nosem. Král, který nechal zavraždit své synovce, uzurpoval si korunu a Anglie před ním musela být zachráněna Jindřichem Tudorem, který nechal Richardovu mrtvolu vhodit do řeky Soar.
Je to ale skutečně pravda? Nebo jde jen o zkreslený obraz, který Tudorovci chtěli, aby byl zapsán do paměti národa?
Tahle otázka nedala spát Philippě Langley, člence Richard III Society, společnosti, která odmítá shakespearovský obraz nenáviděného krále a snaží se očistit jeho jméno.
Tato dáma se v roce 2009 rozhodla, že najde královy ostatky. Některé zdroje totiž tvrdily, že jeho tělo bylo pohřbeno v klášteře v Leicesteru. Tak započal tzv. „Hledá se Richard“ projekt. Po získání finančních zdrojů a všech možných povolení byly v roce 2012 vyhloubeny 3 archeologické výkopy na místě původního kláštera, na kterém nyní parkovala auta. Jako by řízením osudu byla první kostra nalezena hned v místě prvního výkopu. Symbolika tomu navíc chtěla, že nad tímto místem bylo na asfaltu nasprejované velké písmeno R.
Kosti vyzvednuté z hrobu byly podrobeny detailnímu rozboru osteologů, molekulárních genetiků a výsledky byly přelomové.
Kostra jevila nepochybné známky násilí. Na vrcholu klenby lebky byl viditelný zářez dýky a spodní část lebky byla částečně odseknutá jiným ostrým předmětem, pravděpodobně sekyrou. Druhé jmenované zranění bylo smrtelné. Páteř kostry byla navíc silně postižena tzv. skoliózou, tedy vybočením páteře, což by podporovalo pohádku o hrbu.
Konečným potvrzením se staly testy DNA. Byla porovnána DNA ostatků s DNA žijícího přímého potomka Anny z Yorku, sestry Richarda. A vzorky se shodovaly. Richard po téměř šesti stoletích znovu spatřil světlo světa, byl znovu pohřben v katedrále v Leicesteru a Philippě Langley byl udělen Řád Britského impéria.
Dalším cílem této odhodlané dámy je odkrýt tajemství „Princů z Toweru“. Jen budoucnost ukáže, zda bude stejně úspěšná, jako v Leicesteru.
Zdroj: revealingrichardiii.com, richardiii.net
(Philippa Langley s 3D bustou vzniklou digitální rekonstrukcí obličeje.)
#4 Falcon_Queen: Hej, máš pravdu. Vedela som, že to bude niektorý Cecil. :)
Ďakujem za skvelý článok!
#3 JS: Hrb mal údajne Williamov syn Robert, ktorý sa stal radcom Alžbety až po jeho smrti.
#6 JSVďaka za článok. Len na okraj, v žiadnom zo zápiskov jeho súčasníkov žiaden hrb spomínaný nebol a skolióza môže, ale nemusí mať nutne tento dôsledok. Skôr niektorí uvažovali, že Shakespearov Richard bol inšpirovaný údajnými telesnými nedostatkami neobľúbeného Alžbetinho poradcu Williama Cecila.
#4 Falcon_QueenVzorky s jeho sestrou sa zhodovali, ale bohužiaľ sa nezhodovali so žijúcimi potomkami spoločného predka. Niekto musel zlomiť reťaz – otázne je, kedy.
Díky za článek!