Nedávno jsme vám přinesli rozhovor s Henrym Cavillem, který promluvil o svém vztahu ke knihám i videohrám, a tentokrát se podíváme za Lauren Hissrich, která za celým seriálem stojí. Jak si její adaptace stojí proti jiným adaptacím a kolik je pravdy na tom, že si Henry vybral Klepnu sám?
Jak probíhalo vaše setkání s Andrzejem Sapkowským?
Osobně jsem se s ním setkala loni v dubnu, kdy jsem jela do Polska a setkání s ním bylo skvělé. Andrzej se do projektu zapojil, nakolik sám chtěl a čas od času jsme spolu vedli diskuze o zápletce, obsazení a postavách. Také od nás dostal všechny texty a již brzy nás přijede navštívit.
Mohou mít hry negativní dopad na popularitu samotného seriálu?
Úspěchu videoher a vizí, kterou diváci v hlavách mají, se nebojím. Vidím to spíše jako velkou příležitost. A už od začátku jsme tvrdili, že jde o adaptaci knih. Hru jsem hrála a musím říct, že je skvělá. Knihy jsem četla a nepřestanu je číst jen proto, že se blíží premiéra seriálu. Pro mě je to příležitost nechat lidi, aby cítili a bavili se něčím zcela odlišným. A myslím to tak, že když hrajete, děláte například sami rozhodnutí a jste ovlivněni postavou, což je úžasné. A co přemýšlet nad tím, co postava udělá, když toho nejsem součástí? Právě tato snaha vyvinout nové aspekty k postavám a vývoji příběhu mimo to, co lidé znají, je to, co mě k seriálu tolik táhne.
(Už v prosinci se dočkáme nového zpracování Zaklínače. Foto: Netflix)
Bude seriál obsahovat něco z her?
Ne, pravdou je, že si nebereme žádné přímé odkazy na videohru a ani nepoužíváme postavy, které sami stvořili. Duch hry tu však je, a to je pro mě velmi důležité. Myslím si, že fantasy bereme opravdu vážně a jedna z věcí, kterou tolik miluji, je onen suchý humor, který tu je přítomný. Když jsme seriál plánovali, Klepna byla jednou z věcí, o které jsme s Netflixem diskutovali, že musíme vybrat správného koně, což Henry dokázal. Dokázal se s koňmi poznat a vybrat si, načež řekl: "Tohle je Klepna.“ Kůň je zde opravdu důležitý a nedělám si legraci, když řeknu, že je mezi nimi takový humorný vztah. A to je určitě věc z videoher, které jsme do seriálu přenesli.
Co říkáte na starší polskou adaptaci?
Viděla jsem film a lidé mi také posílali klipy s drakem. Je vtipné sledovat, jak byl Zaklínač zadaptován před dvaceti lety a jak se k tomu přistupuje dnes. Jsou tu například očividné věci jako technologický pokrok, ale diváci jsou dnes také velmi chytří a vždycky si najdou něco nového. Původní seriál vám tak může ukázat, jak se zábava za dvacet let změnila.
Jak se k seriálu stavíte vy v porovnání s hrami a starým seriálem?
Zdroj: Redanian Intelligence
#38 Camaris:
#39 Praseodym: Bez ohledu na to že jsem velký fanda knih, a čtu je od dětství do dnes každých pár let. Považuji hry a zejména třetí díl, za naprosto perfektní hru, i zaklínače jako takového. Úpravy, které do hry byly vloženy jsou na podporu hratelnosti a povedly se perfektně. A nemá smysl srovnávat zaklínače z Knihy a ze hry. Jsou to jiní Geralthové oba skvělý. :-)
#39 Praseodym: Geralt zemřel. Strávil nějaký čas mimo realitu a když se vrátil, tak si nic nepamatoval. Prošel si událostmi prvního dílu, ty ho nějak ovlivnili a tak v pokračování w2, je o něco jiným člověkem. To není tak těžké pochopit, pokud nejsi Hater a nehledáš si důvody, proč kritizovat. Když už teda dáváš nálepky. Jestli já sem fanboy, tak sem rád. :) Trilogie mě baví nějakých 8 let. Mám odehráno přes 1500 hodin, průběžně o tom diskutujem s kámošema a na youtube stále vznikají videa /things you have missed. Nakonec můžu říct, že sem snad nepotkal nikoho, kdo by si na Witchera stěžoval. Takže nás budou miliony a ty ostatní, si můžou jít oprášit knížky na polici.
