Eist Tuirseach

Eist Tuirseach

Björn Hlynur Haraldsson Sezóny 1 2019 - 2019


Jarl ze Skellige, který se stal druhým manželem Calanthé a králem Cintry.

Eist býval jarlem skelližského klanu Tuirseach, ze kterého následně pocházel i slavný král Bran. Stejně jako mnoho jiných Skelližanů byl velmi pověrčivý, a proto věřil, že by nic nemělo stát v cestu zákonu překvapení. Po sňatku s královnou Calanthé se stal králem Cintry a také nevlastním dědečkem princezny Ciri.

Po celý svůj život byl Eist schopným bojovníkem, ale to jej také stálo život. Bohužel ani ztráta jeho života následně nezabránila větší tragédii, což bylo vypálení Cintry nilfgaardskou armádou.

První série

Eist se spolu se svým synovcem Crachem účastnil slavnosti v Cintře, která sloužila k tomu, aby zde byl nalezen vhodný partner pro princeznu Pavettu. Nikdo ale netušil, že se Eist tajně domluvil s Calanthé, že to právě Crach si vezme Pavettu, jelikož Cintra by ze spojenectví se Skellige velmi těžila.

Nikdo ale nečekal, že se na scéně objeví nápadník, kterému byla Pavetta přislíbena skrze zákon překvapení. I když si Eist původně myslel, že je Duny z Maechtu netvorem, tak rychle změnil názor a postavil se na stranu magického zákonu. I když si Crach nakonec nemohl vzít Pavettu, uzavřel sám Eist svazek s ovdovělou Calanthé, čímž Cintra získala své severské spojence.

Eist je jedním z mála, který ctí zákon překvapení.

Dalším překvapením však bylo, když si přítomný zaklínač řekl taktéž o naplnění onoho zákona a vyšlo najevo, že je Pavetta těhotná. Zaklínač Geralt si po letech přijel vyzvednout, co mu bylo přislíbeno, ale Calanthé se jej pokusila podvést a nakonec nechala Geralta uvěznit. Na Cintru následně zaútočil Nilfgaard a královský pár vyrazil do bitvy. Zde byl Eist zabit šípem do oka, který vystřelil šlechtic Cahir.

Foto: Netflix