#38 Camaris: A já už jsem ti na tu ztrátu paměti reagoval.
" ale hry budu vždy obhajovat, jako nejlepší možné rozšíření universa. I kdyby jste mě lynčovali." A právě tato zaslepenost z tebe dělá pouhého fanboye.
#40 Camaris #41 Fannator#36 Praseodym: Já už sem ti ale psal, že nemůžeš čekat stejného Geralta, protože PLOT LINE je, že ztratil paměť. Argumentačně se točíš v kruhu. Triss a Alvin, byli v prvním díle takový, protože se o pokračování neuvažovalo. Nikdo v té době moc nevěřil, že hra bude mít úspěch. Dokonce ani Sapkowski a proto jim prodal práva tak levně. Takže se chtěli zavděčit právě čtenářům knih, ale zároveň si nechat tvůrčí prostor. Proto Triss připomíná Yen a proto se staráš o dítě se starší krví, které ale není Ciri.
#35 FreyaShadowbird: (y) Můžu s tím souhlasit, ale hry budu vždy obhajovat, jako nejlepší možné rozšíření universa. I kdyby jste mě lynčovali.
#39 Praseodym #41 Fannator#31 Camaris: K Triss – zase střílíš úplně vedle. Mně nevadí, že tam byla možnost zvolit si Triss nebo Shani. Mně vadí, že Triss zcela evidentně chtěli pasovat do role Yennefer (což bys věděl, kdybys četl knížky) a celé to působilo dost nepřirozeně a trapně. O Alvinovi coby náhradě za Ciri ani nemluvě.
Jediný díl, co se může dospělostí měřit s knihami, je trojka, ale jak jsem už říkal – tam zase rozbíjí podstatu fungování toho světa už jenom tím, že Emhyr může zcela otevřeně říct, že Ciri je jeho dcera a udělat z ní císařovnu (což je v kontextu knih naprostý nesmysl a opět – kdybys je četl, věděl bys to).
#31 Camaris: Meleš kraviny. Já nechci, aby Geralt měl ve hrách jen jednu možnost. Proč mi podsouváš něco, co jsem nikdy neřekl? Já chci, aby tam bylo více možností, ale aby jedna z nich byl Geralt z knih. Což je zkrátka logicky ten správný Geralt, jelikož je to původní předloha. A ve dvojce se Geralt chová dost negeraltovsky a žádnou volbou to změnit nemůžeš, protože tam ta volba prostě není. Takže to chápeš přesně naopak, než to já myslím.
#38 Camaris#34 Camaris: Vidíš, a to je přesně to, co mi začíná lézt na nervy. „Seriál vznikl jen díky popularitě her“. :) Na to nejde odpovědět nic jiného, než že tolik oblíbené hry zase vznikly jen a pouze díky popularitě knížek. Jestli ti víc vyhovují hry, to je tvoje věc. Myslím, že je jen málo lidí, kteří by popírali jejich kvalitu hlavně z hlediska designu, gameplay a hlavně příběh už je dost diskutabilní. Ale právě ta nelineárnost a možnost volby ubírá na autenticitě postav, protože spoustu lidí se pochopitelně nerozhoduje na základě toho, co by chtěl Geralt, ale co chtějí oni sami. A tím právě padá celá pointa původního příběhu.
#38 CamarisAd#32: Reknu to takhle: Sebelepsi knizni predloha, je omezena na jeden uhel pohledu. Hry naproti tomu, prinesli rozsireni o svobodu volby. Muzete byt s Triss / Shani, Yennefer nebo taky Getalt zustane sam. Ruzne se vyvijejici, nelinearni, pribeh, je prave jedna z veci, proc se hry staly tak popularni. Witcher je tak diky tomu celosvetovy fenomen a jen kvuli tom, mame moznost se hadat v diskuzi k serialu.
Já mu ale knihy nekritizuju. :)
#31 Camaris A bez knížek by zase neexistovaly žádné hry. Tyhle dohady o tom, co je lepší nebo důležitější (knihy vs. hry) začínají být trapné.
Jsme zas u toho. Ctenáři knih, jsou proste nejuvedomelejsi, jako jediny chapou „praveho“ zaklinace atd. Tak si fandi serialu, kdyz bez her, bys ho ani nemel. Jinak bych chtel videt tvoji verzi her, kde by byl Geralt nalajnovany a kazdy dialog by mel jednu moznost. Nejlepe rovnou jen citace z knizek. Urcite by meli velky uspech. Ps: Na zacatku ti nikdo triss necpal, mohl sis vybrat Shani. ;)
#36 Praseodym #37 PraseodymPodtrženo sečteno, hry nejsou pravý Zaklínač. Polský seriál taky ne, na to tam změnili až moc věcí, a to k horšímu. Tomuto seriálu fandím a přeju mu, aby v tomto ohledu dopadl lépe.
#25 Camaris: Mimochodem, svými argumenty jsi mi připomněl další zhovadilost, které se CDPR dopustili – totiž to, jak tam od začátku násilím cpali místo Yennefer Triss, a dokonce jí cpali i její hlášky, protože někdo v CDPR měl evidentně rád zrzky.
#25 Camaris: Je úplně jedno, kolik „jenomže“ napíšeš. Scénář, kdy Geralt jde s králem aktivně dobývat hrad, je v kontextu knížek naprosto nesmyslný. Nemluvě o tom, že všechna ta „jenomže“ si postavili do cesty samotní tvůrci her. Takže pořád platí to, co jsem psal – hry nejsou etalonem pravého Zaklínače.
A ani ten tvůj argument o ztrátě paměti neobstojí – v jedničce si Geralt evidentně moc dobře uvědomuje, co je zaklínačská neutralita, takže nevidím důvod, proč by si to neměl uvědomovat ve dvojce.
Bohužel, tohle fanboyovské obhajování trilogie od CDPR skončí vždycky stejně, protože ta trilogie je prostě nekonzistentní a není zdaleka tak dobrá, jak by se mohlo zdát (ačkoliv ano, ve zbytku herní konkurence je to často takový jednooký mezi slepými králem).
#22 desaix: Jasně, tahle scéna je poslední část povídky Něco více. v knize Meč osudu.
#25 Camaris: Jinak zapomínáš ještě na to nejdůležitější. Knihy se odehrávali v době před Geraltovou smrtí a ztrátou paměti. Ve druhém díle tu paměť teprve po částech získává zpátky, takže se logicky nemůže chovat jako stejný člověk.
#23 Praseodym: Jenže Geralt, překazil atentát na Foltesta, v prvním díle. Když si šel pro odměnu a ten vrah, který ho napadl, byl zaklínač! Takže měl zájem na tom, zjistit o co jde. Zároveň, Foltest ho pak odmítl propustit, dokud se nevypořádá s rebely. Navíc Triss, byla Foltestova rádkyně, takže by tam stejně zůstal. A že se musel účastnit přímo bitvy, to byl rozkaz. (Stačí číst dialogy ve hře) Foltest ho chtěl mít po svém boku.
#26 Camaris #28 Praseodym #29 Praseodym#23 Praseodym: Prostě co chci říct, je, že hry bych nepokládal za nějaký etalon toho, jaký má být Zaklínač.
#14 Camaris: Ne, nemáš pravdu. Ve dvojce musíš s Geraltem zabíjet vojáky při Foltestově obléhání hradu, ať chceš nebo ne. Geralt z knih by Foltestovi možná tak řekl, ať si jde dobýt hrad, že on si zatím vedle v hospodě dá pivo. Pravděpodobně by mu ale ochranku nikdy vůbec nedělal. V trojce proti Geraltově charakteru z knih asi jít nemusíš, to je pravda, ale zase jsou tam divně změněné postavy typu Emhyr nebo třeba Dijkstra, který se na konci chová naprosto nesmyslně a neknižně.
#24 Praseodym #25 Camaris#20 Fannator: https://youtu.be/UC5CXcf5j4s
Veľmi si už pôvodný seriál nepamätám, ale myslel som túto scénu.
#27 Fannator#19 Raiden123: Ciry měla bílé vlasy i v knize. A ne v seriálu nebyla jeho dcera, byla jeho dítě překvapení, nadílka, Určená Geraltovi samtným osudem, stejně tak a mnohem lépe v knihách, kde jí v cvičí Geralt v boji a Yennefer v kouzlení a oba si k ní utvoří rodičovský vztah.
#17 desaix: Ale to přeci není scénářem toho seriálu. To je povídka Něco více z knihy meč osudu, která je mimochodem v knize rozdělená na tři části a naprosto brilantně vystavěná.
#22 desaixMne sa pacil i povodny serial,dost ma prekvapilo,ze tvorcovia noveho serialu kukli i na ten stary. No v starom seriali bolo,ze Ciri bola Geraltova vlastna dcera,preto mala biele vlasy,pochybujem,ze to bude i niekde inde,asi i ten autor knihy to napisal inak.
Neviem novy serial budem sledovat asi dost rozpacito,za Geralta by som dal jedneho herca,ktory hral v true blood Erica Nortmana,ale holt to nevyslo,jemu tu rolu asi ani neponukli,volal sa skjalsgjard,alebo tak nejak,a keby nehral Geralta,kludne by mohol hrat ineho Witchera,i za to by som sa potesil.
#21 FannatorMě se původní seriál líbil kvůli své odlišnosti od jiných seriálů té doby. Byl temný a řešily se politické intriky, což jinde nebylo běžné.
#16 Fannator: Áno scenár bol slabý, ale bola tam scéna ktorú považujem za emocionálny top. Stretnutie Geralta a drobnej Ciri. Dáš mi to čo nečakáš, že doma nájdeš. Celý ten koncept osudovosti je skvele napísaný a je také úsmevné, že jediný kto v žiaden osud neverí je samotný Geralt. A o túto scénu asi prídeme… škoda.
#20 FannatorNa původním seriálu, byl asi úplně nejhorší scénář. Ten scénář byl tak špatný, že proti němu ubohá výprava a horší dramaturgie úplně zapadá a do dnes na to nemohu zapomenout, bez ohledu na skvělý výkon Michala Zebrowskiho. Jen Nostalgie nás asi nutí ten seriál brát s velkou rezervou a pozitivně. Kdyby lidé, kteří dnes mají rádi Zaklínače viděli zásahy do světa, které udělal tehdejší scénárista, byly by mu nějaké černé driády úplně jedno :-D
#17 desaix#14 Camaris: *rozhodnout. Samozřejmě ve druhém a třetím dílu je ten důraz na svobodu volby ještě mnohem větší a nejlepší je hrát pc verze, kde si můžete převést savy/ svoje rozhodnutí do dašlího dílu.
#13 Praseodym: Vždyť Geraltovu osobnost uváříš sám. Svými rozhodnutími, už od prvního dílu. Například, když ztratil pamět v jedničce, tak ses mohl rozhodnul pomoc nelidem proti řádu a pak mu Triss řekne, že to je ten starý Geralt, kterého znala a milovala. Tudíž Geralt z knih. Nebo můžeš pomoct řádu a mít jinou osobnost.
#15 Camaris #23 PraseodymNejlepší informace je, že nechce do seriálu tahat hry. Hromada lidí by je tam chtěla. A ačkoliv jsem je všechny mnohokrát dohrál, tak si myslím, že to rozhodně není vrchol Zaklínače. Špatně na sebe navazují, z hlediska Geraltovy osobnosti a zásad jsou s knihami často nekonzistentní a plno věcí mění takovým způsobem, že už je to zcela jiný příběh (třeba trojka a to, jak v ní změnili vztah Emhyra a Ciri vůči knihám – najednou nebylo tajné, že je Emhyr vlastně ježek a otec Ciri a chtěl ji prohlásit za císařovnu – málokdo si toho všiml), takže za mě je jen dobře, že se od her z hlediska příběhu víceméně distancují.
#14 Camaris#11 desaix: Boruta: Twardowski, to už přeháníš. … Ještě ke všemu rukou, která se mnou podepisovala smlouvu… xD To je ten přisprostlý slovník, kterým má mluvit každá knajpa v Cintře. ;-)
#6 Svjatogor: Legendy Polskie sú už v podstate klasika. Ryboarmagedon ! Všetky príbehy sú skvelé, ale mne sa najviac páčila Jaga. Len už nejakú dobu čakám na Peruna a zatiaľ nič.
#12 Svjatogor#9 witcherrr: 100 lidí, 100 chutí. ;-)
https://i1.fdbimg.pl/…7_mbj9lw.jpg
Agnieszka Sittek.. každý máme jiný vkus.
#10 Svjatogor#7 witcherrr: Původní film / seriál nebyl strašný, byl extrémně nízkorozpočtový. Ale byla v něm mladá a kozatá Agnieszka Sittek (Je třeba zabít Sekala). Čím chce tohle Lauren trumfnout??? ;-)
Původní film byl strašný, ano Michał Żebrowski byl zahrán dobře a to je prostě vše. Seriál.. špatný, nevím proč pořád někdo připomíná dva podprůměrné kousky, to by netflix musel fakt něco hodně zbabrat, hodně..
#8 Svjatogor#4 desaix: Viděl jsem, viděl jsem, viděl jsem, viděl jsem, viděl jsem, neviděl jsem, viděl jsem, viděl jsem, viděl jsem, viděl jsem, ne…, ne…, ne…, ne…, ne…, ne… a nakonec viděl jsem a zasmál jsem se + Matka Joanna od Aniolow (1961), Westerplatte (1967), Diabeł (1971)… atd. Poláci umí. :-)
Na YouTubu: Legendy Polskie… Poláci umí i 3D. Kam se na ně hrabeme. :-(
#11 desaixJá měl ten seriál rád a daleko hůř se na něm podepsal scénárista než nízký rozpočet. Super hudba, sympaťák Żebrowski, docela uvěřitelný Marigold (požitkář, alkoholik).
#3 Svjatogor: Vidím, že poľská kinematografia ti nieje cudzia. Ja poľské filmy milujem. Pre ľudí ktorý si chcú pozrieť niečo kvalitné a pritom z našich končín tu zopár uvediem.
Historické: Ohňom a mečom, Potopa, Pán Wolodyjowski, Križiaci, Staré báje Vikingov, Mastičkár, Pán Tadeusz, Quo Vadis, Pre silné povahy: Katyň, Volyň Komédie: Chlapi neplačú, E=mc2 , Sára , Poranek kojota, Kingsize , Déjá vu 1990, Pre popletené feministky: Sexmisia … pretože Einstein bola žena
#6 SvjatogorLaureen Hirsh propásla jedinečnou příležitost zapojit (politický) mozek a vyseknout poklonu Michału Żebrowskému za Geralta, Jana Skrzetuského, Tadeusze Soplicu a Ziemowita. I kdyby si v duchu o něm a jeho filmech myslela cokoliv, měla se zachovat jako politik. Doufal jsem, že nebude tupá jako dlabané necky a dojde ji , že je rezopočet a rozpočet. :-\
Její dosavadní proklamace o respektování kulturních kořenů literární předlohy beru jako pouhý bohapustý kec. Moje skepse = highest level. :-( :-( :-(
#4 desaixJá jsem optimistická a věřím, že ví, co dělá. Uvidíme.
Začínám z ní mít blbej pocit, jakože by nejraději dala do ruk Geraltovi mobil.